Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 03 lis 2021, 20:14

Asimina až tak prošlechtěná není. Sice se poslední dobou objevilo spousta odrůd za cca 20-30 let, ale jednoznačně nejlepší bych považoval primu 1216 která pochází z velké selekce vše ostatní pochází víceméně náhodných semenáčů a v okamžiku kdy to vypadá trochu zajímavě tak to označí za novou odrůdu a vychvalují do nebes vyfotí největší plod vydávají to za standart neuvádí se průměrná hmotnost plodů, pevnost dužiny charakteristický růst, plodnost atd.
Je to do značné míry tím, že se asimina nepěstuje komerčně a tím že se šlechtěním nikdo až tak nezabývá muže se někdo namítnout že jsou univerzity např.Kentucky State University nebo Peterson, ale jsou to převážně odrůdy pozdní.
Je spousta starších odrůd které nejsou o nic horší než rádoby nové.
Navíc není ani zpracovaná metodika pěstování.
Tím nechci říct, že kdo vyseje semenáčky bude mít smůlu a nic nenaroste taky jich mám pár a některé vypadají dosti slušně a jedna dokonce je raná jako PA2 a má velmi slušné plody takže nikdo neudělá chybu když to zkusí a určitě nevyseje jen jednu rostlinu spíš 2-3 ks a už nemusí řešit samosprašnost.
taky se chystám nějakou selekci s vybraných odrůd a zkouším i polyploidii mám 5 ks tetraploidních 1 triploidní a nějaké mixoploidy tak za 10 let už bude dosti semenáčků z těchto rostlin a doufám, že to pomůže jak vitálnosti asimín jako takové tak snad i bez semenné odrůdě.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 lis 2021, 20:46

Omlouvám se za chybný název odrůdy, je to samozřejmě Prima 1216... :(
Franz: Moc, moc ti fandím, velmi záslužná práce!
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 05 lis 2021, 09:40

Hofis píše:Omlouvám se za chybný název odrůdy, je to samozřejmě Prima 1216... :(

Honzo, diky za ten nazev rajcete :-)
Pristi rok bych ho rad zkusil :-)
Jinak k Prime v ramci tohoto fora :-) Me prave zarazila ta Prima 1214 , ted jsi to opravil na 1216 a ja jsem koukal na Drozdin a tam maji v PDF i XLS ceniku Prima 1217 , jinde je zase jen "Prima", naka evropska verze ci co :shock:
Tak jsem si rikal, zda tech Prim na trhu neni nekolik a zda ta 1217 je treba naka nova vytunena verze :-o
No ale za +/- litr je to darda, chcipne mi to a E1 .Obecne proto preferuji 3-4 ruzne stromy po 300 nez 1 za 1000
Takze premyslim spis vzit vice ruznych odrud tady http://okrasnezahradnictvi.cz/interneto ... y?vmcchk=1
Ale nevim jake odrudy a proc vzit a co resim je za jak dlouho a na jake rozmery to naroste.Nekde pisou ker, nekde vyska 3-8 m
Muzu je vpodstate dat ven k plotu na sidliste, kde samozrejme pozemek neni muj.A to jeste pouze na zapadni stranu, kam jde slunce jen pri vychodu slunce, pak se tam diky okolnim stavbam a stromum uz slunce nedostane.Jeste tam mam naka rajcata a papriky, nejaka letos zaplodila ale jeste je tam par, ktere jiz urcite nedozraji.Takze nevim, zda nebude nejvhodnejsi nejaka odruda, ktera zakvete a zaplodi drive.Zemina je nejvic podobna te polni s nasim mixem zahradnickeho substratu.Hloubka je otazka, asi pod tim bude nejaka dlazba.Soused tam ma asi 3m modrin nebo co to je.Mrcha roste i do sirky a dari se ji.Takze 8m strom nebo neco brutalne sirokeho asi nepripada v uvahu.Jasne, dokud to bude relativne male na sirku a v kvetinaci, tak to muzu dat na jizni stranu k plotu, ale na trvalo to tam vysadit nemuzu.S Primou nemam zadne zkusenosti, takze nevim jak rychle to roste.
Co byste kdo doporucil za odrudy ? Tu Primu chci kazdopadne, prave kvuli te samosprasnosti.
Preferuji sladsi vetsi plody, zaujala me ta chut manga.Vice semen mi nevadi, aspon bude s cim blbnout S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 05 lis 2021, 10:20

Pokud vim, tak Prima je jen v jedne verzi, pokud se nekde objevi jina cisla, tak jde pravdepodobne o preklep.
To v odkazu jsou skoro jiste semenace, takze bacha. Pochybuju, ze nekdo prodava roubovane asiminy za 299Kc, to je hluboko pod cenou nakladu.
Na vysku 8m zapomen, realna vyska bude 2-3m prvnich x let a to jen v pripade, ze se ji bude opravdu darit.
Na sidliste, kde pozemek neni ani tvuj bych osobne dal radeji ten semenac.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod dzani696 » 05 lis 2021, 10:41

Radku tak to by som sa skôr poopytoval tu https://www.sbazar.cz/Mgr.Jan.Rajcok/de ... ba-70-80cm
Aj keď neviem akú má kto skúsenosť s predajcom. Není tam ani popis či ide o semenáč alebo štepenec.Ale tie ceny v tvojom odkazu sú fááákt divné :)
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 05 lis 2021, 12:03

Mno volal jsem tam (okrasnezahradnictvi) a jsou to samozrejme semenace 20-30 cm vyska, udajne cca 2 roky stare.
Roubovane pry nemaji, protoze je kvuli cene nikdo nechce :o
Pry u toho semenacku z Primy je samosprasnost tak na 99% , ale verte tomu :-o
Doprava cenove nic moc - 349 Kc pres DPD i za 1 rostlinu :-( , ale cena dopravy se pak uz nemeni pri objednani vice rostlin :-), min objednavka 799 :-o a muzu je mit v PO/UT ... :-)
Tak me by to asi nevadilo, kdyz bych mel vic rostlin.Mozna bych k tomu vzal naky kiwi :-) Ale vubec nemam tuseni, za kolik let ta asimina povyroste z 20cm na plodici velikost :-o.
Abych se toho jeste dozil :shock:
To vlastne nevim ani u tech akebii, co mam z Tropiku.Tam to taky skoro neroste (nebo ultra pomalu) a jsem stale kolem 20-30 cm vysky s opravdu tenkym kminkem.Dole mam kminek 4mm a rostou z toho jakoby slahouny s 1-2 mm vetvickami.
Tak nevim, zda ten paw paw nebude podobny :-o
P.S.: chapu, ze se to spis roubuje, ale zkousel jste nekdo tu asiminu zakorenit ? Jako ze by nekdo ufiknul vetvicku , dal ji do skleniku do zeme a ze by zakorenila :-o ?
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 05 lis 2021, 12:24

radek.god píše:Mno volal jsem tam (okrasnezahradnictvi) a jsou to samozrejme semenace 20-30 cm vyska, udajne cca 2 roky stare.
Roubovane pry nemaji, protoze je kvuli cene nikdo nechce :o

A ne aby to tam napsali, že jde o semenáče, jsou to normální kurvy.

radek.god píše:Pry u toho semenacku z Primy je samosprasnost tak na 99% , ale verte tomu :-o

Už vidím jak sázeli stovky semen z Primy a ověřovali to. Blbost.

radek.god píše:Ale vubec nemam tuseni, za kolik let ta asimina povyroste z 20cm na plodici velikost :-o.

Pokud se jí dobře daří, tak zakvete i čtvrtým rokem od vyklíčení. Pětileté co mám v zemi mají už všechny květní pupeny teď před zimou. Výška 160-180cm.

radek.god píše:P.S.: chapu, ze se to spis roubuje, ale zkousel jste nekdo tu asiminu zakorenit ? Jako ze by nekdo ufiknul vetvicku , dal ji do skleniku do zeme a ze by zakorenila :-o ?

Zkoušeli, neuspěli. Nevytvoří to životaschopný kořenový systém. Nedělej to, ušetříš si zklamání.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milos 51 » 05 lis 2021, 13:02

Radek.god : Vysazovat na sídliště koupené předražené rostliny je blbost . Vysej jakákoliv semena do PET flašek a potom vysazuj tyto semenáče . A potom roubovat .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 05 lis 2021, 15:16

Diky vsem za cenne rady a nazory :-)
Samozrejme zkusim v kazdem pripade zasadit semena.Snad brzy prijdou nejaka od Standy S20, schranku kontroluji kazdych 5 minut 8)
Nicmene semena beru jen jako takovy pokus, co kdyby :shock: .Pocitam 3 mes stratifikace semen v zip lock pytliku s kapkou vody v lednici (je to spravny postup ?) a pak nevim.1. unora zasadim, pak asi 2 mesice (?) kliceni v miniparniku /na topeni a strachu , aby to co vyklici nechciplo.Mno nez to nejak naroste, tak rok-dva :-o
Tak to vidim, ze pro sychr objednam 2-3 uplne nejlevnejsi semenace z ruznych odrud.Cetl jsem, ze to nejak nesnasi presazovani kvuli citlivosti korenu, tak to vrazim do zeme asi az v pulce kvetna ( ? ) a uvidime :-)
Cil do budoucna je jasny - nova samosprasna odruda s alespon kilovymi plody S9
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 05 lis 2021, 15:24

milos 51 píše:Radek.god : Vysazovat na sídliště koupené předražené rostliny je blbost . Vysej jakákoliv semena do PET flašek a potom vysazuj tyto semenáče . A potom roubovat .

JJ, Milosi, mas pravdu.Kdybych mel vlastni barak se zahradou, tak to neresim a predrazena Prima uz je davno na ceste ...
Predpokladam, ze bych mel teda vzit PET od 2L Coly, dole naky diry, nejaka zemina bez pisku, semeno tak 2cm pod povrch prolit roztokem hypermanganu, zadelat vickem... A ted dat nekam na nekryty balkon aby to proslo stratifikaci nebo to naopak dat nad / k topeni ? S21
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 05 lis 2021, 18:37

Stratifikace přes zimu v lednici např. ve vlhkém ubrousku/perlitu. Nemělo by to přitom zmrznout. Část semen ale stejně vyklíčí až další rok.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 05 lis 2021, 18:52

Moje semenace mají 8let, výška kolem 2,5m a letos poprvé zarodily. Minulý rok poprvé kvetli ale květy jarnim mrazem zmrzli.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1201
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 05 lis 2021, 19:20

Radku, pozor na to “zahradnictví”. Doporučuju pročíst vlákno “zásilková zahradnictví” na webu zahrada cz. To ti otevře oči, co se tam o Konvičkových píše :D . Stovky, možná tisíce lidí podvedli. Jsou schopni poslat tůje místo asiminy a zdražit je o 300% než mají v ceníku a reklamace se nedomůžeš, je to nejprofláklejší fake zahradnictví a nechápu, jak jim to může procházet.
Napiš mi soukromou zprávu, nějaké semenáče najdu :wink: .
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 05 lis 2021, 22:20

moonvil píše:Stratifikace přes zimu v lednici např. ve vlhkém ubrousku/perlitu. Nemělo by to přitom zmrznout. Část semen ale stejně vyklíčí až další rok.

Coze ??? ROK !!! E7 ? No to je sileny.Jako ja uz jsem vykliceni, zrejme ne cerstvych semen asimin, zasazenych tak pred 3 mesicema, davno odpiskal.Mozna delaji mrtve brouky :-) Ale nic jsem nevyhazoval.Spis se asi rozpustila ve vlhkem substratu - toho rozmoceni se beze srandy bojim u vsech semen.Odhadnout spravne tu vlhkost vidim u me jako zasadni problem. S13
Jožka píše:Moje semenace mají 8let, výška kolem 2,5m a letos poprvé zarodily. Minulý rok poprvé kvetli ale květy jarnim mrazem zmrzli.

Mno tos me moc nepotesil 7-8 let bych neocekaval, ale to nevadi - ja si pockam.
Minimalne jsem zvedav na tu otravu jak se tady probirala :D
Na vykveteni opuncii a pitahayia cekam uz 10 let !!! ale jednou to prijde a pak... to bude bomba S9
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1740
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 05 lis 2021, 22:53

radek.god píše: Mno tos me moc nepotesil 7-8 let bych neocekaval, ale to nevadi - ja si pockam. S9

No asi to nebude pravidlo, mám 4letý semenáč a už letos kvetl. Sice květy opadaly, ale napřezrok počítám, že už se něco udrží. Kdyby jeden cluster.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků