Problémy s borůvkou.

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 26 čer 2022, 21:32

Mám to pouze v rašelině, zamulcene borovou kůrou, hnojim jednou týdně kristalonem na borůvky. Nic víc nepřidávam. Borůvka vedle vypadá dobře, tak mi to přijde divné
Obrázek
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 26 čer 2022, 21:50

Ono to nevypadá tak zle, listy jsou trochu světlejší, ale žádná katastrofa.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 26 čer 2022, 22:34

no a co u těch borůvek s červenými listy? Dat jim ten síran amonný?
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod moonvil » 27 čer 2022, 08:03

Tím síranem nic nepokazíš. Řešil jsem nedávno u sebe hnědnutí a zasychání konců výhonů, ale to vypadalo trochu jinak než na tvých fotkách (tobě to vyloženě červená) a pomohlo mi přidání draslíku.
Zkus si v googlu vyhledat "Plant Nutrient Deficiency Leaf" a mrkni čemu se to nejvíc blíží - ještě by to mohl být fosfor (třeba tady: https://www.pinterest.com/pin/312648399114484357/).
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 27 čer 2022, 09:59

Podle toho odkazu to tak docela vypadá. I když se dívám na složení kristalonu NPK 20-5-10, tak toho fosforu je tam z makro prvků méně.
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 27 čer 2022, 14:28

trampolina píše: když se dívám na složení kristalonu NPK 20-5-10, tak toho fosforu je tam z makro prvků méně.

Já už Kristalon nepoužívám vůbec, lepší je NPK a podívat se na poměry. Podzimní má vyšší poměr draslíku i fosforu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 27 čer 2022, 16:37

Stanley_51 píše:Já už Kristalon nepoužívám vůbec, lepší je NPK a podívat se na poměry. Podzimní má vyšší poměr draslíku i fosforu.

A které hnojivo NPK bys prosimtě doporučil? A díval jsem se na superfosfát, že by pomohl v případě nedostatku fosforu, ale četl jsem, že se nehodí na kyselé půdy, tak nevím.
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Stanley_51 » 27 čer 2022, 21:48

Já kupuji obvykle Cererit, pokud možno s guánem.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 07 črc 2022, 20:33

Čím mám snížit pH, abych neublížil borůvkám? Nejspíše mi špatně borůvky přijímají živiny a hlavně fosfor kvůli vysokému pH půdy, podle toho co jsem viděl na zahraničních stránkách. Je to zvláštní, když jsem kupoval rašelinu s nízkým pH, ale podle příznaků to tak vypadá... Rašelina z polska, tak kdo ví, co tam dali. Dříve, když jsem sázel borůvky a kupoval stejnou rašelinu, tak měla lepší konzistenci, asi byla kvalitnější.
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Franz » 07 črc 2022, 21:34

pH ti vyletí i zalíváním vody ze studny, ale kdysy jsem zkoušel pěstovat borůvky c čisté rašelině a nedokázal jsou to dohnojit i když jsem to celkem pravidelně přihnojoval tak po rozboru to bylo vchodné tak pro masožravky - zkus osmocote 5-6 měsíců
Franz
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 420
Registrován: 28 čer 2012, 07:25
Bydliště: Hranice 240 m.n.m

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 08 črc 2022, 13:11

To hlídání Ph je občas alchymie..základem je ty borůvky zasadit do správně kyselé rašeliny..ne každá rašelina je vhodná pro pěstování borůvek..já používám bílou baltskou rašelinu a nebo jsem zkoušela litevskou a ta mi taky dobře funguje..obě mají na balení uvedené ph kyselost od 4-4,5. Ještě je možné tam přihodit hrabanku nebo piliny, nejlépe uleželé, ale čerstvé taky je možno..jen je pak potřeba přidat v hnojivu více dusíku..dále kupuji granulovanou síru, ta se jen rozhodí kolem keře a je to...ale funguje až asi za půl roku, tak do té doby je třeba okyselovat. Buď kyselými hnojivy, nebo 120 ml octa na 10l konev a toto každý týden dokud se stav rostlin nezlepší, při chloroze dodat železo v tekuté formě..a úplně nejjednodušší je koupit přímo okyselovač půdy a podle návodu použít do zlepšení stavu rostlin..
Pokud je zasazeno ve špatné rašelině, doporučuji borůvku přesadit správně, jinak to stejně asi neporoste..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 08 črc 2022, 16:19

Mám to v rašelině pH 3,5-4,5. Tři roky zpátky jsem sázel borůvky do stejné rašeliny a do teď bez problému, rostou krásně. Borůvky sázené letos/loni do nového příkopu už tak dobře na tom nejsou i když jsem kupoval ve stejném obchodě stejnou rašelinu. Doteď jsem hnojil kristalonem. Dusíkem ještě můžu hnojit? Přemýšlím nad tím síranem amonným a superfosfátem. A tu síru bych tam pohodil. A těch 10l vody se 120ml octu ke každé rostlině? Hlavně nechci udělat víc škody, než užitku
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Petra75 » 09 črc 2022, 12:24

Pokud je to zasazené v takhle kysele rašelině, tak by to mělo být v pohodě. To ph se časem zvyšuje právě zaléváním..i po dešťovce se to ph pomaleji, ale časem zvýší..jak vidím, že borůvky mají nové listy takové vybledlé s načervenalým nádechem, tak je třeba okyselovat. Teď ještě do poloviny července hnojivo může být..ten ocet funguje, dávám ho, když nemůžu zrovna hnojit..třeba od poloviny července už není dobré hnojit, tak tam naleju ten ocet..celou konev ke každé rostlině v zemi...v květináčích radši půl konve..mám to vyzkoušené, rostlinám to neublíží..a do té konve s octem jeste naleju 2 víčka tekutého železa, pokud je chloroza..hnojím kristalonem gold, pokud mají borůvky zrovna plody..pokud ne, tak kristalon na borůvky..síran dávam asi 2x jen na jaře, kdy je třeba holky nadopovat větším množstvím dusíku. Pak už dávam jen kristalon gold, kvůli těm plodům, aby bylo více draslíku v hnojivu..borůvky jsou pak sladší a chutnější..
Každý druh borůvky reaguje na výkyv ph jinak...některým zvýšení ph nevadí a některý druh na to hned zareaguje právě tou chlorozou..je třeba to hlídat a případně okyselit...radši nedoporučuji míchat hnojivo s octem. Buď hnojivo nebo samotný ocet...anebo okyselovač..ten sníží ph a zároveň je to už i hnojivo..
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod Pepina » 09 črc 2022, 13:37

trampolina píše:Mám to v rašelině pH 3,5-4,5. Tři roky zpátky jsem sázel borůvky do stejné rašeliny a do teď bez problému, rostou krásně. Borůvky sázené letos/loni do nového příkopu už tak dobře na tom nejsou i když jsem kupoval ve stejném obchodě stejnou rašelinu. Doteď jsem hnojil kristalonem. Dusíkem ještě můžu hnojit? Přemýšlím nad tím síranem amonným a superfosfátem. A tu síru bych tam pohodil. A těch 10l vody se 120ml octu ke každé rostlině? Hlavně nechci udělat víc škody, než užitku

Pozor - superfosfát obsahuje vápník, k borůvkám je kvůli tomu nepoužitelný.
Pepina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 3
Registrován: 08 črc 2022, 17:26

Re: Problémy s borůvkou.

Příspěvekod trampolina » 11 črc 2022, 00:27

Pepina píše:Pozor - superfosfát obsahuje vápník, k borůvkám je kvůli tomu nepoužitelný.

Vápník jako takový pro borůvky není škodlivý. Spíš jde o to, že zvyšuje pH. Superfosfát je vápník + síra, takže pH těžko zvýší, ale naopak by měl pH snížit. Ale dávat ho teď stejně nebudu.
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků