Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 01 lis 2021, 11:13

Nemate nekdo na poslani nejaka semena, idealne ze samosprasne odrudy Prima ?
Ze bych to vyzkousel taky :-)
P.S.: jen z CR, ze Slovenska by to vyslo moc draho :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pedro » 01 lis 2021, 17:22

Většina plodů už si trůní na kompostu :lol: . Něco ještě pár dní vydrží na stromku :D
Obrázek
Obrázek
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 256
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 01 lis 2021, 22:53

Pedro píše:Většina plodů už si trůní na kompostu :lol: . Něco ještě pár dní vydrží na stromku :D

Proc na kompostu ? Kvuli mnozeni semeny jak zminoval Standa nebo Ti nechutnaji nebo byly nezrale a nedozraly by S21 ?
Premyslim o te prime kvuli samosprasnosti nebo jaka je chutove nejlepsi ? :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 01 lis 2021, 22:55

radek.god píše:Nemate nekdo na poslani nejaka semena, idealne ze samosprasne odrudy Prima ?

Pošli mi svoji adresu do SZ a já ti něco pošlu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 01 lis 2021, 23:02

Kde bereš tu jistotu, že ti ze semen Primy vyroste Prima? Semena si klidně vysej, ale raději počítej s tím, že tam tu Primu časem přiroubuješ.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 02 lis 2021, 11:40

moonvil píše:Kde bereš tu jistotu, že ti ze semen Primy vyroste Prima? Semena si klidně vysej, ale raději počítej s tím, že tam tu Primu časem přiroubuješ.


Mno, nevim, tak predpokladam, ze Prima bude plodit vzdy Primu, takze semenacky budou vzdy samosprasne, ne ?.
Naopak jine odrudy budou plodit zase tu svoji odrudu, ale uz ne samosprasnou, coz uz neni super, protoze musim mit 2 rostliny.
Ale nemelo by to vadit, pokud mam 2 semenacky nebo materskou rostlinu + semenacek z ni , protoze budou mit geneticky odlisny zaklad, tedy je pak mezi sebou budu moci opylovat nebo ne ?
Nedava mi smysl co jineho a proc by melo ze semen z Primy vyklicit.Asi chapu, ze nemusi byt zachovana kvalita matecni rostliny.
Zase na druhou stranu, pokukoval jsem po Overleese kvuli velikosti plodu.Ale je cizosprasna = musim mit 2x Oveleese z ruznych semen nebo Overleese + treba Sunflower.Dava mi smysl jen to, ze Overleese + Overleese da zase jen Overleese.Jak by se z toho mohl vyklubat treba Sunflower ?Kde by se v Overleese vzala informace pro vytvoreni Sunflower ?
A ted je otazka co a proc vyroste z takove kombinace Sunflower + Overleese, podle me jedno z nich bude dominantni nebo se z toho vyklube naky hybrid.
Kdyz sparuju prece dva pudly, tak mi z pudlice vypadne malej pudl a Maxipes Fik z nich proste nebude ani kdybych se na hlavu stavel :(

Snazim se na to jit rozumove a tak nak matematicky :D
Pokud se mylim a znas treba naky odkaz, kde by to bylo vysvetleno, tak mi ho sem prosim posli.
Zatim je to otazka X let, ale budu samozrejme mezi sebou opylovat i semenacky fejchoa (Mammouth s Coolidge), takze by me zajimalo,
co a proc z toho vnikne.Ale proste nedava mi smysl ze by z kombinace techto dvou vzniklo treba Gemini.

Jinak pokud bude vysledkem mych pokusu s paw paw CHUTNY plod, tak je mi vcelku jedno zda to bude Prima nebo Overleese ci neco jineho.Budu vdecny za cokoliv :-) Nicmene i z protorovych duvodu jsem radsi, kdyz mam djednu nebo ve samosprane rostliny, nez dve cizosprasne.Jedna chcipne a jsem v riti :-(
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 02 lis 2021, 11:50

Genetika je složitá věc, Radku, v ní se člověk stále učí. U asiminy dochází k rekombinaci alel, takže semenáče z drtivé většiny nedědí vlastnosti po rodičích, ale vytváří se komplet noví jedinci s unikátními vlastnostmi. Ale po rodičích tam samozřejmě něco málo zbýt může, o tom žádná, je ale nutná selekce...
https://cs.wikipedia.org/wiki/Crossing-over
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 02 lis 2021, 12:24

Honzo diky, jdu to studovat :-)
P.S.: ze ja blb sel na elektroprumyslovku a ne na neco s rostlinama :-o
Ale rozhoduj se v 14-15 letech o budoucim povolani :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 02 lis 2021, 13:55

radek.god píše:Honzo diky, jdu to studovat :-)


Ze semen ovocných stromů nikdy nevznikne potomek, jehož ovoce bude stejných kvalit jako u rodiče. A to ani u samosprašných.
Šlechtitelství je věda a odborníci se tomu věnují naplno celý život, aby dokázali z tisíců náhodných či záměrně zkřížených semenáčků vyselektovat nové a kvalitnější odrůdy, keré předčí ty stávající.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Radim K » 02 lis 2021, 19:14

Radku, už jsem ti to psal loni u fejchoy, že semenáče odrůd nejsou odrůdy, ale naprosto individuální jedinci. Kopie matečních rostlin jsou jen u apomiktických rostlin (třeba pampeliška) a do jisté míry u variet (např červenolistý buk bude ze semen na 99% opět červenolistým bukem). Semenáče, jakkoliv mohou být kvalitní, prostě nejsou ty odrůdy. Řekl bych, naštěstí. Jediné, čeho se lze držet je, že ze semenáčů divokých nominátních druhů budou opět nominátní druhy, zatímco semenáče odrůdových velkoplodých rostlin budou opět na více jak 80% více méně velkoplodé. Má smysl pěstovat třeba ovocné stromy ze semen. Už jen pro generativnost a rozmanitost, kterou příroda chce a potřebuje, už pro tu zajímavost, co ze semenáče vyroste, ale nikdy prostě nevíš, jak přesně velké, barevné, rané nebo plodné rostliny se dočkáš.
Krásný příklad je v dendrologickém parku v Průhonicích alej semenáčů třešní, které mají tak 45 let. Není mezi nimi jediný s malými plody, jsou tam stromy se středně velkými až velkými třešněmi různých tvarů a odstínů a příchutí. V době zrání je to fascinující podívaná a důkaz toho, že semenáče z již velkoplodých (a to zdůrazňuji) odrůd třešní jsou “vždy” velkoplodé, ale rozmanité. Bavil jsem se tam s člověkem, který se tam o to stará a jde prý o přebytky výsevů při selekci tehdy nových odrůd třešní.
Podobné je to u Asimin i fejchoy. Semenáče z velkoplodých odrůd budou s vysokou pravděpodobností kvalitní, ale nelze si je pojmenovat po odrůdě, ze kterých byla vyseta semena. To lze chápat jen jako zajímavost a z, řekněme, genealogických důvodů.
Uživatelský avatar
Radim K
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1906
Registrován: 07 kvě 2015, 23:41
Bydliště: zahrada Mrchojedy, okr. Domažlice, 460 m n. m. USDA 7b a Osvračín u Staňkova, 370 m n. m. USDA 7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 02 lis 2021, 22:03

No dobre Radime, ale to co poslal Honza je na me moc slozite z hlediska terminu apod.Chapu tak tu vymenu C za G apod.Tak se zeptam jinak.Co vyroste ze semenacu z jedineho Paw Paw odruda Prima a co vyroste z kombinace Oversease+Sunflover (jen priklad z toho co mate v tropiku.Chapu, ze nevyroste kopie 1:1, protoze semenacek bude geneticky odlisny jak jste mi vysvetlovali.Ale prece ze samosprasne odrudy nevyroste cizosprasna ? Nebo jo :-o ? To by bylo jako bych hazel kostkou.Jednou padne jablko, podruhe hruska :-) Dokazu pochopit, ze u te kombinace Oversease+Sunflover jedna bude dominantni a proste z toho vyroste jedno z tech dvou, ikdyz geneticky odlisne a bude mit treba o neco vetsi/mensi plod a nebo vyroste nakej hybrid, kterej bude mit od kazdeho neco.Ale nedava mi smysl, ze by vyrostlo neco uplne jineho, nez ma puvodni zdroj/zdroje.
Kdyz to vztahnu na lidi.Dva belosi spolu tezko budou mit cernocha, ale cernoch a beloska budou mit belocha/cernocha/mulata , ale tezko vznikne jejich genetickou vymenou asiat.Nekde asi byla naka vyjimka, ale dokazat ze ta zena nemela take sex s tim asiatem napr. ... Tohle mi proste dava smysl.
Asiminu vubec neznam , proto jsem tam uvadel i tu fejchou, jak mate ted tu Gemini.Ta je prece cizosprasna.Nebo mi chces rict, ze ze dvou vasich cizosprasnych geneticky odlisnych semenacku Gemini vyroste samosrasny Unique nebo castecne samosprasny Mammouth ? :shock:
To by pak znamelo, ze na cele planete muze byt jediny kus UNIQUE a vse dalsi co se takto znaci musi byt rouby prave z toho prvniho kusu nebo to musi byt rouby z tech roubu.Tedy dalsi unique by se musely vytvaret rizkovanim z unique roubu.A tomu se mi nechce verit.

Nebo jinak.Mel jsem loni BULHARSKE rajce (tady se musim zeptat Honzy, jak ze se jmenovalo to jeho cerne, co mi ukazoval :-) )
Ale zpatky k "bulharovi" Hromada semen, na jare 2021 par semenacku.Vyrostla rajcata.Vyrostlo zlute nebo cervene male cherry rajce ? NE.Vyrostlo STEJNE velke a stejne barevne a chutove take stejne rajce jako jsem mel loni a to na vsech rostlinach - semenaccich.
Rostliny take nebyly zakrsle,ale cca stejne vysoke.

Nebo je proste nekde vedle me na sidlisti nakej "Osel" jako ja, kterej ma ve sklepe tu jednu kytku a kdyz si od Tebe nekdo objedna Primu, tak Ty reknes jemu o roub a ten na neco naroubujes a posles to dal nebo koupis rostlinu od nej a preprodas ji ? Nemyslim tim to, ze uvedes narovinu "semenace z odrudy Prima" ,Vetsina lidi si pak ale stejne rekne, parada, budu mit Primu jako soused a misto sousedovy Primy mu vyroste kukurice :lol: :lol: :lol:

Nejak se to zacina komplikovat :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Petr z H. » 02 lis 2021, 22:32

radek.god píše:To by pak znamelo, ze na cele planete muze byt jediny kus UNIQUE a vse dalsi co se takto znaci musi byt rouby prave z toho prvniho kusu nebo to musi byt rouby z tech roubu.Tedy dalsi unique by se musely vytvaret rizkovanim z unique roubu.A tomu se mi nechce verit.


Ano, přesně takto to je. U ovocných stromů se VŽDY jedná o rouby z jedné a té samé původní vyselektované rostliny.
Semenáč ze semene nemusí mít dokonce vůbec nic z původní rostliny. Je tam moře genů a dominantně se projeví jen některé. Třeba i ty, které se u původní rostliny ani neprojevily.
Uživatelský avatar
Petr z H.
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 351
Registrován: 06 úno 2018, 11:53
Bydliště: Brněnsko 400 a 435 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 03 lis 2021, 00:50

Petr z H. píše:Ano, přesně takto to je. U ovocných stromů se VŽDY jedná o rouby z jedné a té samé původní vyselektované rostliny.
Semenáč ze semene nemusí mít dokonce vůbec nic z původní rostliny. Je tam moře genů a dominantně se projeví jen některé. Třeba i ty, které se u původní rostliny ani neprojevily.


A to se teda tyka predpokladam i te samosprasnosti ? Takze vlastne je uplne jedno co koupim.
Potrebuju idealne 3 ruzne odrudy nebo 3 semenace a z kazdeho naroubovat vetvicku na zbyle dva a doufat, ze zakvetou ve stejneou dobu.A co z toho vznikne bude loterie.A nebo holt priplatit za roubovanou Primu :-o :|
Docela by me zajimalo zda nekdo prisel na to jaky gen nebo jejich kombinace zpusobuje zrovna tu samosprasnost a hlavne zda ji dokaze nejak umele "vyrobit ". Nebo jak prijde na to, ze zrovna ten konkretni semenac bude samosprasnej a ten druhej ne, kdyz pochazi z jednoho plodu rostliny, ktera byla samosprasna :-o
Teprve ted mi roubovani dava smyl :-)
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1741
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod vlado69 » 03 lis 2021, 16:59

Další stránka věci je v tom, že asiminy "šlechtili" indiáni tím způsobem, že sázely semena těch nejlepších jedinců, páč neuměli roubovat, a za ty staletí selekce mohli přeci jenom vlastnosti kvalitních odrůd trochu více geneticky zafixovat.
vlado69
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 330
Registrován: 17 lis 2008, 23:10
Bydliště: Kutná Hora

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 03 lis 2021, 17:50

radek.god píše:Nebo jinak.Mel jsem loni BULHARSKE rajce (tady se musim zeptat Honzy, jak ze se jmenovalo to jeho cerne, co mi ukazoval :-) )
Ale zpatky k "bulharovi" Hromada semen, na jare 2021 par semenacku.Vyrostla rajcata.Vyrostlo zlute nebo cervene male cherry rajce ? NE.Vyrostlo STEJNE velke a stejne barevne a chutove take stejne rajce jako jsem mel loni a to na vsech rostlinach - semenaccich.
Rostliny take nebyly zakrsle,ale cca stejne vysoke.

Vůbec se to nezačíná komplikovat, Radku... :P U rajčat je to v pohodě, zde se dají aplikovat klasické Mendelovy zákony dědičnosti. Zejména první zákon o uniformitě, protože tyčinky s pylem jsou schovány uvnitř květu a v drtivé většině tedy dochází k samoopylení. Pak je i drtivá většina potomstva stejná. Všechny Mendelovy zákony dědičnosti jsou založeny na logice a lze je matematicky vyjádřit. Potud je to celkem jednoduché. Pak jsou ale ještě procesy, které jsou z těchto matematicky vyjádřitelných zákonů dědičnosti vyčleněny. Jsou to mutace, nahodilý rozchod chromozomů a právě rekombinace, která se děje u asiminy. Takže ano, u asiminy je to trochu jako hod kostkou, jak jsi psal, je to loterie, i když ve skutečnosti je to ještě o dost složitější. Prostě nikdy nebudeš vědět, co ti z toho vyleze, nelze to matematicky vyjádřit a semenáč vůbec nemusí mít vlastnosti ani jednoho z rodičů. Prima 1214, jak se správně tato odrůda jmenuje, je vlastně 1214. semenáč z obří selekce tisíců semenáčů, který se povedl natolik, aby ho uznali jako nadějnou odrůdu. Některé rostliny to tak prostě mají, zajišťují tak variabilitu potomstva. Asi je to taková pojistka, aby se mohly do budoucna nadále množit, ale to je pouze moje ničím nepodložená domněnka.
Jinak to rajče, co jsi u mě viděl, bylo Black Goddess... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků