Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Satan » 27 zář 2021, 19:11

Poradí někdo odrůdu vhodnou do nádob květináče zaručeně samosprašnou aby bylo možné pěstovat jen jednu borůvku.
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 28 zář 2021, 13:34

Máte někdo srovnání kdy dozrávají ve stejných podmínkách plody na Liberty, Elisabeth, Pink Lemonade a Powder Blue?

Já myslela že budou cca nastejno, prostě všechny pozdní, ale ted mi přijde že Liberty a Elisabeth jsou přece jen znatelně ranější neř ty druhé dvě (a Powder Blue suverénně nejpozdnější), ale zajímalo by mně jestli má někdo jinou zkušenost, protože letošní rok mi přijde na srovnávání přece jen "nějakej divnej" :-)
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Radek » 28 zář 2021, 14:08

Liberty a Elisabeth začaly plodit 20.7. A ještě úplně neskončily. Powder Blue začala 17.9 a obral jsem z ní neskutečných 10 ne kilo, ale plodů, ze dvou rostlin.

Pro Satana mohu jen to, že samotné dvě North Country a North Sky po dva roky kvetly bohatě, ale neplodily. Naproti tomu Flamingo Pestrolisté a Putte obě letos kvetly i plodily na balkoně. Za pokus by stála i Northblue. Je nízká, ale hodně snaživá. Možná pan Mařák z Na Zázvorce by poradil, od něj mám většinu borůvek.
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 342
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod amy80 » 28 zář 2021, 16:04

Díky Radku!
Já teda Powder Blue už letos na jaře vyhodila :lol: a to i když jsem byla nadšená z chuti plodů, ale sesbírat jednou za pár let několik bobulí se fakt nevyplatí...
ale byla u mně vžycky suverénně nejpozdnější.

Na Liberty a Elisabeth už většina dozrála, Pink Lemonade letos v zimě dostala na frak a těch pár bobulí co vyplodila dozrává zhruba teď... ale nevím jestli nezraje tak pozdě i právě kvůli té zimě která ji podtrhla...
amy80
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 626
Registrován: 13 črc 2014, 10:15
Bydliště: Praha - východ cca 400 mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 10 říj 2021, 20:19

Zdravím vás, máte niekto skúsenosť s účinnosťou parazitickych hlistice proti larvam chrustov? Resp. Odporúčate niečo iné proti larvam chrustov? Ďakujem
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 60
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 10 říj 2021, 21:18

Já bych měl otázku na někoho kdo pěstuje BerryBux třeba @Petra75? Shazuje taky na zimu listy nebo je to stálezelená odrůda jako třeba brusinky?
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 11 říj 2021, 22:05

Bullets:

Berry bux mi loni listy neshodila, při největších mrazech jsem ji spolu s ostatníma jižníma odrůdama uklidila do skleníku..píšou o ní, že je plně mrazuvzdorná, ale do kolika, to už nepíšou.. :?
Letos jí nechám u jižní stěny baráku a ukrývat jí do skleníku už nebudu. Předpokládám, že listy po mrazech už shodí. Budu schovávat jen některé jižní odrůdy, které loni vykazovaly citlivost na větší mrazy jako je Pink Lemonade, Sunshine Blue a křížence s Ashei ( Brazelberry Pink Breeze, Powder Blue atd..).ale jen když budou teploty klesat pod -15 st. Do té doby budou raději u jižní stěny baráku. Už jsou větší než loni, tak si musí trochu zvykat na zdejší klima :)
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 říj 2021, 07:20

Hmm tak v tom případě se s ní něco děje protože začala masivně shazovat listy :( od jara krásně prosperovala a vyrostla hezky ale poslední měsíc nějak chřadne...
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 12 říj 2021, 10:15

Bullets:

Asi bych být tebou ještě nepanikařila, třeba tak zareagovala na mráz a vyhlídky mrazů do budoucna, přece jen u tebe bude víc zima než v mojí lokalitě..nebo takhle reagují borůvky na přelití..pokud je vše oka a není přelitá nebo usušená, tak bych dělala závěry až na jaře, pokud znovu neobrazí..jinak na jaře jsem ji viděla v zahradnictvích prodávat s opadanými listy, takže listy asi normál shazuje, akorát u mně se jim do toho shazování zatím moc nechce :)

Brazelberry Berry Bux:
Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 říj 2021, 20:49

U mě asi tak měsíc zpátky byla krásná, zelená prostě radost pohledět. Pak přišly první mrazy a od té doby to jde docela s kopce :( snad teda přežije protože borůvky měla parádní. Prostě jako ty z lesa :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 12 říj 2021, 21:06

Nedalo mi to a ted jsem ji byl vyfotit…
Obrázek
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 13 říj 2021, 07:38

Bullets:

Podle fotky bych řekla, že jí nic není..ty opadaný lístky jsou v pohodě..ta moje má taky sem tam opadaný listy. Dej jí někam kde na ní nebude foukat, aby nepromrzla a při větších mrazech pod -15 st pro jistotu asi někam schovat nebo něčím přikrýt (netkaná textilie atd..) Nebo můžeš testnout její mrazuvzdornost :D Ale je to ňáká teplomilnější odrůda, tak opatrně s testováním :wink: Většinou při teplotách pod -15 už se mi na jižních odrůdách objevily omrzliny na větvích i na borůvce Brigitta...Radek otestoval Powder Blue při mrazech ještě nižších pod -15 st a dokonce mu i parádně zaplodila..tohle je pro mně záhada, že to tak dobře zvládla..asi byla pod sněhem.
Já mám kliku, že u mně dlouho nebyly teploty pod -16 st, tak snad to nebude letos :lol:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 13 říj 2021, 12:21

Možná si na to kápla s tím větrem... Tady nám fouká fakt hodně takže může to být i tím v kombinaci s nižšími teplotami? Ono to asi není úplně vidět když je to foceno v noci, některé větvičky jsou durch bez listů. Už je ale u fasády v závětří se zbytkem borůvek a brusinek. Kdyby udeřily třeskuté mrazy mám možnost je přenést do garáže (jen nevýhoda že tam není světlo...). Musí mi přežít zimu protože to je úplně něco jiného než klasické kanadky a klukům chutnaly :) jsem uvažoval právě že bych pořídil ještě jednu :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 13 říj 2021, 12:53

Vítr určitě dokáže nadělat dost škod, proto se všude píše, že borůvky by se měly pěstovat na místě chráněném před větrem, to platí ii pro borůvky v nádobách..Garáž bez oken nevadí, při nejhorším ti shodí nedostatkem světla listy úplně, ale to je v pohodě. Na jaře zase obrazí..
Akorát jen takovej můj postřeh z loňska..ty jižní odrůdy při větším oteplení začínají hned rašit a nakvétat..takže pozor na větší teplotní výkyvy z mínusových teplot do plusových..ale pokud nebudou mít světlo, tak by začít rašit neměly..mě takhle vykvetla loni jedna jižní odrůda, protoze neměla pocit, že je zima :D
Jinak mě u Berry Bux ty borůvky přijdou dost miniaturní..ale možná je ještě brzy na hodnocení, letos mi trochu povyrostla, tak příští rok posoudím..pokud si chceš vyloženě pochutnat, doporučuji spíš Brazelberry Peach Sorbet, pokud ji seženeš, na jaře určitě bude v Hornbachu v nabídce....má větší plody, výborná chuť tropického ovoce, pěstuje se v květináči, jižní odrůda, okrasná rostlina..ale je to na tobě :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 13 říj 2021, 18:15

Jojo má malé plody jako lesní borůvky ;) i takové mega tmavé. Další z kolekce BB jsem obhlížel jen ta cena mě odrazovala :D ovšem malina od nich naprosto luxusní a prcci se mohli po nich utlouct. Každý den jí chodili kontrolovat na terasu jestli náhodou není někde něco zralého :D
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 567
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků