Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 06 lis 2021, 03:10

Radek.god- určitě nečekat na semenace a roubovat. Plody semenace a třeba Primy mají podstatný rozdíl v chuti i velikosti, aspoň u mě. Doporučuji ti roubovat Primu je ke své samosprasnosti úrodná a chutná.
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1195
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 06 lis 2021, 11:11

Jožka píše:Radek.god- určitě nečekat na semenace a roubovat. Plody semenace a třeba Primy mají podstatný rozdíl v chuti i velikosti, aspoň u mě. Doporučuji ti roubovat Primu je ke své samosprasnosti úrodná a chutná.

Jozko prave proto jsem chtel tu Primu.Ackoliv jsem nasel ruzne popisy chuti u ruznych odrud a stalo by za to jich mit a ochutnat co nejvice.
Zatim cekam az dorazi semena od Standy a hlavne co za poklady najde Radim, aby bylo vubec na co roubovat.Nerad bych rouboval na tuje :D , jak me varoval o tech Konvickovcich - Radime diky -mas tam SZ :wink: !
Ja rouboval podle videi fejchoy (nic jineho jsem nemel a samozrejme se to nechytlo ) ale, pristi rok chci zkusit naroubovat nejake angresty a rybizi na meruzalky.Koupil jsem pres ebay tu stahovaci pasku , ale nemam vosk.Zaujala me ta paska "Parafilm M laboratory sealing film test film" co v jinem foru zminoval Honza(Hofis).
Takze pripadne roubovani takoveho pokladu budu muset sverit nekomu zkusenemu a budu muset najit nejakou dobrou dusi, ktera by mi nejaky ten roub casem poslala :-)
Vubec nejlepsi by bylo na jeden semenac naroubovat tech odrud vic.Treba 3-5 pokud to vubec jde :-o
Otazka je co a kolik toho pujde naroubovat na 20-30 cm rostliny a zda nebude nutne pockat treba rok az to trochu povyroste.Predpokladam, ze pri 20-30cm vysce by se ten semenac nahore musel seriznout a naroubovalo se to na vrchol.Urcite bych ale chtel ochutnat casem i plody z tech semenacu pro porovnani.Jestli je v nich fakt takovy chutovy rozdil :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pokuston » 06 lis 2021, 17:36

Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 06 lis 2021, 18:01

Pokuston píše:http://www.stareodrudy.org/ovocny-strom/asimina-triloba--odr%C5%AFdy/303.html


"odběr je možný jen v prodejně v Bojkovicích. Zasílání není vzhledem k velikosti možné."
Jelikoz jsem prazak a vetsina zahradnictvi je na Morave nebo nekde v pr....li ( nic proti Bojkovicim nebo malym vesnicim :D - mineno vzdalenosti vuci Praze nebo kam je ekonomicke z Prahy dojet autem ), tak mam smulu ...
Ale hlavne ta cena je brutalita, chcipne mi to a 900+ v pr....li A co hur - nemam pak misto nej zalohu. S13 Kdyby to slo s dopravou tak sem na 1100-1200 a presne touto cestou se nechci vydavat.Tuhle "chybu" jsem udelal s fejchoou a ted mam jeji drevo u plotu jako operu pro jinou fejchou E7
Kazdopadne diky za tip S20 Stromek vypadal na fotce moc hezky S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 07 lis 2021, 09:32

Radku, Primu mám, takže rouby by byly. Ten parafilm je super, naprosto perfektně supluje klasický štěpařský vosk, stejně tak nepropouští žádnou vlhkost a navíc s tím není žádné sraní. A naopak má ještě mnoho dalších předností, dá se s ním zabalit celý roub, který pak nevysychá, rašící očka to bez problémů prorostou a navíc to postupem času samo odpadne. Ideální pomůcka pro roubování, po naroubování naprosto bezúdržbová. Co si víc přát... :D
Už se nemohu dočkat na jaro, až to pořádně vyzkouším na všem, co budu roubovat. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 07 lis 2021, 11:51

Hofis píše:Ten parafilm je super, naprosto perfektně supluje klasický štěpařský vosk, stejně tak nepropouští žádnou vlhkost a navíc s tím není žádné sraní. A naopak má ještě mnoho dalších předností, dá se s ním zabalit celý roub, který pak nevysychá, rašící očka to bez problémů prorostou a navíc to postupem času samo odpadne. Ideální pomůcka pro roubování, po naroubování naprosto bezúdržbová. Co si víc přát... :D


Ideální roubování je na jaře při rašení podnože, roubování běžnou anglickou kopulací, zamotání jakoukoli roubovací páskou. Vosk se při kopulaci vůbec nepoužívá a nemá smysl. Stejně jako u běžných ovovných dřevin. Ujímavost je 100%. Narouboval jsem tak 40 semenáčků a z tohoto směru žádný problém. 8) Jediné rouby, které odešly, byly u podnoží, které jsem před roubováním čerstvě přesadil, to skončí fiaskem u každé dřeviny.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 07 lis 2021, 12:39

Hofis píše:Radku, Primu mám, takže rouby by byly. Ten parafilm je super ...

Parada Honzo, tak ted jeste ty semenace :-)
A jakou mas predstavu ? 20-30cm semenac nahore ufiknes a na vrchol naroubujes tu Primu nebo je lepsi nechat rust semenac do vysky a dole naroubovat par vetvicek ? Nebo je lepsi pockat treba rok, nechat smenac dorust do 0.5-1 metru a teprve pak to naroubovat na vrchol ? Vysledkem by pak mohlo byt, ze nahore budou plody Primy a pod tim budou plody jine chuti a velikosti :-)
Kdysi jsem mel roubovanou limetku a mandarinku a tam to teda bylo naroubovany na kmeni ve vysce kolem 15-20 cm, ale bylo zajimavy pak pozorovat, jak rostou do stran odlisny vetve i pod tim roubem :-)
Premyslel jsem vzit 2m toho parafilmu, ale pres mesic uz cekam z aliexpresu na zlaty a stribrny popisovace kvetinacu a porad nic.Mam pocit, ze s tim novym proclenim vsech zasilek uz to asi neprijde.A hlavne nemam predstavu, kolik cca cm pasky vezme jeden roub :-o 10 ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 07 lis 2021, 19:14

Petr z H. píše:Ideální roubování je na jaře při rašení podnože, roubování běžnou anglickou kopulací, zamotání jakoukoli roubovací páskou. Vosk se při kopulaci vůbec nepoužívá a nemá smysl. Stejně jako u běžných ovovných dřevin. Ujímavost je 100%. Narouboval jsem tak 40 semenáčků a z tohoto směru žádný problém. 8) Jediné rouby, které odešly, byly u podnoží, které jsem před roubováním čerstvě přesadil, to skončí fiaskem u každé dřeviny.

Ano, balím to taky bílou elektrikářskou páskou, je naprosto ideální. Ujímá se to velmi dobře. Letos mi ale třeba začala Prima rašit až v půlce května, narouboval jsem a na začátku června přišlo několik dní veder a vše vyschlo. Myslím, že jak má asimina měkké dřevo, tak velmi rychle vysychá. Takže použiju ten parafilm na obalení roubu před vysycháním a utěsnění. Používá to i Peterson v jeho videu k roubování a přímo tam tento problém s vysycháním roubů při teplém počasí zmiňuje. Proto celý roub balí do parafilmu. Zatím jsem tento postup vyzkoušel na citrusech a lokvátu výsledky jsou velmi dobré. Místo roubování omotám elektrikářskou páskou a utěsním parafilmem, kterým pak obalím i celý roub.

Radek.god: Nevím, co přesně chceš mít. Dá se to naroubovat kamkoliv. Většinou se to ale roubuje co nejníže aby byla pak celá rostlina z toho roubu, už jen kvůli kvalitnějším plodům. Kolik bude toho parafilmu potřeba závisí na šířce té fólie. Ale těch 10 cm je až až, dá se to slušně natahovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 07 lis 2021, 20:06

Hofis píše:Letos mi ale třeba začala Prima rašit až v půlce května, narouboval jsem a na začátku června přišlo několik dní veder a vše vyschlo. Myslím, že jak má asimina měkké dřevo, tak velmi rychle vysychá. Takže použiju ten parafilm na obalení roubu před vysycháním a utěsnění.


Aha. Tak já semenáčky předpokládám předpěstované v PETkách, takže se dají dát v únoru dovnitř, nechat narašit, naroubovat a v dubnu při rašení roubu vyhodit do skleníku, kde už je dost tepla a světla. Tak nehrozí vysychání a je to ideálně urychlené pro sezónu.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 07 lis 2021, 21:25

Jj, to je ideální. Já roubuji vzhledem k úspoře místa na již vzrostlou Primu. To je pak k vzteku, když to vyschne... S13
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3792
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 07 lis 2021, 21:29

Hofis píše:Radek.god: Nevím, co přesně chceš mít. Dá se to naroubovat kamkoliv. Většinou se to ale roubuje co nejníže aby byla pak celá rostlina z toho roubu, už jen kvůli kvalitnějším plodům

Cil je jasny Honzo.
Co nejvice rostlin kvuli jejich pripadne umrtnosti a zvyseni sance na co nejvice plodu :-).Cim vice chutove odlisnych plodu, tim samozrejme lepe :-) .
A jasne, pokud je moznost to cele urychlit roubovanim, tak super S14 .Nevim jaky by byl realny rozdil v case prvniho kveteni/plozeni samotneho semenacku a toho roubu na nem.Rok ? Dva ? Vice ? Jedine co jsem mel roubovane byla limetka a mandarinka.Limetka mi dokonce zakvetla, ale mikro plody spadly a pak to cele dalsi zimu uschlo S13 Takze me zajima jak je to prvni plozeni zavisle na vysce rostliny, aby to aspon naky plod udrzelo.
Jen bych proste nezatracoval puvodni semenacek, treba bude mit chutne plody a i ta Prima se nekde uvadi jako castecne samosprasna.
Takze me napadlo, ze kdyz se opyli ten roub i semenackem(cky), mohla by byt vyssi uroda, ruzna chut plodu a treba vzniknou pak ze semen nejake nove urody :lol:
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2021, 15:38

Stanley_51 píše:Pošli mi svoji adresu do SZ a já ti něco pošlu.

Tak hlasim prichod semen S14 a jeste jednou dekuji moc Standovi za jejich poslani S20
Po 2 mesicich E7 prisly take popisovace zlate a stribrne barvy S12 = Konec rozmocenych necitelnych papirku prilepenych na kvetinacich v miniparniku E7
Pro srovnani velikosti semen prikladam fotku :-)
Obrázek
moonvil píše:Stratifikace přes zimu v lednici např. ve vlhkém ubrousku/perlitu. Nemělo by to přitom zmrznout. Část semen ale stejně vyklíčí až další rok.

Zatim mam semena par minut a jsou v suchu v ZIP-LOCK pytlicku.Nemuze se stat, ze by se tou vlhkosti ta semena rozpustila nebo zplesnivela ? A kolik kapek vody do sacku ? Melo by stacit vzit rozprasovac a jednim stiskem tam striknout vodu do toho sacku nebo spis asi bude lepsi tam striknout slaby svetle ruzovy roztok hypermanganu misto samotne vody z vodovodu ?
Vim, blby dotaz, ale zatim jsem nic nestratifikoval a pokud jo, tak jsem k semenum zadnou vodu nestrikal.Co by se stalo, kdybych je tam nechal bez te vlhkosti.Vsechna semena skladuji v zip-lock pytlickach nebo uzaviratelnych nadobach od vitaminu a vzdy v suchu do 20°C a idealne ve tme :-o
Naposledy upravil radek.god dne 08 lis 2021, 15:58, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 08 lis 2021, 15:57

radek.god píše:Zatim mam semena par minut a jsou v suchu v ZIP-LOCK pytlicku.Nemuze se stat, ze by se tou vlhkosti ta semena rozpustila nebo zplesnivela ? A kolik kapek vody do sacku ? Melo by stacit vzit rozprasovac a jednim stiskem tam striknout vodu do toho sacku nebo spis asi bude lepsi tam striknout slaby svetle ruzovy roztok hypermanganu misto samotne vody z vodovodu ?
Vim, blby dotaz, ale zatim jsem nic nestratifikoval a pokud jo, tak jsem k semenum zadnou vodu nestrikal.


Semena nesmí vyschnout. Nejlepší je dát je do mírně vlhkého písku nebo substrátu či rašeliny (v sáčku), a nechat je do předjaří v lednici.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 349
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 08 lis 2021, 16:28

Petr z H. píše:Semena nesmí vyschnout. Nejlepší je dát je do mírně vlhkého písku nebo substrátu či rašeliny (v sáčku), a nechat je do předjaří v lednici.

Pisek mam jen ten z piskoviste pred barakem a substrat bych radeji vynechal, muze v tom neco byt.Raselinu mam a prijde mi asi nejrozumnejsi :-)

A nestalo se Ti, ze by se ta semena kombinaci vlhko-zima rozpustila nebo zplesnivela ? :shock:
Naposledy upravil radek.god dne 08 lis 2021, 16:47, celkově upraveno 2
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1732
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 08 lis 2021, 16:36

Semena normalne v sacku s prsknutou kapkou vody a dolu do lednice. Neni potreba to v te vode topit. Mel jsem je i ve vlhkem ubrousku, ale ten po nejake dobe zacne chytat plisen a musi se to hlidat. Pokud mas perlit tak ten je fajn, ten neplesnivi.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků