Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod pavell » 31 bře 2022, 18:01

Josefe ve spodku folie uděláš díry a voda v pohodě odteče.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 31 bře 2022, 18:24

Máš pravdu, že na něco jsem zapomněl. Hodně známých dává ještě do jámy králikářské pletivo, celé ji vystele tímto pletivem jako ochranu proti polním myším a rejskům. Už se mně také stalo, že pár keřů takto přišlo o kořeny, ale i nějaké mladé stromky. Začalo to schnout, vzal jsem za keř a zůstal mně v ruce. Já folii ani pletivo nedávám. Slyším to ale často, že se to dělá. Myslím si, že to pletivo má ale větší smysl než ta folie. Díry ve folii se mohou časem ucpat a co pak. Kdybych měl volit mezi nimi, tak volím raději to pletivo.
Nedělám to.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 31 bře 2022, 18:55

To oddělení zeminy od rašeliny (kyselého substrátu) lze samozřejmě udělat různými způsoby. Otvory jsou potřeba vždy, ale nějaký prostor, kde se zadrží trocha vody, není na škodu. Ony ty kořeny nejdou tak hluboko, aby uhnily v 50cm, kde stojí pár cm vody.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod haco » 31 bře 2022, 20:23

Josef píše:Pro pavell: to hlavní je, že žádnou folii do jámy nedávám. To jsem udělal asi 2x a byla to veliká chyba. ...


pestujeme cucoriedky v 50 cm hlbokych pilinovo-raselinovych bazenikoch vystlanych foliou, kde je stabilne na spodu 5-10 cm vody a nestazuju si - rastu a plodia pekne. polievat musim len po dlhom suchu (ked uz dole nie je voda). takze u mna je vystlanie foliou (s prepadom/dierami v bocnej stene par cm od spodu) jednoznacne dobre riesenie.
davat pod ne drenaz mi nedava zmysel - ako casto musite potom polievat?
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod paloo » 01 dub 2022, 07:09

Tak som si tento týždeň obstaral S6 https://inspection.canada.ca/english/pl ... 815e.shtml
Uživatelský avatar
paloo
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 7348
Registrován: 11 srp 2007, 16:16
Bydliště: Lyský priesmyk 368mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 03 dub 2022, 11:34

Haco: odpovídám na Tvůj dotaz. Zalévám podle počasí. Když je sucho tak dávám 1-3 konve odstáté vody ze sudu podle velikosti keře. Když prší, tak méně, nebo vůbec. Přihnojuji 1x do měsíčně hnojivy rozpustnými ve vodě pro rododendrony a azalky, nebo borůvky. U mladých keřů jsem začal na jaře Kristalonem Start nebo Plod a květ. Známý dává všem na jaře kapalný Cererit a také v pohodě. Důležité je při výsadbě dávat do jámy nějaké dlouhodobé zásobní hnojivo. Dříve jsem zaléval celou zahradu vodou ze zahradního jezera včetně borůvek, kiwi, brusinek, rododendronů, hortenzií...prostě kyselinomilných rostlin a to jsem zjistil, že není dlouhodobě dobré. Tato voda od ryb, karasy, koi kapři, má v sobě hodně čpavku a nedělá asi dlouhodobě těmto rostlinám moc dobře. Proto jsem borůvky a jiné začal zalévat odstátou studniční vodou, nebo co naprší do sudů ze střechy domu, konví. Je to pracnější, ale určitě jsou rostliny zdravější a odolnější vůči mrazu. U stromů a ostatní zeleniny se s tím nepářu, valím to čerpadlem hadicí kam dosáhnu, včetně malin, ostružin, jahod, vína... z jezera. Borůvky ničím na jaře nestříkám, hlavně prostřihávám starší keře, aby hlavně jejich střed nebyl hustý a mohlo do něj slunce. Asi tak. Nejsem odborník na borůvky, ale takto to dělám a každý rok máme borůvek dosti. Nedávám nikomu návod, to pěkné je na tom to, že si to každý udělá podle svého gusta. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mates » 04 dub 2022, 10:21

Minulý týden, než přišlo ochlazení, tak jsem přítomností čmeláků zjistil, že už začaly kvést první květy na Pink Breeze a Jelly Bean. Nijak jsem je nerychlil, byly venku, jen na noci kdy byly hlášeny mrazy byly schované v zahradním domku. Předpokládám, že za ten pokročilý vegetační stav může stav, ve kterém jsem je před měsícem koupil v Hornbachu. Jelly Bean byla alespoň bez listů, ale Pink Breeze i Peach Sorbet měly listy jak uprostřed léta, netuším jestli tak narostly na zimním stanovišti v Hornbachu nebo u jeho dodavatele nebo jestli jde ještě o loňské listy (ale to by asi byly podzimně zbarvené a chtěly by teď na jaře opadat?). Nehodlám z nich mít balkónovky někde u baráku, půjdou hezky do záhonu k ostatním borůvkám do volných míst mezi vysokými keři. Zimu by měly přežít normálně, jsou to corymbosumovky.
Na foto je ještě brazelberry ostružina
Obrázek

Azorky se mají čile k světu, zimní opad listí jim nijak neuškodil ani nedošlo k jinému poškození během zimování v zahradní boudě. Pupeny hezky raší a řekl bych, že i na hlavním kmínku jsou při pohledu z blízka viditelná místa odkud vypučí další větve. Azorky ale nejspíš zůstanou natrvalo v nádobách, minimálně do doby než bude jisté, že jim příliš neuškodí běžné mrazy dejme tomu kolem -15°C.
Obrázek
Naposledy upravil mates dne 04 dub 2022, 11:44, celkově upraveno 1
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 573
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 04 dub 2022, 11:03

Tyjo tak to jsi jinak popředu s těmi listy :D ale máš pravdu že BB z Hormbachu je nějak popředu oproti mým stávajícím rostlinkám :D kupoval jsem ostružinu (toto se řešilo v jiném tématu) ale takhle listy rozvinuté nemá... Možná to je tím že ji radši na noci schovávám kvůli mrazům. Nejvíc viditelné je to ale na malině protože BB mám z loňska zatím jen tyčky kdežto letošní nová ještě nepřesazená má už malé lístečky :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 04 dub 2022, 11:52

Mates: Azorskou borůvku jsem vytáhl ze zimoviště už v únoru, spolu s lokvátem a fejchoami. Vše dalo několik nocí po sobě s teplotami kolem -5°C s jedním minimem -6,2 °C začátkem března. Odnesly to akorát ty malé mladé ještě nevyzrálé listy. Ty pomrzly. Ale starší vyvinuté listy a dřevo bez problémů, i konečky to přežily. -15°C ale nevím, aby to pak nebyl poslední pokus... :)
Jinak některé z těch pupenů, co tam jsou, vypadají jako květní, na té jedné větévce možná i většina. Ale ještě je brzo na potvrzení, ze začátku je to těžko rozlišitelné. Ale jakmile nějaký pupen poroste dolů, bude to jasné. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3809
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 05 dub 2022, 10:52

Niekto tu písal že keď dal do jamy fóliu, tak mu odhnili korene čučoriedok. Ja som sadil pred rokom a zatiaľ sa nestalo že by vyhnili. Môžem sa toho ešte obávať? Raselina je dost mokrá ale iba na dne jamy. Dúfam že som s tou fóliou neurobil chybu.
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 dub 2022, 11:53

Je potreba akorat pohlidat, aby ti cele koreny nestaly permanentne ve vode. Pokud nekde v hloubce 40-50cm zustane v nadobe ci folii nejaka vrstva vody (treba 5-10cm), tak to vubec nevadi. Takze staci mit na spravnem miste kontejneru ci folie odtokove otvory.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 05 dub 2022, 12:10

No keď chytím do hrsti raselinu v hĺbke cca pri koreňoch a stlacim tak vytečie niekoľko kvapiek. Keď na dne jamy tak vytečie viac vody
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 05 dub 2022, 19:07

Môžem hnojit teraz na jar siranom amonnym aj rastliny ktoré ešte nie sú zakorene ?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod mitas » 05 dub 2022, 22:06

Aj keď sú čučoriedky dosť tolerantné k vyšším koncentráciám hnojív, tak u mladých rastlín by som s hnojivom asi zaradil spiatočku. Nepíšeš v čom máš tie čučoriedky zasadené, či len v čistej baltickej rašeline, alebo aj v rašelinovom substráte a zasypané borovicovým mulčom. Toto všetko vplýva na dobrú kondíciu čučoriedok.
Mne osobne sa veľmi osvedčilo pri zakladaní čučoriedkoviska primiešanie Rhodovit - u ( mykorhízne huby ) do rašeliny. Plus každý rok vyhrabem starý mulč a nasypem 400 L nového na výšku asi tak 10 cm.
V minulom roku som hnojil len 2x a to hnojím výhradne len s Kristalonom ( 2 odmerky na 10 L H2O ).
Čučoriedky pestujem " v bazéniku ", pričom som do jazierkovej fólie porobil vpichy nožom na výšku asi 20 cm odo dna, takže tých 20 cm výšky robí dosť veľkú zásobu vody aj na obdobie sucha a zatiaľ mi ani jedna rastlina neuhynula na premokrenie a výška niektorých rastlín je okolo 260 cm.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 215
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Peter_Laxar » 08 dub 2022, 15:31

Dobry den, podelim sa s mojimi skusenostami, kedze aj na tomto fore som pobral par inspiracii. Velmi pekne Dakujem ze zdielate.

- Druh: Mam cca 40korenov (Chandler, Duke, Elizabeth, Torro, Spartan a dalsie)
- Prostredie: Zacal som s par kusmi v nadobach, cucoriedka zacne cca po 3-5rokoch (zalezi od velkosti nadoby) neprosperovat, to si vsimnete. Treba presadzat do vacsich a vacsich. Dnes mam 5 cucoriedok v nadobach na zimu ich davam k domu na juznu zaveternu stranu. UZ mi raz odmrzol mlady vypestok v nadobe, preto ich presuvam.
- Prostredie: Primarne pestujem v zemi, obvod mam izolovany nop foliou na spoodok ziadnu foliu nedavam, Cucoriedky to nemaju radi nevidim v tom zmysel. Na dno dam drenaz vacsinou stiepku. Objem jamy ideal: 1m priemer hlbka do 40cm
- Prostredie: Najlepsie mi prospievaju na celodennom slnku
- Zem: raselina biela, zmiesana so stiepkou (borovica alebo smrek), niektori pestovatelia davaju len smrek z dovodu ze Borovica je cudzokrajna rastlina a nieje prirodzena pre cucoriedku. Nepoznal som rozdiel.
- Zem: Najepsie sa u mna dari cucoriedkam v specializovanom substrate – s kyslou raselinouvou podou ale s vermikompostom (Raselina.cz), tiez som do nej primiesaval stiepku, pripadne svoj vyrobok.
- Zem: Vyrabam aj sam. Kompostujem vo vrstvach: stiepkovana borovicova kora, ihylicie,, raselina, piliny (smrek, borovica) a co je dolezite treba tam dat dusik: Ja davam rohovinu a dostatocne vela. Aby ste podporili process. Necham kompostovat viac ako rok, treba to vela zalievat.
- Zem: tento vlastny kompost pri vysadbe miesam so substratom alebo s raselinou a rohovinou. AK pozuivam len raselinu a stiepku vzdy zamiesam do objemu rohovinu. Zalezi ake mam moznosti a kolko chcem investovat. Idealne si objednat velky bal raseliny, vychadza to najlepsie. Podla ceny a moznosti dopravy. Potom uz len hnojit, hnojit a hnojit. Nieje to lacna zalezitost hlavne sa to zhorsuje .
- Hnojenie: po zlych skusenostiach NEHNOJOIM s granulovanym hostickym od forestiny na cucoriedky. Je to vhodne skor pre uz dobre zakorenene rastliny rok po vysadbe. Stale vsak ho vsak povazujem za nevhodne hnojivo. Podarilo sa mi nim pri hnojeni hned pri vysadbe totalne zastavit rast cucoriedok. A nieje to nahoda. Tuto jar ich idem vymenit. Neprosperuju uz 2 roky. Pri pouzivani na zakorenenych starsich rastlinach to nesposobilo problemy, domievam sa vsak ze to neutralizuje PH. Pozor, videl som uz aj velkopestovatelov co prihnojuju mastalnym kravskym a sad im prosperuje. Ale znovu pre starsie rastliny.
-Hnojenie: Pri vysadbe hnojim s : Rokosan Rododendróny a azalky - sypké organicko-minerálne hnojivo: tretina na dno, do stredu a posledna tretina na vrch rastliny. Nedavam to priamo do kontaktu s korenmi trosku to vzdy prisypem (0.5cm)
-Hnojenie: vzdy pouzivam pri vysadbe mikorhyzu: Symbiom Rhodovit. Funguje to!
- Hnojenie: nasledne pocas zivota vzdy uz pouzivam hnojenie zalievkou. Osvedcil sa mi Kristalon. Je to chemia ako prasa funguje dobre, lepsia alternativa je vsak Rokohumin pre kyslomilne rastliny kvapalné. Budete to jest vy tak asi sa zamyslate cim radsej pohnojite. Rokohumin 5-6x za sezonu od kvetov po prvy zber. Kristalon som pouzival na zalievku kazde 2 tyzdne. Cucoriedky mi krasne prosperovali ale ten zly pocit mam.
- Hnojenie: na list hlavne na zaciatku sezony pouzivam VermiVital na olejniny. Zaujimala by ma vasa skusenost s hnojenim na list o tom som sa tu moc nedocital.
- Polievanie: Podla obdobia, najviac ked sa nalieva plod, tym ze hnojim zalievkou ide mi tam vody dost. Doplnkovo pouzivam kvapkovu, niektore cucoriedky mi polievaju aj postrekovace (neodporucam).
- Ohrana: zatial som nemusel pozit nic, vdaka bohu bez chorob (pocujem ze sa to zhorsuje a bude sa to zhorsovat). Samozrejme mravce mi nosia vosky ale zatial bez velkych nasledkov. Zamyslal som sa ze pozuijem hlistice na mravce pripadne na drotovce ktore som objavil pri doplnani raseliny a stiepky. Skusenosti hlistic na mravce som dobre nenasiel. Zatial som nemusel hlistice pouzit. Pouzivam ich na "sture" - medvedkov. Asi funguje ale nieje to ziaden zazrak ze by som padol na rit. DObre funguju na pandravy! VAU!
- Ochrana: siete proti vtakom, su to svine :) rad prikrmujem vtaky, su krasne, mam dobry pocit z toho kolko druhov k nam chodi ale na cucoriedky mi NESAHAJ! :)
- Priesady: zasadne beriem od farmarov. Dnes su uzasne moznosti. Platex, kohoplant a ine zahradkarsta obchadzam. Kvalita verzus cena v porovnani s farmarom je hanbou.
-Strihanie: Striham skoro na jar, hlavne spodky krikov, prevzdusim stred a suche pripadne chabe pruty.

Privitam vase otazy aj postrehy.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Peter_Laxar
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 1
Registrován: 06 dub 2022, 14:47

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků