Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod studo » 06 kvě 2023, 22:20

inak aj ja kupujem tie prasky proti mravcom, pretoze posledne roky je to katastrofa. snazim sa vzdy iba na travniku ich polikvidovat, ale dakedy sa usadia a urobia mravenisko velmi blizko cucoriedok. uz som to obcas aj tam LEN TROSKA posypal. myslite, ze to ma prilis negativne ucinky - potom aby to preslo do plodov cez korene? alebo?
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 18 kvě 2023, 13:35

Dneska to v kanadkách bzučí jak v úlu, tolik včel jsem už dlouho nikde neviděl.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 577
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod kasta » 20 kvě 2023, 18:33

ivan píše: čučoriedky už kvitnú,takže striekať ani sypať "dobroty" tam asi nebudem,skúsim niečo z BIO ....


na mšice používám prostředky na bázi neemovýho (nimbovýho) oleje (dá se koupit Neem azal, ale já si to míchám do rozprašovače přímo z čistýho oleje: pár kapek oleje, kapku jaru jako smáčedla a protřepat s vodou). je to míň účinný než ty nikotinoidy (slavný mospilan), je potřeba stříkat víc, když je kalamita, je to pracnější, ale nakonec zvítězím :) ten povlak oleje ty mšice pak i delší dobu odpuzuje a je to multifunkční proti všem ožerovým škůdcům, ten hořký olej jim prostě nechutná. výhoda je, že netrávím lidi ani predátory, který se pak dokážou namnožit a mšice už dodatečně likvidujou sami... no vím, že ty jsi u vás v mnohem složitější situaci, ale lepší "bio" přípravek podle mě není.

p.s. začal jsem trochu opečovávat naší starou borůvku a vypadá to dobře

Obrázek
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1328
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 22 kvě 2023, 09:47

Také na Vysočině krásně kvetou, na obrázku Heidi, Chandler a klasika Bloocrop, dobře se zde daří i odrůdám Spartan a Nelson.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 13 čer 2023, 23:45

Ještě ani nezačaly zrát a už aby se člověk bál co zas bude. Nejdřív jsem si myslel, že mi bobule z keřů oklepal vítr, ale pak jsem viděl, že jich přibylo i když vítr nebyl, tak mě zajímalo proč. No a co jsem viděl mě nepotěšilo. Zajímavé je, že se tohle stalo jen na keřích s Chandlerem, teda zatím. Bojím bojím...

Obrázek
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 577
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 14 čer 2023, 00:00

Namrzly v květu nebo po odkvětu?
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4256
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 14 čer 2023, 09:52

Chandler jako poslední u nás ukončil právě v tuto dobu kvetení borůvek. Násada všech odrůd vypadá moc pěkně, zatím.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 14 čer 2023, 18:03

nene píše:Namrzly v květu nebo po odkvětu?


To si nemyslím, že by to bylo mrazem, ten byl naposledy možná v dubnu když kvetly ovocné stromy, to ještě borůvky nekvetly, určitě ne Chandler. Spíš myslím něco houbového, nějaký škůdce apod.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 577
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Rpavel » 15 čer 2023, 10:41

Mě to udělalo taky a co mám vysledováné, tak je to kombinace okvětních listů a vícedenního deštivého počasí. Což minulý týden bylo. Ono primárně nezačnou uhnivat plody borůvek, ale neopadane okvětní lístky a ty pak přenesou hnilobu na plody. Spadlé okvětní lístky takto umí poškozovat i listy. Udělá se na zdravém listů uprostřed hnědá skvrna. To je místo kde spadl a pak navlhl okvětní lístek.
Takto poškozené plody brzy opadají a ostatní by měly být už OK. Dělá mě to takto každý rok po odkvětu.
Rpavel
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04 čer 2023, 20:18

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 23 čer 2023, 13:10

U mně už začínají modrat první 3 vlašťovky. Duke, pak chuťově asi moje nejoblíbenější a nejúrodnější Reka a zakrslá Brazelberry Jelly Bean. Zbytek se zatím zelená..

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod PavelP » 23 čer 2023, 20:44

Petra75 píše:U mně už začínají modrat první 3 vlašťovky. Duke, pak chuťově asi moje nejoblíbenější a nejúrodnější Reka a zakrslá Brazelberry Jelly Bean. Zbytek se zatím zelená..

Teda Petro, paráda S6 krásné keříky, plodů mraky! Máš je na nějakém chráněném stanovišti, že jsou tak brzo zralé? Nikdo v mém okolí, ani já, takhle vepředu nejsme.

Násada plodů je letos excelentní. Asi jediné ovoce, spolu s třešní, které letos dělá radost :? Bohužel nevím, jaké to mám odrůdy. Hlava děravá a po loňské supercele, co nám vyluxovala a poničila 1/2 zahrady, už ani cedulky.

PS: co je to za žlutou malinu? Nějaká zakrslá pěstovaná v květináči?

Obrázek

Obrázek
PavelP
nováček
nováček
 
Příspěvky: 132
Registrován: 07 dub 2019, 20:17
Bydliště: Rosice u Chrasti, Chrudimsko, 260 m. n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 16 črc 2023, 10:27

Veškeré odrůdy borůvek mají tento rok jen jeden veliký problém a to jsou hryzci a ostatní hraboši. Nejoblíbenější Chandler dostává každý den také zabrat. Zatím nic proti těmto škůdcům nepomáhá a co doposud pomáhalo, na to si asi zvykli. Je to tady zatím největší problém s počasím.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Franz » 16 črc 2023, 16:57

Jj Pepo taky jsem měl výsadbu v půdě a ty k...y sežrali veškeré kořeny de facto se presazovaly menší rostliny než při výsadbě hodili jsme to do 35 litrových květináčů s podmiskou na 10l a je klid, minulý týden jsme rozmistili sítě a krásně začínají dozrávát.
Aby se jich člověk zbavil musel by celý pozemek na 3 dny zaplavit a byl by na chvilku klid
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 421
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Pája LaKobra » 16 črc 2023, 18:43

Jdu se trochu pochlubit. Poprvé sklízím obří plody. Odrůda adarrow
Obrázek
Pája LaKobra
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 12
Registrován: 09 dub 2023, 20:21
Bydliště: Hradec nad Moravicí

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Lenkalor » 16 črc 2023, 20:06

Je fajn dopěstovat vlastní ovoce a ještě k tomu v dobré kvalitě a velikosti. S6
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1134
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků