Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 04 dub 2024, 09:11

EQS: Máš také pravdu, také se tímto dostaneš na clematis.pl, objeví se tam Part-1 a Part-2, pak jde pouze o volbu. Díky a ať se Ti také daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 04 dub 2024, 10:00

Už jsem Dr.Latochu našla. Super návod krásnou a srozumitelnou polštinou. Co už tak super není, že bych své kiwi měla v zimě seříznout k zemi, protože ho mám namotané už dole. :? :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 901
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod dzani696 » 04 dub 2024, 10:17

Podľa tohto videa sa snažím strihať ja - YOUTUBE:Jarní řez KIWI (aktinidia) - od výsadby do plne plodnosti. :wink:
https://youtu.be/UvxM8uXtGOA?si=w6zJxXZrGiUyJi8E
Jano
Uživatelský avatar
dzani696
velitel
velitel
 
Příspěvky: 878
Registrován: 10 srp 2018, 20:26
Bydliště: Zábřeh na Moravě 285 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 04 dub 2024, 11:22

EvaOstrava: Evi, výborně, to jsem rád, že se nakonec zadařilo. Myslím, že po shlédnutí těchto videí každý pochopí, že je opravdu praktičtější pěstování kiwi tímto způsobem než drátěnkou i v těch malých zahradách, kde stačí zasadit jedno samosprašné kiwi, např. Issai, Japssai a bude z něj mít radost i užitek. Já bych Tvoje kiwi na podzim razantně nesestřihoval, raději bych se snažil to udělat postupně během několika let a nepřipravoval se zbytečně o nějakou úrodu. To je ale věc názoru. Tak ještě jednou hurá a nyní to půjde samo. Tak ať se Ti nadále jenom daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 05 dub 2024, 11:35

u me se arguty porad jeste drzi a moc nerasi, i kdyz i tak uz by pro ne pozdni mrazik byl dost spatny. nejvic me tesi, ze se probouzeji vsechny moje rouby a dokonce i ten treti zacal pomalu rasit. moje prvni uspesny roubovani (s velkou pomoci kiwifora :) )
Obrázek

p.s. jak ted koukam na tu fotku, ty spodni dva rasici pupeny na vetvicce pod roubem bych asi mel odriznout ze?
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2024, 12:14

kasta píše:p.s. jak ted koukam na tu fotku, ty spodni dva rasici pupeny na vetvicce pod roubem bych asi mel odriznout ze?

Ano, vyloupnout... :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 05 dub 2024, 12:30

Hofis: hotovo, diky!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 05 dub 2024, 13:39

Hofis, Kasta: Dnes je u nás po včerejším lijáku tak mokro, že se nedá vlastně nic celkem dělat a nyní začíná opět mírně pršet, tak mám trochu času a Vy jste nyní položili do Fóra otázku, o kterou se přeme s kamarádem ze Žďáru nad Sázavou už léta. Odstraňovat nebo neodstraňovat rašící pupeny ihned pod rašícím roubovaným pupenem? Můj kamarád tvrdí, že ano ihned když se objeví, protože veškerá síla jde z naroubované větve do roubu a podpoří se tím ihned uchycení roubu na větvi a to bez rozdílu toho, jestli je to v období před zmrzlými, nebo po zmrzlých. Čím jsou vyrašené pupeny pod roubem na větvi menší, tím lepší. S tímto já osobně souhlasím jen částečně, protože pokud se to udělá po ukončení možnosti mrazíků, po zmrzlých, tak s tím plně souhlasím, vše co je pod roubem musí pryč. Ale nesouhlasím s tím provádět toto v období, kdy ještě je možnost příchodu nějakého mrazíku, hlavně tady u nás na Vysočině. Osobně si myslím, že vyrašené pupeny pod roubem částečně brzdí sílu z větve, která jde do roubované části a pokud platí, a že platí zákon vrcholové dormance, tak svým způsobem tyto vyrašené pupeny pod roubem oslabují růst naroubovaného očka, zpomalují jeho růst a tím s ostatními opatřeními proti již silnému slunci, zabraňují rychlému růstu očka roubu do období zmrzlých, to bývá až na nějaké vyjímky zde polovina května. Pak souhlasím, vše pod roubem odstranit až k hlavní větvi. Už se mně také stalo, že roubované místo bylo blízko hlavní větve, při rašení jsem odstranil zbylé pupeny pod roubovaným místem, přišel mráz, očko na roubu spálil a z roubované větve zbyl pahýl, který neobrostl a na podzim šel celý pryč. A bylo po celé naroubované větvi. Celkem by mě zajímal i názor na tuto věc těch nejzkušenějších pěstitelů.
Martine, tohle byla dobrá otázka do Fóra.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 05 dub 2024, 16:12

Josefe, proti tomu co píšeš, se nedá nic namítat, je to otázka priority. Určitě ty spodní výhony na podnoži berou sílu tomu roubu a pokud je vylomíš a očko na roubu zmrzne, je celá větévka pryč. Ale je potřeba to také posuzovat v určitém kontextu, si myslím. Letos jsme s počasím hodně vepředu. Tady už to slušně raší a máš začátek dubna, takže když to necháš do půlky května, bude to mít minimálně půl metru, možná i víc. To už se vylamuje blbě a zůstane pak po tom obrovská tekoucí rána. Proto je podle mě lepší, to dloubnout takto malé, pak to tolik neroní a vše jde hned do toho roubu. Máš ale pravdu, že když to náhodou nahoře zmrzne, je to celé pryč. To by ale asi bylo tak jako tak, i ten spodek. Zmrzlo by to asi komplet všechno (i když zrovna u arguty nemusí, známe všichni :) ). Je tedy na uvážení každého, co riskne. Já jsem střelec a hned vše vylamuji. Pravdou ale je, že se tak zbavuji pupenů na možné další šlahouny (větévky) třeba na letní roubování hnědé do zeleného, kdyby se náhodou něco stalo s tím roubem. Ale to si pak případně střihnu jinou větévku a ona do toho léta stejně slušně obroste. Je to prostě na individuálním uvážení každého i s přihlédnutím k podmínkám, ve kterých to člověk pěstuje.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3814
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 06 dub 2024, 07:42

kasta- Martin- a určite odstrihnúť aj tú vetvičku čo je nad vrúblom- ALE ešte teraz nie- mohlo by to zbytočne slziť( možno o 2 týždne)...a potom ten vrúbel pôjde raketovou rýchlosťou
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 06 dub 2024, 07:49

ja uz to vcera vylomil i u druheho roubu, tam to bylo podobne. kdyby ted mrzlo, byl by to stejne celkove prusvih, ale mam jeste par roubu v lednici, kdyby nahodou jsem musel v kvetnu preroubovat. ta vetvicka hned pod roubem, to je druhy hlavni kmen, na fotce to neni tak videt, ona je to jeste mlada rostlina. uz to necham tak a budu to pozorovat. dik vsem!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1315
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 06 dub 2024, 13:24

Hofis, Ivan: Díky moc za Vaše zaslané zkušenosti a názory. Někdy se člověk opravdu rozhoduje jak pan Mank.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 22 dub 2024, 11:13

Dokonáno jest !
Obrázek
Stejně dopadly i deliciosy a réva. S13
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 22 dub 2024, 12:35

Stanley_51: Stando, to je mně líto, že to i u Tebe takto letos dopadlo. My jsme na tom stejně, ráno opět mráz, všechno na tabák spálené včetně pergoly i na T-vedeních, to byla dnes poslední rána pro kiwi tento rok. Šest dní po sobě mrazy, sníh, déšť a do toho ještě kroupy, tak to už opravdu nedaly. Včera odpoledne jsem kontroloval stromy v sadu, co kvetlo všechno je spálené, černé malé plody. Odpolední teplota 5°C, studený vítr takový, že jsem si musel vzít kromě zimní bundy, čepice i rukavice. Já už to raději ani nefotím, je z toho člověku na nic. A to ty mrazy tady u nás určitě ještě nekončí. No, budeme se těšit zase na příští rok. Ať se Ti daří a snad tohle počasí přežije aspoň něco z čeho bude trochu radosti.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Ivi » 23 dub 2024, 09:19

K nám to přišlo dnes po půlnoci :(
Ivi
oficír
oficír
 
Příspěvky: 637
Registrován: 20 bře 2011, 14:28
Bydliště: 280 m nad mořem ,SM

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 52 návštevníků