Vaccinium ashei a krizenci

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 25 srp 2021, 20:21

Mně začala dneska růžovět 1 kulička na Powder Blue E10 Ale aby takhle nebyla růžová třeba měsíc :D


Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 27 srp 2021, 18:25

Moje Powder Blue růžoví už od 15.7. a dnes vypadá tak, jak je vidět na obrázku z dneška. Přečkala venku zasněžení, ale modrat začne snad koncem září. Loni už 2.9. Je poslední, co ještě nezačala modrat.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 20 zář 2021, 18:28

Tak jsem se u Powder Blue konečně taky dočkal. První plody začaly modrat až 17.9. Včera jsem ochutnal první 4 plody. Hodně se ochladilo a s dozráváním to bude slabší. Moc velký užitek nebude.
Z ostatních borůvek nejsou ještě plně dozrálé a sklizeny pouze Ozarkblue, Darrow, Bluecrop, Chandler, Elisabeth, Bonus, Liberty, Denise Blue a Legacy.
A tady je foto Powder Blue v 90l maltovnících.
Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Lenkalor » 21 zář 2021, 20:14

Radku, taková krásná násada. To by snad stálo za to, postavit nad tím foliovník. :)
Lenkalor
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1124
Registrován: 28 kvě 2018, 09:20
Bydliště: Poběžovicko, okres Domažlice, 480m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 18 říj 2021, 17:49

Tak vypadá Sunshine Blue. Nemá tak krásně zelené všechny listy, tak jako ta od Petry. Je u ní zajímavé, že má velkou snahu vytvářet podzemní boční výhony. Tři výhony vpravo a tři vzadu. Ten zadní je dokonce vyšší než střední matečná rostlina a je svěže zelený. Je nasazena v 20l vědru. Zadní výhon prorostl až k okraji nádoby. Pokud by měl větší nádobu, kdoví, jak by se rozbujel. Ale je to hrozná houština. Letos po té zimě neměl moc plodů a byly hlavně u spodu, přesně jak psala Petra. Přes zimu bude nádoba zapuštena do země, ale na jaře by bylo dobré ji postavit na podstavec s nádobou s vodou, aby se borůvky neztrácely a neválely v trávě.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 18 říj 2021, 22:07

Máš ji pěknou a hezky už vybarvenou Radku..To tajemství těch krásně zelených listů u tý jedný moji Sunshine blue tkví v hnojivu..dala jsem jí experimentálně na jaře dlouhodobé hnojivo Osmocote pro rododendrony..hnojila jsem jen jednou a pak až na podzim síran draselný trochu..to hnojivo, jak je vidět, funguje skvěle a příští rok ho zkusím dát do květináčů ke klasickým kanadkám a jsem zvědavá, jak budou prospívat..
Mám ji přesazenou do 35l pěstební nádoby, tak příští rok postnu, jak si vede..všimla jsem si, že všechny ty nové horní větve mají nasazené květní pupeny, tak příští rok by ty borůvky měly být už po celém keři, ne jen vespod..Jinak Sunshine Blue je určitě větší borůvka než 1 m..viděla jsem jí v jednom videu ve větším vydání..jen doufám že mi takhle hodně nevyroste :D
Radku, pokud chceš příští rok sklízet, tak ji někam přes zimu ukliď, třeba do zahradního domku..ty květní pupeny vymrzají už při -15 st..akorát se tím zbytečně připravíš o úrodu..zakopávat do země nemá smysl, v kořenech je mrazuvzdorná určitě dost, jde hlavně o ochranu květních pupenů. Tak hodně zdaru a ať nám přežijou zimu S14
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 19 říj 2021, 13:32

Do domku jsem chtěl dát jen Pink Lemonade (viz. obr.), ale možná že k ní přidám i Sunshine Blue. PL tu nemá na fóru moc příznivců, protože bez skleníku není žádná úroda. Ale vyzkoušet chuť PL bych chtěl. Chuť je ale hodně závislá na roku. Letos, aspoň u mne, byla u všech borůvek o třídu horší než loni. No uvidíme, co nás čeká.
U mne letos, jak tak vzpomínám, chuťově byla stabilní a hodně dobrá Denise Blue.
Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 19 říj 2021, 15:16

Pink Lemonade a Sunshine Blue jsou podle mýho stejně choulostivý na vymrzání květních puků..doporučuju schovat obě..já budu schovávat při větších mrazech kolem -15 a více všechny jižní odrůdy..do té doby budou u jižní stěny domu.
Jinak chuť Pink Lemonade je opravdu výjimečně dobrá, takže já udělám maximum, aby to přes zimu zvládla, protože za to stojí..chuťově patří mezi nejlepší z těch všech borůvek co mám. I moje dcera ji vyhodnotila jako chuťově nejlepší. Takže Radku bojuj, jak PL tak Sunshine Blue stojí obě za to S6
Jinak Pink Lemonade mam v 35 l pěstebni nádobě, roste docela dost rychle, jen mi přes léto trpěla na odumírání konců větviček i když byla postříkaná fungicidama..a i jiné borůvky měly stejný problém..

Pink Lemonade:
Obrázek

Tady je foto mých dvou Sunshine Blue, zatím ještě ne moc vybarvených..jižní odrůdy se u mně celkově ještě moc nevybarvují..

Obrázek

Obrázek

Krásně modré listy s růžovými tóny Brazelberry Pink Breeze:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Letos pořízená Powder Blue..ty čtyři kuličký co měla jí uzrály ze začátku září..pokaždé když nějaká kulička zmodrala, tak ji sezobnul pták..já měla tu poslední, sice ne uplně vyzrálá, ale už i tak dobrá..těším se až ochutnám příští rok..vypadá to, že Powder Blue by měla v pohodě dozrávat v mých podmínkách. Příští rok rozhodne..

Powder Blue:

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 20 říj 2021, 19:35

Petro, odumírání větviček může být nejen z důvodů plísní, ale i z důvodu nedostatku vody v horkém létě. Já si vůbec nedovedu představit, že bych měl borůvky v květináči s podmiskou. Stačilo by zajet na týden do Prahy za vnučkou a měl bych po nich. Zaschnutí konců větviček jsem se dočkal u Reky zasazené do země do 2x0,5m nopové fólie. Pro její bujný růst to chtělo aspoň délku 2,5m. Najednou se u ní nové svěže zelené výhony začaly nedostatkem vody ohýbat a listy vadnout. Než jsem si toho všimnul a zjednal nápravu, některé konce nakonec uschly. Poté jsem ji zaléval více než ty, co byly v zemi bez fólie.
Jinak jsem letos preventivně zaléval v době sucha 2-3x týdně.
Vůbec jsem nemusel zalévat Powder Blue, které jsou na horním pozemku v 90l maltovnících, postavených na spodní nádobě s vodou. Pouze 1x v červenci jsem spodní nádobu doplnil 10l vody, donesené ve kbelíku. U Tvé zámkové dlažby by to dost dobře nešlo z estetických důvodů, máš to tam hezké.
Posílám ještě závěrečný pohled na nedozrálou Powder Blue. Ty kuličky, co začínají modrat, se dají sníst, ale jsou jen o trochu sladší než rybíz. Jedničkou v kyselosti je u mne rakytník, který letos poprvé dozrál. Sním jednu kuličku a jsem "převítamínován".
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Petra75 » 20 říj 2021, 21:50

Díky za postřehy Radku ohledně zalévání..včera jsem přisypávala kůru k jedné borůvce v zemi, která trpěla právě na to zasychání a zjistila jsem, že byla vespod úplně suchá..je zasazená v čisté rašelině se štěpkou a zřejmě mi někdy proschla a teď ji už jen těžko zaleju. Od tý doby, co vím, že čistá rašelina takhle vysychá, tak už sázím do jiného substrátu..V květináčích zatím problém s vysycháním nemám, ty keříky v nich jsou ještě ne moc velký, tak tolik nepijou..spíš mi letos 2 v květináči odešly na přelití..s tím zaléváním je to trochu alchymie, chce to trochu cvičit odhad, kdy už je potřeba zase zalít..když je přelito, tak borůvky trpí pro změnu na houbové choroby..Ale určitě se tomu zalévání příští rok budu víc věnovat..
Jinak je hrozná škoda vidět takhle obsypané a nedozrálé Powder Blue..To bych snad kvůli nim a Pink Lemonade koupila nějakej polykarbonátovej menší skleník a vždycky je tam brzy na jaře přirychlila a pak na podzim nechala dozrát..Jinak skoro nemá smysl je pěstovat..Pink Lemonade byla letos na jaře přirychlená ve skleníku, proto mi začla zrát už v červenci a pak ještě postupně asi měsíc..to přirychlení na jaře u pozdních odrůd není možná od věci v chladnějších oblastech, ale chce to ten skleník nebo zimni zahradu a borůvky v květináčích :D
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 06 lis 2021, 14:59

Stačilo pár pěkných dnů a Powder Blue začíná dozrávat. Chuť se spravila, jsou už docela příjemně sladkokyselé. Vidím to ale až na prosinec. Asi bude letos poprvé vánoční borůvkový koláč. To se ho však budu muset rychle naučit dělat.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod Radek » 18 pro 2021, 20:43

Pozdní sběr Powder Blue. Dá se to sníst, je to chutnější než aronie, ale jinak nic moc. Tak ještě do kvasu to přidat.
Obrázek Obrázek
Radek
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 341
Registrován: 23 úno 2017, 19:20
Bydliště: Frýdlant nad ostravicí 455 mnm

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod DH11 » 07 úno 2022, 20:13

Ahoj, na jaře bych rád vysadil nějakého opilovače k pink lemonade, ale zatím neúspěšně hledám, kde prodávají rabbiteye kultivary, nevíte, kde se dá koupit? Psal jsem do květinářství Nazazvorce, ale prý letos mít nebudou
DH11
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 6
Registrován: 02 úno 2022, 12:11

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod mitas » 07 úno 2022, 22:51

Ja mám okrem ružovej Pink Lemonade ešte tieto modré kultivary: Goldtraube, Goldtraube 23, Bluecrop, Northblue a Patriot.
No a čo sa týka toho opeľovania ? Všetky modré kultivary sú už dávno odkvitnuté a majú začínajúce plôdiky a ružová PL sa ešte len chystá
kvitnúť. V okolí sa nenachádza žiadny iný opeľovač, ktorý by kvitol v čase kvitnutia PL a napriek tomu býva PL bohato obsypaná krásnymi ružovými a veľmi chutnými plodmi.
Osobne si myslím, že PL si vystačí aj bez ďalšieho opeľovača, ale množstvo a kvalita úrody je priamo závislá od intenzity rezu.
Uživatelský avatar
mitas
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 203
Registrován: 01 čer 2020, 21:04
Bydliště: Trnava, Slovenská republika 153 m. n. m. USDA 6b

Re: Vaccinium ashei a krizenci

Příspěvekod mates » 08 úno 2022, 11:35

Nemyslím si, že je nutné mít pro zahradní borůvky vzájemné opylovače, nějakou úrodu (téměř) vždycky dají, resp. nemohu posoudit vliv opylovačů, protože jsem nikdy neměl samostatnou borůvku a k ní referenční borůvkoviště s více keři... Jedinou výjimkou v tom "vždycky" je u mě PL a to jen z důvodu popsaném nedávno ve vedlejším vláknu "kanadská borůvka", že na přelomu zimy a jara zlikvidují narašené pupeny (v tu dobu větší než na jakékoli běžné kanadce) velké mrazy. Nyní to již začíná být aktuální, protože při tom současném počasí se pupeny na PL zvětšují pomalu před očima a jestli v březnu přijdou nějaké mínus desítky, tak bude zase vymalováno.
mates
oficír
oficír
 
Příspěvky: 562
Registrován: 20 čer 2016, 08:27
Bydliště: Jabkenice, napůl cesty mezi MB a Nb, 220 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků