Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 17 říj 2023, 19:18

Je to určitě Kens red a každý rok má nejlepší chuť. Letos je to ale extra. Bingo mám také ale letos má plodů minimum.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1192
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 23 říj 2023, 18:36

Ja letos po sesti letech pestovani argut dosahl prvnich uspechu. Sklidil jsem DVA plody na dvoulete Japsai, coz je OK, necekal jsem, ze bude plodit tak brzy. A potesila, ze i na zastinene zahrade hezky dozrala. Ze dvou 6i letych rostlin se vyklubali samci, coz je v jednom pripade dobre, protoze tam samec chybel. Druheho jsem zlikvidoval, byl navic i na prilis suchem miste. A hlavne jsem z moji sestilete a sestimetrove Scarlet September letos poprve sklidil TRI plody! Prvni jsem v nedockavosti sezral nezraly, druhy byl dobry a treti prezraly a cervavy jsem objevil dnes, zdlabnul ho a byl luxusni.
No takze dam argute jeste sanci a hlavne na konci zimy provedu brutalni sestrih podle navodu na internetu a uvidime. Taky je na berounsku opravdu dukladne zamulcuju, letosni sucho sice prezily, i plody udrzely, ale dobre jim to urcite nedelalo. A dal se budu snazit je mezi sebou preroubovat.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1344
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 23 říj 2023, 20:09

Kasta: No tak vidíš. Letos pár plodů na ochutnání a příště je budeš rozdávat na ochutnání i známým. Gratulace a je třeba vydržet, ono to přijde, nic se neboj, všechno má svůj čas. Člověk se nejvíce naučí na svých chybách, ale je potřeba se o to stále pokoušet a sem tam si také něco přečíst. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 23 říj 2023, 20:52

Josef: dekuju! jasne, cesta byla trnita, ale hlavne u ty Japsai docela vidim perspektivu. A hlavne ten strih je dulezity, jak jsem tady ve foru pochopil...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1344
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod moonvil » 23 říj 2023, 22:18

Kolomiktu jsem již definitivně vzdal, ta neměla šanci ani s maximální péčí na severovýchodní stěně - tedy jediném místě, kde by zde potenciálně mohla fungovat.
Argutě stále ještě věřím, ikdyž je to v suché lokalitě s pravidelnými jarními mrazy opravdová výzva. Letos se mi podařilo vyprodukovat asi 2 kila plodů, dosadím další samce a budu doufat v ještě lepší výsledky.
Trochu optimismu mi nalila do žil nedávno objevená členka brněnského klubu citrusářů, která ve svém dvorku (vzdušnou čarou asi 2km odsud) pěstuje nádherné arguty v množství desítek, možná i stovek kilogramů. Má to tedy na perfektně chráněném stanovišti, kde jí to na jaře neomrzá, což je veliká výhoda. Může si pak dovolit vzdušné vedení na pevných posvařovaných kovových konstrukcích, vypadá to vážně moc hezky.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4111
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 24 říj 2023, 10:55

Michale, dávám Ti za pravdu přesně jak píšeš. Nedomyslíš místo a pak se jenom divíš. A můžeš dělat co chceš. Buď to zmrzne, nebo uschne - slunce spálí, nebo to dáš blízko plotu a kolemjdoucí Ti to sklidí i s větví. Tak ať se Ti nadále jen daří. Ale je to ovoce, které se oplatí opravdu pěstovat a trochu o ně pečovat. Většinou přináší radost i v těch našich Opičích horách.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 24 říj 2023, 17:09

tak jsem dnes na te Scarlet September objevil dalsi dva plody, kdyz jsem ji mulcoval travou. a vlastne jsem jeste jeden dal kamosovi, takze letosni uroda byla celych 6 plodu, abych ji nekrivdil :) chutove skvely, hodne mekky prezraly kiwi. mozna tam jeste neco bude ale hledat to v ty zmeti vyhonu propletenych ve 4m vysokem habrovem plotu je nemozny, nastesti i plot se bude strihat, tak to vezmu najednou. ale je to vazne ovoce, ktere chci mit, dekuji za letosni chutovou ukazku.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1344
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 24 říj 2023, 19:32

Musim len suhlasit, je to vynikajuce ovocie. Zial, tento rok nam arguty zmrzli, takze bolo len za misku. Ale mozno prave preto sme si tych par plodov o to viac vychutnali. Dnes som preberal posledne kusky. Kens red sladucky ako med, Ananasnaja zas intezivna sladkokysla chut.
Ale ine som chcel. Arguty nam posledne 2-3 roky dost intenzivne napada Drosophila suzukii. Deje sa to aj vam? Najviac je napadana Ananasnaja, ostatne menej. Neriesim to, zjem ich aj s tymi larvickami. Ale mnoho plodov znicia tak, ze su nepozivatelne.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 25 říj 2023, 09:14

Martin S: Martine, já dávám jak na stromy tak i na kiwi brzy zjara bílé lepové desky 5-10m od sebe. Já nejsem zastáncem nějakého přehnaného stříkání čehokoliv, opravdu jen když už nic nepomáhá. Včera po těch mrazech co tu byly minulý týden jsem je teprve včera pálil. Z bílé lepové barvy je na podzim vždy černá, tam je nalepeno za sezónu veškeré neskutečné havěti. Zkus to, možná Ti to trochu pomůže. U nás zatím kiwi napadáno není, plody jsou krásně čisté a protože dostávali pravidelné přihnojování a hodně vody, tak kromě Domina, neprotrháno, i veliké. Dnes je rozvážka jako skoro každý rok, když se urodí jako letos, kýbl kiwi na ochutnání dětem a učitelům do místní školy, 2 kýble do Domova seniorů, sousedům a známým. Je to takové zpestření s nezvyklým ovocem a každého trochu potěší a člověk si rád popovídá s milými známými lidmi. Zbytek se spotřebuje doma. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 25 říj 2023, 11:25

Môj prvý pokus o argutovú marmeládu. Na budúci rok skúsim urobiť aj z čisto červených odrôd. Tento týžden urobím ešte jednu várku a skúsim aj dreň.
Obrázek


Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 25 říj 2023, 14:38

Josef, dobry napad s tymi doskami. Mohol by som to vyskusat. Len treba zistit, ktora farba by pritahovala drozofily. Nech sa dari aj Tebe.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Pokuston » 29 říj 2023, 18:46

Aj Jiřina dělá marmošku z actinidia arguta S6
https://www.youtube.com/watch?v=EYn6owf ... =SUPRAPHON
Pokuston
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 344
Registrován: 01 bře 2009, 15:29
Bydliště: okr. UH

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 29 říj 2023, 21:12

JančiZV: Tak to je krása. Takové foto a materiál můžeš prodávat jako reklamu. Také děláme z argut marmeládu - spousta vitamínů a výborná chuť. Gratulace. Když se daří, tak se daří. Také arguty zavařujeme do sklenic a nebo zamrazit. Také výborné. Je to ovoce, se kterým se dá dělat cokoliv.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 30 říj 2023, 09:39

Ďakujem, z druhej dávky som odobral a urobil dreňové nanuky.

Obrázek

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 30 říj 2023, 10:36

JančiZV: Také moc pěkné. A ještě po zatuhnutí a vyjmutí z formy když to obalíš v čokoládě, tak to pak opravdu nemá chybu a nebo stačí před konzumací pokapat čokoládovým nebo karamelovým dresingem podle chuti.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 638
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků