Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Berett » 30 říj 2023, 19:50

jestli ti to chutna tak je to vsechno v poradku bez ohledu na odrudu :)
Berett
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 15
Registrován: 19 říj 2023, 17:37
Bydliště: Loučovice, 690 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 30 říj 2023, 22:29

Pokud plodí asimina v suché lokalitě, tak jsou plody menší a semena tvoří mnohem větší podíl. Mám tu plody, které obsahují klidně 50% objemu semen, ty stromky byly 2 měsíce na suchu, až teď tu něco málo napršelo. To, co jsem byl schopen občas pozalívat, má plody o poznání větší. A největší obludy jsem viděl u Mirka v Hranicích, tam je vody opravdu dostatek. Takže určovat odrůdu podle toho jestli zvážíš 4 nebo 8 procent mi připadá úplně marné.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 31 říj 2023, 06:06

ja ty stromky mam v "normalnich" podminkach - ani sucho, ani prelito, rovnomerna vlhkost ceky rok - tak jsem si rikal, ze by plody mohly byt "typicky" podle popisu. ale je fakt, ze to neni tak dulezity, s odrudou jsem spokojeny, to je hlavni.

P.S. ted me jeste zaujalo, ze celkovy popis plodu, chut, textura, velikost, semena ap. prakticky presne sedi na odrudu Susquehanna. No necham si dalsi urcovani jeste na pristi rok :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 31 říj 2023, 11:21

Podle mě se to takto určit nedá, podle plodu nemáš šanci. Tam strašně záleží na tom, jak dlouho ten plod necháš odležet. On pak ke konci, když už opravdu silně voní, a tím myslím, že když ho nechám v chodbě, tak ho cítím už při vstupu do baráku o dvě patra níž :) , tak pak už se ta textura a barva a všechno mění strašně rychle. I pak strašně rychle přezraje. Nedokážu si představit, jak bys chtěl Martine zařídit, aby ti všechny ty plody docházely ze stejného počátečního stavu ve stejných podmínkách. Některé jsou už měkké, když spadnou, některé ne. Některé docházejí dříve, některé později, a to u stejné odrůdy. A i ten tvar plodů je velmi variabilní. Uvidíš sám, ale podle mě to fakt nejde. Ale hlavní je, že chutná! S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 31 říj 2023, 12:01

Určit odrůdu se dá podle všech znaků vzhled rostliny typu listů počtu plodů na klastru velikost, ale z jednoho plodů nemožné a navíc to ber jako statistické hodnocení poměr dužiny k semenúm
Zrání je taky zajímavé na jednom klastru ti dozrávají plody v průběhu 14 dnů a přitom je to jeden květ jo a letos dozrály všechny odrůdy
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 31 říj 2023, 12:20

jasne, ja ten vysledek, ke kterymu jsem dosel, neberu vubec vazne, hlavne je to uplne prvni plod, ktery muze byt netypicky, pristi rok se treba uvidi vic (uz se na to tesim, fakt mi to chutnalo, prvni ochutnani bylo hrozne zvlastni, az jsem se lekl te netypicke prichuti, ale pak cim dal lepsi. vlastne dost podobny zazitek jako s plody mucenky p.caerulea)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod kasta » 18 lis 2023, 11:10

pokud ranost odrudy souvisi celkove s rocnim cyklem te rostliny, tak ta moje bude opravdu spis pozdni, ostatni asiminy uz jsou komplet opadany. ale muze se tu projevit i ta blizkost zdi, ktera tam dela mirnejsi klima. hlavne se mi libi jak ta rostlina natocila uplne vsechny listy na slunce, uplne nejvic jak to slo - daly by se podle ni urcovat svetove strany :)
Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1309
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 08 úno 2024, 00:01

Je pomalu vhodný čas na hnojení nejen asimin síranem draselným a to cca 100-150g na 2-3 m. stromek, k menšímu méně, samozřejmě ti co mulčují nebo zarývají hnůj pod stromy tak tam je to zbytečné - mají dost.
Mám prosbu - pokud někdo z vás má více stromků a pravidelně nehnojíte a máte málo plodů a menší plody rozdělte to na půl, aby se dal posoudit vliv hnojiva na růst a plodnost a pak to zveřejnili na kiwifóru.
Díky
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 08 dub 2024, 16:44

Obrázek

Obrázek
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 09 dub 2024, 19:58

Bohužel to samé
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 09 dub 2024, 22:26

Využil jsem pár krásných dnů k naroubování dalších odrůd do mého pawpaw. Doufám, že aspoň něco se ujme.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 10 dub 2024, 09:46

Obrázek
Poprvé kvete suzguahana.
Jožka
generál
generál
 
Příspěvky: 1203
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 10 dub 2024, 12:35

Susquehanna
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod EQS » 11 dub 2024, 11:53

Ahojte ;)

Chcel by som mat vacsiu sancu na opelenie a teda zahrat sa na "vcelicku/muchu". Mozno viaceri z vas tu obiehaju/-li stromy so stetcami :)

Mte niekto skusenost v akom stadiu uz je pel zrely a dal by sa preniest? Mam dve odrody - jedna je Prima a druha Sunflower. Sunflower uz ma kvety velke a tmave:
Obrázek

Prima ale este nie - su mensie a este sa len zacinaju otvarat:
Obrázek

Musi ten kvet byt tmavy? Bojim sa ze kym mi kvety na Prime "dozru" tak Sunflower odkvitne..

Vdaka ;)
EQS
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 22
Registrován: 31 srp 2022, 11:57
Bydliště: Svätoplukovo, okres Nitra (146 m n. m.)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 11 dub 2024, 18:11

Tou Primou to už neopylíš pokud tam není více květů než ten jeden. Pyl můžeš odebrat až v závěrečné fázi, kdy už začínají pomalu opadávat okvětní lístky. To poznáš - tyčinky ztmavnou a lze do nich lehce hrábnout štětečkem. Pyl lze uložit v lednici/mrazáku a použít později.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4085
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků