Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 27 zář 2023, 17:48

Josef, ano su to odrodove vlastnosti. Take nekrozy ako ma stanley, mam aj ja kazdy rok na odrode Ananasnaja. Na inych to nebyva. Rovnako s padanim. Pada mi Ken's Red a Purpurna Sadova, naopak Ananasnaja drzi a nepada.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 27 zář 2023, 23:09

To jsou podle mě popáleniny. Mám to na plodech co jsou více osluněné, případně na teplejších místech. Pod listy ve vegetaci se to nestává.

Jinak letos netrpělivě čekám na první zralé plody a stále nic. Vše tvrdé jak kámen.
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod J.K. » 28 zář 2023, 06:33

J.K. píše:[04 zář 2023] Nemyslim, ze Dumbarton je extra skory. Takisto mi uz tyzden - dva sem tam nieco z neho spadne, ale to su len take "anomalie". Skutocne dozrievanie zacne podstatne neskor. Aj na kolomikte zacali prve plody padat o mesiac skor, ako zacal ozajstny zber.


Musim poopravit, co som napisal. Par dni po tomto prispevku zacali plody dozrievat rychlejsie - mensia miska zhruba kazdy druhy den. Rastlinu mam zasadenu za domom, slnko sa k nej dostane az neskor popoludni, z juhozapadu. Plody dozrievaju zatial iba tie, ktore su na spodnych konaroch. Tie co maju hore aj priame slnko su zatial vsetky tvrde ako kamen. Plati aj co napisal kaossik. Vrchne maju hrdzave flaky, zatienene nie. Cukor je u mna tiez cca 20brix, aj s kyselinou. Hmotnost vacsinou 5 - 6g.
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 532
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 28 zář 2023, 21:34

kaossik píše:To jsou podle mě popáleniny.

Popáleniny vylučuji, neboť paradoxně nejhůře napadené plody jsou uvnitř keřů, celodenně ve stínu. To samé poškození mrazem. Po odkvětu argut již žádný ranní mrazík nebyl. Musí to mít nějaký biologický původ - roztoči nebo plísně.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9238
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod moonvil » 28 zář 2023, 22:39

Hlasuji pro roztoče.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4121
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 29 zář 2023, 09:31

MartinS: Martine, já žádnou z těch odrůd jako je Ananasnaja, Purpurna S. ani K.Red u nás nepěstuji. Máme asi 7 odrůd argut a jak jsem psal, na žádné to zatím není. Nevím, jestli by se to objevilo na těch jmenovaných odrůdách ve vyšších polohách, ale jak píší Standa a Michal, pokud je to biologického původu, tak v tomto počasí to bude za chvíli i u nás. Já jsem letos udělal jinou hloupost na jaře kvůli úrazu na sjezdovce, nestihnul jsem protrhat plody na odrůdě Domino. Ono plodí v hroznech a v jednom jsem napočítal až 27 kuliček plodů velikosti od 2,2 - 3cm váhově 6 - 10g. Kde je jich méně , tam ta váha je o poznání lepší. Obrovská chyba. Jinak jsou to koule o průměru 4cm a váhově 16 - 18g. Radost má z toho akorát moje žena protože ta tvrdí, že do zavařenin a na marmeládu jsou akorát. Bývají však strašně sladké. Já tedy ne. Prostě je určitě lepší si to pohlídat, než se potom dívat na visící hrozny větších třešní nebo angreštů, kterým se říká kiwi. Když to člověk na jaře protrhává, tak má někdy u toho zvláštní pocit, aby nakonec tam vůbec něco zbylo, ale určitě se to vyplatí. Ne u všech odrůd, ale u těchto, které plodí v takovýchto hroznech určitě ano. Snad opravdu příště.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 642
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 04 říj 2023, 09:48

Stanley, Miloš: Tak mně to nedalo a změřil jsem cukernatost opět asi po týdnu a výsledek je ze 6 Brix už na 10 Brix na keřích, spokojenost.
Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 642
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 04 říj 2023, 10:36

Josef píše:Stanley, Miloš: Tak mně to nedalo a změřil jsem cukernatost opět asi po týdnu a výsledek je ze 6 Brix už na 10 Brix

Dnes jsem udělal zkušební test u Mafilu ( Jumbo ), myslím, že je to docela dobré vzhledem k podmínkám na západě.
Obrázek
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9238
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 04 říj 2023, 18:11

Stanley: Stando, moc pěkné, váhově i vzhledově, o cukernatosti ani nemluvím. Gratuluji.
Dnes mně kamarád z Jihlavy dovezl jednu sazenici Zakarpacie velikou asi 1,5m, byl minulý týden na výstavě v Kroměříži a Věžkách, tak to tam prodejci nabízeli za 200,-Kč. Dovezl 3 ks, tak jsem byl jednou obdarován, velmi pěkný kořenový bal. Údajně nějaký hybrid snad arguty nevěděli s čím, samosprašná, listy a větví to spíše připomíná Jozefovu JF10, určitě ne argutu nebo Milošovu MH1, snad má vydržet až -25 st., chlupatá velikostně až do 100g. No, uvidíme, když hybrid, tak hybrid, proč ne. Samce snad nepotřebuje, ale kvůli opylení mu doporučili zasadit 2 vedle sebe. Nemáš to náhodou také, nebo jsi o tom neslyšel?
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 642
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 04 říj 2023, 20:08

Stando, ptám se na ni proto, protože listy na růžicích roubů od Miloše, 2 rouby, mají zatím ty listy nějak odlišné než tohle co jsem dostal. Už jsem viděl názvy Zakarpacie, Zakarpatsia, Zakarpathsia H. a ještě cosi. To mně připadá jak Mafil - Jumbo - Jumbo Verde - Jumbo Fresh a další. Čert aby se v tom dnes člověk vyznal. Podle mě si ti někteří prodejci ty jména snad u stejné odrůdy upravují sami jen aby se prodalo něco nového, přitom asi zase stejná odrůda.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 642
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 04 říj 2023, 21:53

Josef píše:Stanley: Stando,Nemáš to náhodou také, nebo jsi o tom neslyšel?

Josefe, mám Zakarpacii roubovanou na jaře rouby od p Nechvátala, ovšem jestli to je nebo není Zakarpacie nevím. Mám to pouze zprostředkovaně z kiwifóra na facebooku. Roub už má přes dva metry, takže na jaře by měl vykvést a uvidím, jaké budou plody. Na tvaru listů jsem žádnou odchylku nezaznamenal, ale je pravda, že jsem to podrobně nezkoumal. Zítra se podívám. Ale na netu to poláci nabízejí pod názvem " Actinidia kolomikta Zakarpacia ", což je nesmysl, neboť rostlina má listy jako deliciosa. Takže asi tak.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9238
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 12 říj 2023, 20:49

Stanley, mne prvý krát zarodil Mafil, plodov nie je veľa ale váha slušná, som zvedavý na chuť.Zaujímavé že tento rok sa mi slabo vyfarbila Ken's red.
Obrázek

Issai veľkosťou plodov konkuruje tento rok Mafilu, pomohlo pretrhanie 2/3 kvetov, a častá zalievka.
Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 15 říj 2023, 10:45

Začali jsme na Vysočině už nebývale nyní protrhávat arguty podle zralosti. Např. Chang B. již dosáhl 18,5 Brix, velikostně vcelku vyrovnané plody velikosti 4,5-5/3/2,5-3 cm, velmi zvláštní příjemná chuť s mírnou kyselinkou, vcelku už nyní sladká, ale celkově se vybarví až přejde prvním asi mrazíkem. Nepadá, drží na keři, barva zelená, váhově průměr 21-23g. Podle mého názoru povedená odrůda na pergoly a T-vedení, nejlépe plodí na dlouhém dřevě, růstově velice vitální odrůda. Foto jsem už zde dával. Nejoblíbenější ale však zůstává v rodině i u všech sousedů a známých Issai, pěkné vyrovnané válcové plody velikostí 4-5cm, dnes 19 Brix a váhově většinou 20-22g, krásně vypadají na keři, pak teprve následuje Domino, letos velmi nevyrovnané velikostně plody, v hroznech 15-28 plodů, nebylo protrháno, velká chyba, 18 Brix, má ještě na sklizeň čas, Bingo, Jumbo i ty ostatní kolem 18 Brix, zatím čekají. Celkově bych řekl, že u nás na Vysočině opět jeden velice vyvedený rok pro toto ovoce. Uvidíme co přinese rok příští. Jsem rád, že se i zde lidé začínají zajímat o toto ovoce, protože spousta lidí ho na keřích vidí snad poprvé a když ještě k tomu mohou utrhnout a ochutnat, né že by se všichni ptali, spíše jsou to kolemjdoucí vyjímky návštěvníků hotelu, ale nevadí, s tím se nějak počítá. Hlavně když nic neničí, nelámou větve, pak o nic nejde. Tak ať se všem jen a jen daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 642
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kaossik » 15 říj 2023, 14:09

Tak jak jsem loni říkal, že je chuť plodů taková fádní, tak letos je naopak velmi koncentrovaná. Jumbo je velmi koncentrovaně sladké, Kens Red je zase výrazně sladký s výraznou kyselinou a chuť je téměř stejná jako Mango. Bingo překvapivě ještě zralé není, ale má letos strašně málo plodů.

Vzhledem k tomu jak mi předloni zmrzlo skoro 2 kg na stromě jsem před tímto týdnem preventivně sklidil co zůstalo na stromech. Je to cca 1.5 kg. Měkčí dozrají do pár dnů, tvrdé půjdou do lednice a postupně si je budeme dozrávat na jablkách.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1193
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 15 říj 2023, 17:12

Jakube aj mňa prekvapuje tá variabilita chuti káždý rok chutia ináč. Si si istý že máš Ken's red? Mne pride skôr ako Bingo, tá mne aj chuťovo pripomina mango.Hlásia u nás mráz tak som oral čo ostalo. Ken's red, Issai, Ananasnaya, Weiki.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků