Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 22 čer 2023, 13:45

kasta píše:......doufam, ze leskly pytlicky na vetvich nebudou drazdit srny aby za ne tahaly...



:lol: tak to sedí, ta zvěř je čím dál tím oprsklejší :x
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4254
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 23 čer 2023, 12:42

Tak také konečně začínají kvést i u nás:
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 23 čer 2023, 15:07

u me na plzensku japsai taky v plnem kvetu, uz i se zarodky pludku, bez opylovace.

ale z prvni varky roubu v mladem samci se asi nechytl zadny - naopak rostlina z podlistu na zakracene vetvicce tlaci dalsi vyhony a roub proste nechce. vsiml jsem si tech vyhonu az ted, vystipal jsem je ale uz je asi stejne pozde.

jeste to zkusim, ale premyslim, ze toho samce stejne dam pryc a necham jen japsai, pripadne misto samce zasadim jeste dalsi mene vzrustnou samosprasnou odrudu, jako hokey pokey, vitikiwi nebo kokuva. ta zahrada je mala a zjistuju, ze uz zacinam mit problem i s rustem kolomikt. kdyz vidim, co dela scarlet september na druhe, rozlehlejsi zahrade, tak to sem asi neni dobry napad sazet...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1324
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Satan » 23 čer 2023, 19:28

Arguta jedenáct dní po odkvětu.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Satan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1840
Registrován: 15 zář 2016, 13:50
Bydliště: Střelná v Krušných horách 400 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Dášenka » 23 čer 2023, 19:42

Dobrý den,
jdu si i Vám pro radu. Maminka si před cca 4 lety koupila samosprašné kiwi. Bohužel kiwi neplodilo a tak jsem koupila samce. Díky květům jsme zjistili, že se jedná asi o dva samce. Prosím jakou samici případně koupit? Jde to kombinovat?

Děkuji za odpověď a pomoc :)
Dáša

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dášenka
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 2
Registrován: 22 čer 2023, 15:16

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 23 čer 2023, 21:12

Dášenka píše:Dobrý den,

Ahoj, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9224
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 23 čer 2023, 22:09

Dášenka píše:Dobrý den,
jdu si i Vám pro radu. Maminka si před cca 4 lety koupila samosprašné kiwi. Bohužel kiwi neplodilo a tak jsem koupila samce. Díky květům jsme zjistili, že se jedná asi o dva samce. Prosím jakou samici případně koupit?


Koukam, ze samci rostliny prodavane jako samosprasne u nas docela frci a zdaleka nejsem jediny komu se tohle stalo :(

Muzete koupit jakoukoliv samici odrudu a.arguty, samci ji opyli. Kdyz tu trochu zalistujete prispevky, zkusenejsi pestitele nez ja tu zminujou jejich oblibeny odrudy, vyber je opravdu velky.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1324
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 24 čer 2023, 09:45

Dáši, já osobně bych žádnou další rostlinu, samici, nekupoval. Určitě ve Tvém okolí někdo kiwi pěstuje, poptej se, třeba i prostřednictvím tohoto Fóra. Když máte dva samce, tak toho jednoho nechte přeroubovat nějakým roubem samice, zelené do zeleného, to se u argut velice dobře chytá, žádná věda, Miloš to tu píše a vysvětluje stále dokola, příští rok máte plody. Nač zabírat v zahradě další místo, čekat 3 roky a pak zjistit, že je to zase samec. Přečti si tady nějaké články od Miloše nebo jiných zkušených pěstitelů. Tak ať se daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod radek.god » 25 čer 2023, 13:33

Josef píše:Když máte dva samce, tak toho jednoho nechte přeroubovat nějakým roubem samice, zelené do zeleného, to se u argut velice dobře chytá.
Josefe, Standa psal tusim neco takoveho i na facebooku ohledne tohoto postupu s tou samici do samce.A docela me to zaujalo.
Pokud clovek ma malo rostlin, tak to chapu.
Muj realny priklad je trochu jiny a proto mam dotaz :
Mam mraky ( 8 ?) samic a jen 2 samce arguty.Rozhodne nechci mit na samci jednu nebo vice samic, to bych drive ci pozdeji nemel prehled co je to vlastne za plody.
Proc to neudelat obracene , tzn naroubovat samce do vsech samic ? Tak budu mit 100% jistotu, ze to co vyroste na rostline je to co je za odrudu samice.
Jde to ? Dela se to ? :-o
Stejny postup bych chtel vyzkouset na kolomikte, kde mam 2 ruzne samice a jednoho samce.
Ono je to mozna kvuli malym vzdalenostem rostlin jedno, ale treba ten naroubovany samec zakvete v jinou dobu, nez ten matecni v zemi.
Juknu tady na to jeste ve foru, ale predpokldam, ze by se dalo ufiknout vetvicku samce sikmo a udelat zarez pod kuru do samice a nejak to stahnout roubovaci paskou ? :o
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 25 čer 2023, 21:48

radek.god píše: Standa psal tusim neco takoveho i na facebooku ohledne tohoto postupu s tou samici do samce.A docela me to zaujalo.
Proc to neudelat obracene , tzn naroubovat samce do vsech samic ?

Radku, je to úplně jedno, zda roubuješ samici do samce nebo obráceně. Jen doporučuji roubování do rozštěpu.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9224
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 25 čer 2023, 22:15

Presne ako pise Stanley, zo svojich prvych skusenosti mozem potvrdit, ze do razstepu je to idealne pre zaciatocnika. Argutu som vrubloval prvy krat a uspesnost som mal okolo 60-70%. Nevyzaduje to ziadnu velku zrucnost. Co ma prekvapilo, arguta v kolomikte sa mi chytila dokonca este lepsie ako arguta v argute.

Trochu z ineho sudka.
Odrezok arguty po 2 tyzdnoch vo vode. Ide to ozaj jednoducho. Kriticka faza je zasadenie do kvetinaca. Treba postupovat jemne, aby sa nepolamali tie jemne korene.
Obrázek
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 909
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 25 čer 2023, 23:34

Nebo to nechat ještě další týden až dva v té vodě, kořeny pak už nebudou tak křehké... S14
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3823
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 25 čer 2023, 23:43

Jasne, aj tak sa da. Ale ja som nedockavy a chcem aby sa to cim skor zakorenilo v substrate. :D
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 909
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod radek.god » 26 čer 2023, 08:53

MartinS píše:Kriticka faza je zasadenie do kvetinaca. Treba postupovat jemne, aby sa nepolamali tie jemne korene.

No ja sice koreny nepolamal a mel jsem korenovy bal i 15cm dlouhy, ale vysledek byl v 99% pripadu vzdy stejny.
Po prendani do zeminy rostlina vzdy uschla.Vetsinou jsem je ale do zeminy daval az nekdy na podzim, protoze rizky jsem mel nekdy v lete a ono to proste trva, nez pusti koreny.U me to vytvoreni korenu ve vode trva u kiwi 1-3 mesice E3 .
Uz ted po mesici ve vode maji koreny jen nektere rizky kiwi a nejsou moc dlouhe.Jeden rakytnik teprve korenit zacina, dalsi ma zatim kratsi koreny.Olivovnik koreni skoro rok.Ale jak jsem psal, dam to do zeme a uschne to.A je jedno co to je za druh rostliny.Kdyz jsem tohle videl, tak jsem na pokus dal koncem podzimu kiwi do perlitu.Uschly vsechny.
Nekdo mi radil, ze chyba je v tom, ze se to zasype zeminou a zalejeje.A resenim ma byt udelat si z te zeminy nejprve mokrou/vlhkou hmotu a do te to zasadit a pak snad jeste prolit.
Nebo jestli na to mate nekdo nejaky osvedceny postup ? :shock:
Kazdopadne uz vim, ze je potreba v domacich podminkach zacit korenit idealne zacatkem jara.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1761
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 26 čer 2023, 09:47

Radku, souhlasím po zkušenostech se Standou, když roubovat arguty nebo kolomikty, tak do rozštěpu. Nikdy jsem neslyšel a ani nezkoušel za kůru, jak se dělá u stromů. Běžně se udává, že ne jednoho samce připadá přibližně pro správné opylení 4 - 6 samic, podle stáří samce, vzrůstnosti a poloze výsadby - vzdálenosti. Z vlastní zkušenosti vím, že 1 starší samec opyluje v pohodě až 8 samic, možná i více. Roubovat samice do samce i obráceně pochopitelně jde. Pokud má někdo 2 samce a méně samic, nebo žádnou, jak píše Dáša, druhý samec zabírá zbytečně v zahradě místo a je ho škoda vyhazovat, stačí přeroubovat samicí pro plody. Samice do samce bych rouboval jen opravdu nouzově již proto, protože se samice a samci střihají jiným způsobem. Samci do válcového systému ihned po odkvětu a pak se téměř na něj nemaká, pouze se udržuje jeho tvar, ale samice pro plody musí mít hlavní větve a z nich se udržují větve plodící. Střihají se a udržují celou sezonu a připravují se nové plodící větve pro další sezonu. Je to taková hračka s nůžkami pro celé období. Kiwi se musí střihat a udržovat v nějakém tvaru. Pokud to neděláš, je to džungle plná větví a bez plodů, nebo malých kuliček na hraní. Já když někam jedu a někde v zahradě to vidím, tak mně je hned jasné, jak to majitel s tím kiwi myslí vážně. Raději se hned dívám jinam. Ale do samce arguty Weiki není přece problém naroubovat i jiného samce pro možnost zvětšení plodů, třeba z deliciosy Atlase, nebo Tomuri...To už je hraní si. Způsob střihu stejný. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 633
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků