Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 23 bře 2022, 14:27

Na letáku nie je uvedené dávkovanie na čučoriedky
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 23 bře 2022, 14:59

moonvil píše:No, pouzival jsem Kuprikol, ale ten se z neznamych duvodu (zrejme opet nejaka kulisarna z EU) prestal objevovat v obchodech, takze ted strikam Championem. Pravdepodobne by zafungovaly i jine typy, ale netrapi me to na kanadkach do takove miry, ze bych musel patrat po necem dalsim.

Viz níže ;)
https://agrobio.cz/ukonceni-prodeje-pri ... uprav-na-j
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 23 bře 2022, 15:55

jurajJ55 píše:Na letáku nie je uvedené dávkovanie na čučoriedky


Používám stejnou koncenraci jako na kadeřavost broskvoně.
Další postřik po odkvětu už neprovádím.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jestyk » 30 bře 2022, 18:25

Zdravím, mám agro granule na boruvky a kristalon, 2-3 letá boruvka v kvetinaci v substratu na boruvky, minuly rok jsem nehnojil (prvni rok od zasazeni), kdy začít tenhle rok, jak kombinovat a jak často? Díky
Jestyk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 kvě 2021, 00:59

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 30 bře 2022, 20:04

Ja hnojil loni jen Kristalonem a pak na podzim Kristalon podzim a boruvky jsou krasne :) je teda fakt ze loni jsem prcky (dvoulete) krmil polovicni davkou ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 30 bře 2022, 20:28

Jestyk píše:Zdravím, mám agro granule na boruvky a kristalon, 2-3 letá boruvka v kvetinaci v substratu na boruvky, minuly rok jsem nehnojil (prvni rok od zasazeni), kdy začít tenhle rok, jak kombinovat a jak často? Díky


Pokud máš granule pro borůvky, tak je na krabici určitě napsáno dávkování. Jestliže ti první rok v substrátu rostly hezky, tak bych to s hnojením nepřeháněl a použil asi jen ty granule. Kristalon bych si nechal v záloze.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jestyk » 30 bře 2022, 23:34

Pokud máš granule pro borůvky, tak je na krabici určitě napsáno dávkování. Jestliže ti první rok v substrátu rostly hezky, tak bych to s hnojením nepřeháněl a použil asi jen ty granule. Kristalon bych si nechal v záloze.[/quote]

Aha, měl jsem za to, že naoopak spíš kristalon je pro mladou borůvku lepší. Dobrá, dávkování tam je napsané, ale kdy začít a kdy skončit? Mám už teď přisypat, nebo případně udělat zálivku kristalonem?
Jestyk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 kvě 2021, 00:59

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 31 bře 2022, 06:49

Co je pro tvou kanadku nejlepší budeš muset zjistit sám, neexistuje univerzální postup hnojení, který by optimálně fungoval ve všech případech.
Záleží na aktuálním stavu rostliny, velikosti nádoby, použitém substrátu, typu zálivky, složení hnojiva a dalších podmínkách.
V průběhu sezóny se to dá korigovat podle toho jak se kanadce daří - pokud roste hezky, tak má asi všeho dostatek a není potřeba přehnojovat.
Já obvykle zapravím do substrátu základní dávku hnojiva v předjaří a pak počkám pár měsíců a sleduju jak to vypadá. Když je vše ok, tak jen zalévám dešťovkou, maximálně do ní přidám občas trochu síranu amonného, později k podzimu už ale raději ne. Používám zejména hnojiva s rohovinou a obalovaná hnojiva, která obojí uvolňují živiny postupně, takže nemusím hnojit tak často jako kdybych aplikoval jen Kristalon.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 31 bře 2022, 10:01

Když sázím kanadské borůvky, tak dávám do jámy 80 x80cm, hluboké kolem 50cm na dno jámy 5-10cm štěrku, pak 1díl dobré hlíny, nejlépe krtince, 2 díly rašeliny, přidám třetinu sáčku rohoviny jako zásobní hnojivo, vše promíchám, zasadím sazenici, přidám ještě nahoru tak 5cm rašeliny a 5-10cm štěpky, po zalití vše slehne a pak další léta koncem března přihnojuji obalovaným hnojivem na borůvky podle návodu, u mladých rostlin méně, u větších více a 1x za měsíc zaleji konví s Kristalonem na borůvky a rododendrony. Pochopitelně na jaře starší keře stříhám. Každoročně máme borůvek hodně a nejoblíbenější je odrůda Chandler. Nic na tom není, tohle zvládne každý. Podle mého je opravdu nejdůležitější si pohrát při sázení s tou jámou. To když se ošidí, tak podle toho i ty borůvky rostou a plodí.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod pavell » 31 bře 2022, 11:48

Josefe zapomněl jsi napsat to nejdůležitější že do jámy dáš folii aby se zabránilo smíchání substrátu s okolní půdou a tím jeho odkyselení.
pavell
desátník
desátník
 
Příspěvky: 967
Registrován: 08 říj 2017, 01:33
Bydliště: Kyjov

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 31 bře 2022, 12:13

A já jsem pohodlný a borůvky mám v květináčích :D zase to má výhodu že teď když hlásí mrazy je tady možnost odsmyčit je do garáže a tam přečkat to nejhorší...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 31 bře 2022, 12:47

Tech par stupnu pod nulou je asi to posledni, co by jim ted venku hrozilo. Kanadky opravdu neni potreba schovavat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 31 bře 2022, 12:58

Ono u nás hlásí -10 (což doufám se nepotvrdí) a to v aktuální fázi rostlin jižním typům a hlavně té fajnovce Pink Lemonade "nešmakuje". Spíš jsem to myslel tak že v případě extrému třeba i v květnu atd je prostě sbalím a přenesu do garáže. Ne že bych to teď dělal při plusových teplotách nebo teplotách kolem 0.
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 31 bře 2022, 13:26

Tak to jo, jizni typy se asi daji schovat.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4083
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Josef » 31 bře 2022, 17:56

Pro pavell: to hlavní je, že žádnou folii do jámy nedávám. To jsem udělal asi 2x a byla to veliká chyba. Z výsadbové jámy jsem udělal bazén. Proto dávám vždy na spodek jámy místo folie štěrk a kyselost půdy doplňuji každoročním doplněním trochou rašeliny a přihnojuji kyselými hnojivy. Není důvod tam dávat podle mě folii. Když dáš trochu drenáže, folie je zbytečná. Jáma je dostatečně veliká, aby se zemina nepromíchala s ostatní. Osobně si myslím, že dát do výsadbové jámy folii, udělat z ní akvárium, je to nejhorší, co pro tu rostlinu můžeš udělat. Pouze má zkušenost a názor. To si musí zkusit každý sám. Když sázíš borůvku do květináče, dává se také drenáž. Ta nikdy neuškodí. Když sázíš rododendrony, dáváš vespod folii? Myslím, že ne a ještě horší by bylo, kdybys to s folií udělal, kde je hodně jílovitá půda. Vyzkoušej to. Já jsem zkusil a dopadlo to špatně. Kořeny uhnily.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 626
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků