Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 24 led 2022, 20:48

Kontroloval jsem PL a vypadá to dobře :) říkám že je zvyklá a má tuhý kořínek. Teď si už přesně nevybavuji (musel bych pohledat) ale je možné že mi fakt tak hodně pomrzla až při jarních rozmarech počasí... Na tohle se budu muset později zaměřit ;)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 24 led 2022, 20:53

Petra75 píše:No a to že tam není okno právě vůbec nevadí..já mám tu mojí Pink Lemonade teď v garáži daleko od okna, aby na ní nešlo světlo. To světlo konkrétně u PL by dělalo to, že by se dala buď do květu nebo do růstu. Důležitý je, aby v garáži bylo chladno, pár stupňů nad nulou a málo světla nebo vůbec. Ona opadá a protože nebude mít světlo, tak nebude dělat voloviny typu růst nebo kvetení v zimě. Já ji dala do garáže do chladu a má teď hodně málo světla, tak jí už konečně přešla chuť dál blbnout :D Takže se toho neboj a šup tam s ní :wink: Jen hlídej aby úplně nevyschla, toť vše. Ty severní odrůdy nech klidně venku pod sněhem :wink:

Já nevím proč mám zafixováno že zimovat v chladu ale ne úplně ve tmě. Asi to chilli mají jinak každopádně díky za postřeh ;) počasí hlídám a v případě teplot pod -15 je evakuace do garáže jasnou volbou
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 24 led 2022, 21:15

Je možný, že ti pomrzla až na jaře..jak začne už rašit a nakvétat, tak nesmí mrznout..i teplota kolem 0 st už jí poškodí, takže hlídat a případně přes noc, kdy mrzne, tak schovat. Je to trochu otrava to pořád na jaře hlídat ty mrazíky, ale vyplatí se to. To sem pak napiš, jestli ti PL kvetla po těch -15 st. Většinou už při této teplotě vymrzají květní puky, ale třeba ji ten sníh ochránil. Uvidíš na jaře.. :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Bullets » 25 led 2022, 09:22

Na jaře to hlídat budu a případně přenesu do garáže to vyloženě problém nebude jen meteorologové musí trefit počasí protože občas jim to nevychází :D nerad bych aby pomrzla protože oproti loňsku je fakt velká a úroda by mohla být větší :)
Uživatelský avatar
Bullets
oficír
oficír
 
Příspěvky: 553
Registrován: 27 bře 2021, 11:42
Bydliště: Kajsik v Goralii 400 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 25 led 2022, 14:33

Tak to ti držím palce ať neomrzne, abys nepěstoval, jako většina, jen krásnej keř, ale bez plodů nebo s jen pár kuličkama. U téhle borůvky není dobré jí ponechat přírodě a vrtochům počasí. Je třeba ji preventivně chránit, aby zbytečně neomrzla nebo v zimě nenarašila a nevykvetla, pokud je teplejší počasí.. Ty růžový, chuťově vynikající kuličky, za to prostě stojí S6
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 28 led 2022, 00:15

Je toto podľa vás problém? Nejaká choroba? Objavuje sa to iba na Duke, ostatné odrody vôbec.. dúfam že je to ok...
Obrázek

Obrázek
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 28 led 2022, 07:42

To by mělo být ok, silnější výhony postupně mění tu lesklou tenkou kůru za hrubší a při tom začnou takto flekatět.
Hlavní je sledovat tenké konce s květními pupeny - houbové choroby zpravidla postupují od nich směrem dolů.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 28 led 2022, 10:01

Ano, jakmile začnou zasychat větvičky na koncích nějaké větve, je dobré celou větev alespoň seříznout na zdravé dřevo. Zpravidla z ní pak vyrazí nové zdravé výhony. A nebo ještě radikálnější a správný postup. Odstranit celou tu větev a místo ní zapěstovat nový mladý výhon. :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 28 led 2022, 23:42

A ako s tým bojovať ak sa vyskytnú suché konce vetvičiek? Odstrihnúť do živého a na jar postriekat preventívne meďnatym postrekom? Zaberie?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 29 led 2022, 10:26

jurajJ55 píše:A ako s tým bojovať ak sa vyskytnú suché konce vetvičiek? Odstrihnúť do živého a na jar postriekat preventívne meďnatym postrekom? Zaberie?


To máš jak se všema houbovýma chorobama - na chvíli se toho zbavíš, ale pak se to objeví třeba na jiné rostlině, která je nějak oslabená nebo je prostě tlak té infekce tak silný (často podpořeno vhodným počasím), že se to v jisté míře projeví i na zdravých keřích. Chce to prostě průběžně kontrolovat a nenechat to moc rozjet, po sezóně provést správným způsobem řez, nenechávat rostliny přeplozovat, nepřehnojovat, atd.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Hofis » 29 led 2022, 19:16

Já si myslím, a už jsem to tu i několikrát psal, že nejhorší je panika. Mám už velké staré keře a vždy mi na nich nějaké větvičky prosychají. A nejsem si úplně jistý, jestli je to choroba nebo normální se zbavování neperspektivních větví nebo souběh obojího. Zatím jsem si vystačil s vylamováním toho prosychajícího dřeva a keře mají 2 metry a kupu borůvek. Pokud máš rostliny čerstvě sazené počkej tak 3 roky, až se pořádně chytnou. Do té doby odstraňuj pouze to prosychající dřevo bez květních pupenů. Jakmile to má pupen, tak je to v pohodě. Pokud to po těch 3 letech pořádně neporoste, pak je problém někde jinde. Ale je to jen můj osobní názor, i když s žádnými vážnějšími chorobami u borůvek jsem doteďka bojovat nemusel.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 05 úno 2022, 18:03

Uz je vhodne strihat cucoriedky? Alebo este pockat kym budu mensie mrazy?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 úno 2022, 19:10

Kanadkám je to zcela fuk, nějaké středoevropské mrazy je vůbec nevzrušují. Většinu jsem ostříhal už před Vánocema.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod jurajJ55 » 05 úno 2022, 19:55

Sadil som poslednú jar, niektoré rastliny, hlavne odroda Liberty vyhodila nové jednoročné výhony možno 1m vysoké. Takéto jednoročné výhony zakracujete?
jurajJ55
ouško
ouško
 
Příspěvky: 55
Registrován: 23 kvě 2021, 14:39

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 05 úno 2022, 20:32

Pokud je vršek zdravý, tak s tím nic nedělám. Další rok se to rozvětví samo.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4030
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků