Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 19 kvě 2023, 18:10

radek.god: tak to jo, já to blbě pochopil :)

jinak já podobný problémy s variabilitou, opylením ap. řeším tak, že ve svý pidizahradě jsem vysadil samosprašný japsai a samce. samec je zatím malý, japsai vypadá že už letos pokvete, tak aspoň vyzkouším samosprašnost v porovnání s opylením samcem v budoucnu. navíc se v květu možná potká i s kolomiktou, takže prostor na další experiment.

ve druhý zahradě mám údajně samosprašné kozolupy, ale zatím mělo jen vloni pár kvítků a plody žádný. ve třetí zahradě, o kterou přijdu je issai a scarlet september, takže se letos chystám to všechno kompletně proroubovat, samce do kozolup, scarlet do samce a issai vsude mozne. jeste jsem to nedelal, ale jsou tu dobrý návody, tak jsem zvědavý :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 19 kvě 2023, 18:36

Jak se dívám na Issai u sousedů, není moc vzrůstný a krásně kvete i plodí, tak si říkám, proč vůbec pěstovat něco jiného. To, co mi kdysi poslali omylem místo Issai, bylo něco šíleně bujného, mělo to dvoumetrové šlahouny, na to bych musela mít další zahradu a neustále stříhat. Asi to chce mít jasný systém. U vinné révy jsem tak nějak pochopila rýnsko-hessenské vedení, ale kiwi mi připadá složitější a divočejší..... Tedy to je můj dojem.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 19 kvě 2023, 18:56

Na arguty má asi tak nejlepší metodu střihu Stanley :D .
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4242
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 19 kvě 2023, 19:00

EvaOstrava: no kdyby to tak fungovalo, tak super, ale skoro každý pěstitel tady radí, že i k Issai to chce samce, rozdíl v počtu a velikosti plodů je prý zásadní (a četl jsem i nějakou studii o účinnosti samoopylení u issai a ta to potvrzovala, že ten pyl není moc životaschopný)

Já mám zkušenosti omezený a rozporuplný - moje issai za 5 sezon ani jednou nekvetlo a neplodilo (ale dostávalo čočku - sucho, jarní namrzání...) ale pořád rostlo a nikdy v zimě ani trošku neomrzlo ve dřevě, přestože bylo na spodku svahu a k -20i to tam u země jít mohlo. už je z něj pěkný křoví, takže to asi taky není issai, i když jsem ho koupil v obvykle spolehlivým zahradnictví, kde měli jen issai. taky má načervenalý řapíky a typický argutový listy.

ve stejným zahradnictví jsem předloni koupi japsai a to už letos nasazuje na květ, je menší, čistě zelený a listy jsou trochu jiný než u normální arguty. ale kupodivu mi trochu namrzá ve dřevě :) vloni víc, to rašilo celé znovu asi 50 cm od země, letos jsou po zimě suché jen ty nejdelší výhonky asi 1,5m nad zemí.

taky nechci/nemůžu mít sbírku různých argut a zkoušet chuťový rozdíly. budu rád když mi tu vůbec něco dozraje, ale i z toho důvodu mě láká ještě ta scarlet september - je nejranější a ještě k tomu červená. jinak teda roste jako šílená, co můžu pozorovat na původní zahradě...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 19 kvě 2023, 19:14

Kasta: Tak to je další ne-Issai s červenými řapíky. Myslím, že posílají zásadně Jenny, na kterou dost nadávají na Facebooku, protože prvních pět let ani nekvete.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 19 kvě 2023, 19:17

EvaOstrava píše:Kasta: Tak to je další ne-Issai s červenými řapíky. Myslím, že posílají zásadně Jenny, na kterou dost nadávají na Facebooku, protože prvních pět let ani nekvete.


hmm, to bude asi ono :( a moje japsai bude asi issai, protože trochu namrzá, ale to mi až tak nevadí, když kvete

tak to svoje "issai" ani nebudu nikam roubovat, tím se to usnadní :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod radek.god » 19 kvě 2023, 19:49

Jeste se zeptam jak daleko byste od sebe teda dali 12 MALYCH rostlin :shock:
Nebo jak byste je proste poskladali, odrudy jsem uvadel asi o 2 stranky zpet ...
Tzn. mam v zemi cca 1.5 m jeden uzky slahoun Arguta Rogów a k ni napasovat 2 samce a 6 ruznych samic arguty no a pak teda 2 samice a 1 samce od kolomikty.Jasne, na netu je treba doporucena vzdalenost 3m, ale to je proste celkove moc.Kiwiforem se teprve prokousavam, ale hned na zacatku teto sekce nekdo psal, ze je ma snad hned u sebe nebo bliz nez ty 3m a rikam si, zda by to blizssi umisteni nepomohlo opylovani.
Bude problem je mit od sebe treba 0.5-1m nebo mit treba i dve od sebe jen 30-50 cm ?
Premyslim asi dat ty kolomikty k sobe pod orech do stinu a ty arguty dat blize na slunce, ale s 3m rozestupem bych je musel dat na ruzna mista a neznam tu vzdalenost , pri ktere je sance ze dojde k opyleni z kvetu samce na kvety samice.Blbnout se steteckem a hrat si na vcelku rozhodne neplanuju E7
Jako je mi ve vysledku jedno zda budou rostliny promichane a pak nebudu vlastne vedet jakou odrudu kiwi jim nebo ze to bude opticky vypadat divne nebo to bude chaoticke housti :D
Taky nevim jak dlouhe slahouny jednotlive odrudy vytvari (ocekavam ze kolomikta bude asi delsi , nez arguta S21 ), tzn napadlo me to udelat jako s vinem, ze slahouny pomoci dratku pripevnim na vrchol plotu a nenecham je rust do vysky, ale do stran.
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1754
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 19 kvě 2023, 19:59

já je měl ani ne metr od sebe (3 rostliny) a nijak si nevadily. jednu jsem pak přesadil (ty kozolupy) další dvě tam pořád jsou ani ne metr od sebe a obě rostou jako divý a proplétají se do sebe. ale mají tam dobrou půdu a nijak je nestříhám, protože stejně nekvetly - prostě totální džungle, ať si to užijou :).
dal bych kolomikty ke kolomiktám a arguty k argutám. kolomikty jsou menší a mají i kratší šlahouny, vzrůstem je to taková zmenšenina arguty. a chtějí stálé vhlko, ještě víc než arguta
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod radek.god » 19 kvě 2023, 20:31

kasta píše:kolomikty jsou menší a mají i kratší šlahouny, vzrůstem je to taková zmenšenina arguty. a chtějí stálé vhlko, ještě víc než arguta

No vida, ja myslel, ze je to s tim vzrustem obracene, tak to je cenna informace - diky :-)
Kdyz prsi, tak je to takove hodne mekke , skoro bahnite a dele to vysycha.Ale kdyz je sucho, tak je to spis tvrdsi, dole v 20-30 cm jako kamen.Samozrejme tam dam do diry lepsi zeminu.Trochu jsem se bal zprvu toho mokra, ale mam tam par fejchoi, 1 argutu, goji , mispuli, akebii a dalsi a kupodivu to tam vse prezilo podzimni i jarni deste vc snehu bez ochrany, tak snad to bude se zbylimi kiwi ok.
Tak mozna bude lepsi dat ty kolomikty pod sire nebe a arguty pod orechy.Protoze pod orechy logicky nebute takove mokro, tam mam ted presne z toho duvodu pitahaye.
Naposledy upravil radek.god dne 19 kvě 2023, 23:13, celkově upraveno 1
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1754
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 19 kvě 2023, 21:26

nene píše:Na arguty má asi tak nejlepší metodu střihu Stanley :D .

No nevím, zda můj střih plotostřihem je ten ideální, ale je to rychlé a účinné.
radek.god píše:Jeste se zeptam jak daleko byste od sebe teda dali 12 MALYCH rostlin :shock:

Já mám na 6 metrech 5 rostlin, 4 arguty a jednu kolomiktu,( teda jsou dvě, samec a samice v jednom hnízdě). Ideální, trochu džungle, ale jak píšu výše, plotostřih to v listopadu jistí.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 19 kvě 2023, 21:56

Stanley: A kde je ten polostřih popsaný, docela by mě to zajímalo. Díky.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 19 kvě 2023, 22:16

Střih pomocí PLOTOstřihu. :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4242
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 19 kvě 2023, 22:17

EvaOstrava píše:Stanley: A kde je ten polostřih popsaný, docela by mě to zajímalo. Díky.

Nejde o žádný polostřih, nýbrž plotostřih, což jsou elektrické nůžky na živé ploty. A vtip je v tom, že uvedené nůžky vedu po hraně střechy sousedovy garáže a seříznu veškerý přerůstající obrost.Na obrázku je to dobře patrné. Je to radikální, ale rychlé a účinné.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 19 kvě 2023, 22:50

Jo takhle, to jsem tedy nepochopila. Hlavně doufám, že už nebudu nikdy potřebovst stříhat bujné kiwi.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 20 kvě 2023, 09:22

Stanley_51: jo, to je dobry, do takovyho stavu bych taky chtel jednou dospet. A libi se mi tam ta boudicka :)

Ono tech samosprasnych mene vzrustnych kultivaru je uz taky dost, takze na svy plzensky pidizahradce dal urcite pujdu touhle cestou, jestli budu jeste dokupovat (ale spis mam dojem, ze samec proroubovany se scarlet september si zabere vsechno zbyvajici misto pro sebe). Kazdopadne jsem rad ze mi letos konecne neco pokvete, protoze uz jsem chtel arguty definitivne vzdat.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1316
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků