Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 08 zář 2022, 13:07

Tak také hodím nějaké moudro
Olisténé rostliny z kontejneru se se sadí celoročně,
Listy nejsou přivyklé na slunce a tak se stává, že první rok jsou oplelichané.
Sadit pouze na slunce nebo max polostínu .
Půdu má ráda propustnou a humozní tak doporučuji jámu 50x50cm dát kompost do ní přidat sádrovec 2-3 kg (stačí i obyčejná sádra) a první rok zalívat 1-2 x týdně konev
Na jaře prihnojit siranem amonným +1g molybdenan později plné hnojivo 1-1-1
Hodil jsem nějaké fotky na fb když tak se můžete mrknout
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod hreba » 08 zář 2022, 17:20

Lidi strašně moc díky za názory. Trochu jsem si to dala do kupy a vyšlo mi z toho toto. Pokud budu sadit větší rostlinu, zakořeněnou asi Prima (a to budu) ,tak ji můžu sadit i na podzim,ale počkat až opadá listí a na zimu chránit . Co se týče na slunce či do stínu,tak může být i na slunce ,ale první roky chránit a zvykat . Díky za info o hnojení a postup při sázení .Klidně zase okomentujte,negujte. Jsem ráda za rady. Je to pro nás úplně něco nového ,tak budu doufat ve štěstí začátečníka nebo jak se říká hloupý sedlák velká úroda :lol: :lol: .
hreba
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 4
Registrován: 06 zář 2022, 15:50

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod ivan » 09 zář 2022, 08:37

nene píše:Kdyby se tropická epizoda vyskytla v květnu a spálilo se mladé listí, tak bude mít asimina problém přežít. A pokud by se tropy během léta ještě opakovaly, tak to bude na koupi nové rostliny.
Plné slunce u nás na zahradě na jihu znamená padesátistupňové teploty při zemi. Paw-paw na přistíněném místě mají spálených jen několik horních listů.

Súhlasím s tým, čo píše nene- v "horúcich" oblastiach- určite tieniť mladé rastliny treba- vlani skapala u známeho vysadená rastlina- tento rok sadil druhú a už zač. leta nevypadala tiež "štastne"- pritienil ju až v júli- a to už bolo neskoro (35°C teploty už v júni ju spálili....)
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1751
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 09 zář 2022, 14:10

Venku zaclo prset, tak fotky hodim pozdeji.
Vpodstate koncem prosince 2021 mi Radim poslal mj asiminy a naky driny S20 .
Co si vybavuji, tak to byly takovy cca 20cm ne moc tlusty dřeviny, budto nemely zadne listy nebo temer zadne, kolikrat i hole az jsem si rikal, zda se na jare proberou, ale mel jsem samozrejme radost.Asiminy 2x 2 leta a 3x 1 leta pro predstavu.
Urcite jsem nechtel drahe starsi a roubovane rostliny za litr apod, to pro me bez vlastni zahrady nema smysl ...
Nechal jsem vse pres zimu na balkone a jakmile bylo na jare tepleji a slunce bylo vyse ( a tedy dosahlo na rostliny na parapetu), tak se objevovaly z pupenu prvni listky :P .
Vlastne zimu na balkone prezilo vse az na naky jeden roubovany drin.
Uz si to nepamatuju presne, ale nekdy v ty dobe prvnich listu na vice rostlinach jsem je flaknul na vychodni svah.Mozna jsem cekal na absenci jarnich mraziku, uz nevim.Neco jsem zakopal dolu a neco nahoru.Mezi tim byl trnity ker.
Takze ty nahore nemely tolik svetla a byly jakoby "chraneny".
V te dobe jsem o nutnosti stineni takto mladych semenacku asimin nemel tuseni.BOHUŽEL E1
Chvili to vypadalo, ze se tam tomu dari, ale jakmile bylo svetla a tepla stale vice, tak tam vse chcipalo.Listy usychaly, nove se neobjevovaly a rostlina smerem nahoru nerostla.Tak jsem je pak vykopal a to vcetne drinu.NEktere za "5 minut 12", jine bohuzel pozde S13 .Prislo mi, jakoby vubec neprokorenily.Neda se rici, ze bych misto korenoveho balu vykopal bahno, ani ze bych vykopal suchý tvrdý "kámen" . Někdy v té době se už klubaly první semenáčky ze semen od Standy.Tam už jsem si dal tentokrát pozor a všechny byly v bytě ve stínu u jižního okna (jsem pod střechou, kde slunce svítí do bytu jen konec podzimu - konec zimy).Co jsem z tech semenacku ze semen od Standy nezlikvidoval prelitim nebo kartytim 2L PET , tak prezilo a je to opticky v lepsim stavu (vice listu), nez to co prezilo od Radima, kde byly venku.Jedna z tech mala prezivsich zacala asi po 2 mesisich pod stolem na balkone obrustat ( zadne prime slunecni a minimum odrazeneho svetla.Tak jsem ji dal ven nekam pod strom a vse zelene co na ni vyrostlo, tak zhnedlo a to mam hned vedle ty zelene semenacky ze semen od Standy.A pak se v tom cert vyznej :-) Na ty asiminy od Radima jsem zkusil naroubovat v cervenci rizky od Moniky jako takovy prvni pokus s roubovanim, ale nechytlo se nic.Holt neumim roubovat.Pro zajimavost z tech drinu mi prezil jen jeden nahore temer ve stinu (asi Lutea) ale je tam plevel a trava a to krovi, tak jsem ho uz mesic nenasel :D A kupodivu dole jsem nechal jeden drin a ten tam jede po celou dobu od jara.Jakej to je, netusim.

Urcite pocitam s dalsima ztratama soucasnych asimin, takze az budete mit nekdo na poslani zase semena S14 , tak to zkusim pristi rok po stratifikaci znova, protoze vim, ze TO JDE .
Jen musim promyslet, kdy je nejvhonedjsi doba vytahnout semena z lednicky a zasadit je v byte, kde je celorocne kolem 20°C ... E3
zacatek ledna ? Nevim jak dlouho by v te lednici mela ta semena byt E3 .

Ale diky vsem za ty rady a hlavne osobni zkusenosti, ty jsou k nezaplaceni E5
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 10 zář 2022, 20:13

Zdravím Vás přátelé a příznivce kiwifora
rozhodl jsem se uskutečnit ochutnávku plodů asimín na 24.9. od 9 hodin
Pokud máte zájem udělat si malý výlet do Hranic tak Vás srdečně zvu předpokládám, že bude na výběr více jak 10 odrůd.
Ochutnávka se uskuteční i přes nepřízeň počasí kde se můžeme ukrýt a posedět ve skleníku.
Jak se ke mně dostanete Hranice Třída Československé armády https://i.ytimg.com/vi/Nt0hEhJCpxg/maxresdefault.jpg
v případě bloudění volejte na tel. 604218285
parkovacích míst je dostatek
Zvu také i nečleny tj. ty kteří nejsou registrováni, ale chodí se sem dívat.
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MonikaV » 11 zář 2022, 20:03

Franz-- ach jo ach jo a my jsme zrovna pryč!! Tak si to krásně vychutnejte S6
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 13 zář 2022, 12:55

Škoda, že je Franz tak daleko ...
No u mě takto :
Obrázek

Případnou koštovačku plodů odhaduji na rok 2040 S14
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 14 zář 2022, 21:20

K Mirkovi do Hranic je to pro mě daleko, takže holt musím počkat, až dozraje to mé - Overlees.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 18 zář 2022, 12:07

Zdravím Vás příznivci kiwifóra

bohužel počasí mi při dozrávání asimín hodilo vidle proto se omlouvám, ale jsem nucen celou akci posunout o jeden týden tj. na 1.10.2022 od 9 00 h
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 18 zář 2022, 19:19

Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Jožka » 21 zář 2022, 21:31

Obrázek

Obrázek
Jožka
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1176
Registrován: 17 lis 2016, 10:58
Bydliště: Strážnice 177m.n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod MikeDundee » 01 říj 2022, 14:20

Ještě jednou děkuji Mirkovi za dnešní ochutnávku v Hranicích.
I přes nepřízeň počasí jsme měli možnost ochutnat úžasně sladké odrůdy (a že jich Mirek měl...).
Za mě je Asimina chuťově jedním z nejlepších ovocných druhů, doma děti také opět nadšeně snědly přivezené vzorky.

Letos mi dozrávají první 4 plody na 2 rostlinách o výšce něco kolem 1,5m (rostliny jsem sázel v roce 2018). Jiné rostliny o stejném stáří mám i poloviční. Také velikost plodů je u mě zatím třetinová oproti Mirkovi. Navíc měly Mirkovy rostliny úžasné metrové přírůstky, kam se na to hrabu, letos u mě přírůstky max. 20cm (mulčuji štěpkou a dával jsem při výsadbě sádru, ale je to pořád lepší než 5cm přírůstky u mé první várky bez mulčování a sádry.). Ale na jeho radu určitě příští rok vyzkouším molybden a síran amonný, za jehož vzorek ještě jednou moc děkuji.

Ať se Mirku daří a hodně úspěchů se šlechtěním!

Obrázek Prima

Obrázek Prima

Obrázek Mary Foos

Obrázek Mary Foos
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 01 říj 2022, 15:29

tak jsem si dnes dal prvni pawpaw co tento rok spadl ze stromu. Klidne bych ho mohl nechat jeste chvilku :-D ale tak nejak jsem nevydrzel a uz ho snedl :-D

musim rict ze chutove patri rozhodne do ovoce co mi chutna, jen z neho mam respekt :-D

kazdopadne vzhledem k tomu ze jsem snedl jeste asi 4 .... 150 g fiky tak kdyz na me neco prijde ... tak fakt nebudu vedet po cem :-D
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod nene » 01 říj 2022, 16:08

Tak jsme si dneska dali poslední letošní pawpaw - Shenandoah. Nám po tom ještě nikdy nic nebylo a chutná nám to hodně, ale respekt máme taky. Trochu jako kdybychom jedli fugu :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4176
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Franz » 02 říj 2022, 17:31

Děkuji všem za účast na letošní ochutnávce jen škoda že počasí posledních 3 týdnů není nic moc
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 410
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků