Kanadská borůvka

zde můžete probrat vše o pěstování borůvek

Moderátor: Stanley_51

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 10 čer 2021, 09:58

Mšice vem třeba Mospilanem, funguje na ně velmi dobře a má krátké ochranné lhůty.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod trampolina » 10 čer 2021, 10:01

moonvil píše:Mšice vem třeba Mospilanem, funguje na ně velmi dobře a má krátké ochranné lhůty.

Díky
trampolina
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 23
Registrován: 23 kvě 2021, 22:03

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod studo » 11 čer 2021, 11:51

Ja cucoriedky striekam - ked uz su teraz kvety a zelene plody vzdy ked zajde slnko vodou s trocha saponatu (Jar). Samozrejme treba aj mravcov likvidovat (prasky) a tam kde je na listoch vosiek uz vela ich davat s prstom prec.
Uživatelský avatar
studo
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 07 dub 2020, 09:25
Bydliště: Babkov, SR, 494 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 11 čer 2021, 12:45

Když se zlikvidují mravenci, tak stačí opláchnout - spláchnout - mšice proudem vody z hadice. Přiměřeně silným proudem :) . Pokud někdo nechce chemii.....
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod alnyfolik » 13 čer 2021, 18:01

Dnes odfotena Brigita 1,2 a Nelson 3.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
alnyfolik
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 43
Registrován: 15 bře 2021, 13:38
Bydliště: Nitra 220mnm

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod fahrweed » 18 čer 2021, 12:12

Nemáte, prosím, někdo nějaké povědomí, zkušenost (i zprostředkovanou) s odrůdou Aino?

Obrázek
fahrweed
mírně pokročilý
mírně pokročilý
 
Příspěvky: 227
Registrován: 27 led 2020, 08:26
Bydliště: Olomouc 238 m.n.m. (kotlina -2°C)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 22 čer 2021, 08:33

Tak sem tu nedavno cetl uz nevin v jakem vlakne, ze premokreni boruvkam nevadi. A na FB ,,boruvkova farma provodov,, psali ze premokreni zpusobuje chlorozu... tak me tsk zajima... jak costo zalevate v tech vedrech?
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod moonvil » 22 čer 2021, 09:56

Neřekl bych, že samotné přemokření může samo o sobě způsobit chlorózu, to bude spíš v kombinaci s něčím dalším.
Teď jsem zaléval každý druhý den, v kontejnerech to je bohužel nutnost. A i tak mi občas výhony visely a objevily se i popálené listy.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4071
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod nene » 22 čer 2021, 10:36

JohnyF píše:... premokreni zpusobuje chlorozu...


Wikipedie:
Chlorózu způsobuje poškození rostlin suchem nebo přemokřením. Dlouhodobý vláhový deficit může způsobit chlorózu bez vadnutí listů. Nedostatek vláhy rovněž způsobuje omezení příjmu některých mikroprvků, jejichž nedostatek se projevuje chlorózou.

Dlouhodobý nadbytek vody způsobuje u rostlin chlorózu. Dochází k tomu několika mechanismy. Nadbytek vody v půdě omezuje množství půdního vzduchu a takové nevhodné půdní poměry (mimo jejich negativních dopadů na rostlinu) vedou v půdě k chemickým změnám (oxidační procesy jsou nahrazeny redukčními) a změnám kyselosti.


My zaléváme tak dlouho, dokud se voda nepřestane vcucávat a nezačne přetékat mimo borůvkoviště. Ve vedrech asi každý třetí den s tím, že to zalévání ještě není nezbytné. Vany máme v zemi, takže co proteče, to se "uživí" jinde.

Chlorózu u borůvek jsme neměli nikdy. U jiných rostlin (stromků) v podmáčené půdě ano - ale tam se s tím bohužel nedá nic dělat, jedině to tam nesadit ....jenže když je pět let po sobě sucho, tak to holt člověk nevydrží :wink: .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4209
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 22 čer 2021, 12:43

Ja prave zalevam ob den a prijde mi to takove ... ,,na posledni chvili,, loni sem mel malou reku v truhliku s podmiskou a neunesla to :(

Nejhorsi mi prijde to prosychani z vrchu. Kdyz sem presazoval zem na dne jamy byla dooost mokra a na povrchu temer sucha.
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 22 čer 2021, 18:35

Mne se na nově zasazené Powder Blue objevila chloroza a nevím proč..jestli to je tím, že ještě nefunguje mykorhiza?..ještě na dalších asi dvou nově zasazených taky lehká chloroza, ale už ne tolik..Ta Powder Blue je na tom asi nejhůř..těžko říct, co s tím mám dělat, když by se po zasazení neměly borůvky moc hnojit..jednou jsem ji teda pohnojila, jestli to nepomůže a zalila octovou vodou a zatím bezvýsledně.Ještě zkusím postříkat jedním přípravkem, jestli to pomůže a dál už radši hnojit nebudu..buď to dá nebo ne..
Tady je ten přípravek, jestli někdo používáte:

Obrázek

Tady je postižená Powder Blue:

Obrázek

Obrázek
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod JohnyF » 22 čer 2021, 19:52

Ja na presazovani pouzivam ,,humat kyseli,, namicham si v kyblu a na chvili do toho strcim koreny. Musim rict ze veslere presazovani mam 100% uspesnost... ildyz teda dnes sem se z velkym zarmutkem musel rozloucit s metrovim sweetheath,protoze nejpis neunesl silu vetru pri bource a odlomil se od korenu...
JohnyF
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 322
Registrován: 20 zář 2019, 18:35
Bydliště: Kresin - stredocesky kraj 470 m.n.m

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 22 čer 2021, 21:58

Já jsem před chvílí vykopala ze země loni zasazenou Sierru..seděla na místě a chloroza taky..dobře že jsem ji vykopala, kořeny měla pořád stejný jako loni..nevím proč nerostla..už je to asi třetí boruvka z jednoho zahradnictví, co má problemy..začínám pochybovat o kvalitě sazenic z tohoto zahradnictví, protože další rostliny nebyly ty druhy co jsem si koupila, ale něco jinýho..Sierru jsem šoupla do květináče, ať dělá co umí, tam mi aspoň nevadí a místo ní šel krásně rostoucí boruvka Nelson..snad dopadne líp. Další poletí Northland, ten samej případ..Zatím jsem žádný vylepšováky v podobě humátu nepotřebovala a ani nevím,že se to používá :o Tohle byl opravdu asi zase nějakej zmetek sazenice..všechny sazenice polské produkce rostou kupodivu ze všech nejlíp :) holt poláci uměj S6
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Petra75 » 22 čer 2021, 22:07

Johny:
Tak to je hrozná škoda ty Sweetheart..u Vás ty bouřky musely řádit..tady po dlouhý době konečně zapršelo, všechny srážky se nám doteď vyhejbaly obloukem..už mi i docházela voda na borůvky, tak zas něco napršelo..
Když budeš mít čas, nafoť mi prosím Pink Popcorn, hlavně listy, já ji porovnám s tou mojí Pink Bonbons..podle označení by to mohly být stejný borůvky, liší se to označení jen v jednom čísle..díky :wink:
Petra75
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 358
Registrován: 17 črc 2020, 09:58
Bydliště: Praha-východ, Líbeznice, nadmořská výška 195 m.n.m.

Re: Kanadská borůvka

Příspěvekod Jestyk » 23 čer 2021, 01:07

Nově zasazená Hannahs choice mi začala schnout, od zasazení na jaře nijak moc nevyrostla a některé listy trochu žloutnou, je zasazena v substrátu na borůvky. Ted nedávno se tam objevily takové hnědé tečky, tak jsem asi před 2-3 týdnama dal champion 50. Ty se po postřiku nijak nerozšiřovaly. Přikládám foto.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Jestyk
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 29
Registrován: 03 kvě 2021, 00:59

PředchozíDalší

Zpět na BORůVKY ( Vaccinium )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků