Pawpaw - Asimina triloba

zde můžete probrat vše o pěstování pawpaw

Moderátor: Stanley_51

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 22 říj 2021, 09:18

Ty jo, to sem zvedavej co s tim budu delat az to zacne plodit :-D (detem to radeji davat nebudu :-D)
Manzelka me s tim asi posle nekam :-D

Mel jsem 12 stromku a 2 z neznamych pricin uhynuli (respektive myslim ze jsou v draze puvodnich krtcich der, a to zasypavani asi nepomohlo a zkratka mi neco sezralo koreny ... nebo nevim)

Je to 10 stromku a ackoliv to nakonec kazdemu kdo ochutnal chutnalo - ja, manzelka, otec, matka (jestli me to nerikali ze slusnosti :-D), tak mam obavu at nekoho neotravim. Jeste si rikam, ze po zmrazeni, udelani marmelady by se ty pripadne "toxiny" mohli dostat pryc i kdyby tam byli :-D

Ta zkusenost o ktere pise Stanley me trochu desi a dat si vic nez jeden plod denne muze byt asi klidne o zivot :-( U meho taty jsem se po pravde nedivil, kdyz mi rekl, ze to snedl se slupkou.

Stanley_51: bez slupky a i tak jste meli problemy jo ?
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Marek83 » 22 říj 2021, 09:34

Tak já přidám svojí zkušenost - letos jsem byl nucen sklidit plody Primy dříve- bál jsem se, aby mi to nezmrzlo. Nechal jsem je několik dní dojít na jablkách, a jednoho večera jsem si jeden plod "načal", byl z jedné strany měkký a přezrálý, z druhé ale ještě tvrdý. Nicméně chutnal dobře. Tak hrůznou noc, jaká potom následovala jsem snad ještě nezažil. Bolest hlavy, šílené křeče v břiše a zvracení. V jeden moment jsem už myslel, že si budu muset zavolat "rychlou". Myslím si, že to bylo skutečně z toho, že nedostatečně uzrály a to dojetí na jablkách už nestačilo na odbourání těch alkaloidů (viz annonacin,bullatacin...). Nikdy předtím, když jsem Asiminu konzumoval zralou nebo i hodně přezrálou jsem nepocítil sebemenší problém a to jsem konzumoval najednou poměrně velké množství.
Marek83
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 248
Registrován: 20 bře 2011, 00:14
Bydliště: Mirovice , cca 450 m.n.m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pedro » 22 říj 2021, 10:10

To mě dost děsíte :? .
Už to nějaký rok mám možnost konzumovat, ale nikomu z toho nikdy nic nebylo. Jedlo se to bez šlupky a bez semen :-). Pravda, že nedozrálé jsme asi nejedli. A vždy tak jeden plod najednou. I letos už jsem snědl celé dva krásně zralé plody a nic. Ten kdo má víc jak jeden dva stromky toho trošku lituji :lol: 8) . Tedy pokud to má záměr jako ovocný strom. Já to přeřadil do škatulky okrasný strom - jen tak stromky zůstaly na živu. U nás to prostě nejde vůbec na odbyt, nikdo se toho ani nedotkne v žádné formě. Alespoň nehrozí žaludeční potíže S6.
Pedro
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 253
Registrován: 15 bře 2010, 17:14
Bydliště: Vyškov nadm. v. 254m

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod lipoti » 22 říj 2021, 10:22

Je to zvláštní, my letos měli také dva nedozrálé plody, z jedné strany už měkké, z druhé ještě tvrdé, přesně jak píše Marek83, což dělalo velmi výrazný rozdíl v chuti. První byl ještě nedozrálejší, tak ze 3/4, ale nikomu nic nebylo. Ale pravda, byly jsme na každý plod čtyři. I když jedno z dětí rozžvýkalo i slupku.

Vlastně ochutnalo i roční mimino - tomu bych to tedy teď po přečtení diskuze nedával..
lipoti
nováček
nováček
 
Příspěvky: 176
Registrován: 22 led 2021, 19:27
Bydliště: Běleč u Litně, 280 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod antarian » 22 říj 2021, 10:28

zacinam mit pocit ze to bude o tech nezralych plodech.

Protoze to je co co jsem primo na forech zahranicnich cetl. Ze problemy jsou slupka, semena a nedozraly plod v jakekoliv podobe ...
Ja to taktez otrhal drive (plody byli jeste tvrde a sice nejak dozraly, ale zrejme to melo daleko od optima)

Kuprikladu vcera kdyz jsem takoveto pawpaw jedl po cca 10 dnech na slunicku ... tak nektere casti byli jeste pomerne tuhe a i od tech pecek se to neocucava uplne snadno :-D (me to tedy nic nedelalo a v te podobe mi to i chutnalo... kazdopadne pokud si tuhle podobu da clovek jeste se slupkou tak to asi je vrazedna kombinace :-D)

takze pristi rok budu zrejme i s rizikem ze by to zmrzlo nechavat na strome :-D (jinak nakonec ani zadny mrazy moc neprisli co by to poskodili :-D ale kdo to mohl vedet no :-D)
antarian
velitel
velitel
 
Příspěvky: 797
Registrován: 02 zář 2018, 14:53
Bydliště: Kamhajek (kolinsko) 282m n.m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 22 říj 2021, 10:59

antarian píše: Stanley_51: bez slupky a i tak jste meli problemy jo ?

No samozřejmě bez šlupky, tu já nejím :lol: Ale od té doby jsem jich snědl desítky kusů a nic, takže tomu nepřikládám ( na rozdíl od manželky ) žádný význam. Už jsem několikrát "umíral " i po jiných druzích ovoce nebo zeleniny, holt nějaká špatná konstelace hvězd. Myslím si, že kdyby to bylo nějak nebezpečné z hlediska konzumace, nebyla by taková propagace tohoto ovoce. Američani mají dokonce i festival na celonárodní úrovni a tam se pawpaw konzumuje opravdu ve velkém. https://www.ohiopawpawfest.com/
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Hofis » 22 říj 2021, 11:15

Jedli jsme to i s dětma celá rodina a i v poměrně hojném množství před 2 lety, dětem bylo 4 a 6 let, a všichni jsme si pomlaskávali a bylo to úplně v pohodě. Samozřejmě bez slupky a bez semen. Že jsou nezralé plody jedovaté, jsem tu už někde dříve psal. On je vlastně celý ten strom jedovatý, kromě dozrálýcjh plodů. Takže dokud plod nezačne intenzivně vonět a není měkký, nejedl bych ho. Na dozrávání je dávám normálně za okno na sluníčko, jako třeba rajčata. Zatím mi vždy došly kompletně do voňava a byly výborné. Na těch jablkách to asi dozraje dříve, ale jenom z jedné strany přivrácené k těm jablkům. Pak se asi může stát, že je jedna strana zralá a druhá ne. To by mohl být důvod těch problémů. Doporučil bych to tedy spíše zavřít s jedním jablkem do mikroteňáku, aby to ten ethylen mělo rovnoměrně. Pak to dojde komplet. Dělám to takto s kaki.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 22 říj 2021, 22:00

Hofis píše: Doporučil bych to tedy spíše zavřít s jedním jablkem do mikroteňáku, aby to ten ethylen mělo rovnoměrně. Pak to dojde komplet. Dělám to takto s kaki.

Já je dávám dozrát do uzavřené krabice, takže ten etylen se rozptýlí rovnoměrně.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod milas » 22 říj 2021, 22:10

Já to nechám na strome dozrieť a zrelé to spadne na zem...tam sa to válá ešte deň dva a až potom papa....ale vidím,že problém so sranim sa tu opakuje asi 11 rokov :lol: národ je nepoučiteľný. ...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Rudolf M » 23 říj 2021, 12:21

Moc se s tim patláte, hodil sem tu hromádku do košíku na zem na tmavou chodbu. Po pár dnech to provonělo barák a jsou všechny k jídlu (ve tmě a bez jablek). Oni to maj zařízený to dozrávaní.
Spíš se to už musí sníst, nejde to nijak uchovat. A venku po tom větru spadlo dalších cca 10 kg ze 2 stromků, ale ty asi necháme venku, aby to nedozrávalo tak rychle.
Naposledy upravil Rudolf M dne 23 říj 2021, 23:36, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Rudolf M
generál
generál
 
Příspěvky: 1267
Registrován: 26 bře 2015, 22:30
Bydliště: Mrchojedy 460 mnm

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Pokuston » 23 říj 2021, 16:50

Dnes jsem si dal dužinu naškrábanou z jednoho dobře zralého plodu do poobednajšieho kafča Bylo chutově i strukturálně velmi zajímavé :shock:
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 343
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod Stanley_51 » 24 říj 2021, 16:53

Prima po vichřici odrbaná jako samice. Plody z větší části opadaly, ale něco ještě zůstalo.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 25 říj 2021, 13:17

No rikal jsem si poprosit nekoho o zaslani cerstvych seminek postou, ale docela me zamrazilo, kdyz jsem cetl na dvou strankach o tech otravach nebo zazivacich potizich :-o
Jako chapu zelene nezrale plody a semena nebo casti rostlin, ale i u zralych plodu :-o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod moonvil » 25 říj 2021, 15:19

Nejhorší smrt je smrt z vyděšení.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Pawpaw - Asimina triloba

Příspěvekod radek.god » 25 říj 2021, 16:04

moonvil píše:Nejhorší smrt je smrt z vyděšení.


No ja miluji a pestuji annony (zatim tedy jsem ve fazi a velikosti rostlin bez kvetu a plodu S13 ) a kdyz si clovek precte ktere a jake jejich casti (hlavne semena) jsou jak jedovate (pripadna smrt, slepota apod z konzumace semen ci listu nebo casti) , tak si myslim, ze minimalne ta opatrnost a lehke vydeseni je na miste.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1654
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

PředchozíDalší

Zpět na PAWPAW ( Asimina )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků