Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 20 kvě 2023, 21:10

Stav mých argut a kolomikty k dnešnímu dni. Kolomikta rozkvete každým dnem.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9239
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 21 kvě 2023, 08:24

Radku, z vlastní zkušenosti Ti mohu doporučit: arguty zásadně sázet na slunce, rychleji jdou do plodnosti a ovoce je kvalitnější, v řadě volit výsadbu 3m mezi samicemi, hlavní větve stačí zapěstovat na délku 1,5m na každou stranu v etáži, v drátěnce volit pouze 2 etáže ve výšce 1,4m a 2m, více etáží je nepraktické, přístup k rostlině z obou stran, nesadit k plotu, pod stromy, už vůbec ne ořech, do stínu, polostínu ap. Arguty v polostínu nebo ve stínu méně kvetou, nebo vůbec, pěstoval by jsi pouze dřevo, nekvalitní plody. Samce sázet na okraj drátěnky a stříhat na válcový systém, nejlépe na východní stranu aby nestínil samicím. Zapěstovat si hlavní větve, stříhat pravidelně na 3 - 5 oké čípky, nebo při T- vedeních na tažně, dá se kombinovat, nenechávat více jak 7 tažňů při T-vedeních na hlavní větvi, pravidelně zastřihávat, aby nebylo houští a šlo slunce do keře, zaštipovat větve za 3-5 listem za posledním plodem jinak polovina větví na keři nenasadí plody. Pohrát si s jámou při výsadbě, to je velice důležité, aspoň jeden 70l pytel zahradního substrátu, já dávám 2 a 1 pytel rašeliny, poměr 2:1, polovinu z toho rašeliny, promíchat a do toho rohovinu jako zásobní hnojení, dávám půl sáčku. Vyplatí se to. Rostliny nenechat přeschnout. Kdo začíná, doporučuji místo drátěnky T- vedení - deštníkové, jednoduchá a nenáročná konstrukce, praktické pro údržbu, pěkné vzhledově, nebo pergola. Vysadit 1 samce a 1 - 2 samice. Pro začátek stačí. Samosprašné odrůdy, např. Issai, Japsai ...jsou podle mých zkušeností jen částečně samosprašné, se samcem mají podstatně více plodů a plody jsou větší. Issai na Vysočině přečkalo zimy i 27 st. pod nulou. Každý rok plodí. Co do plodnosti se velice dobře jeví odrůda Chang Bai, po dva roky vykazuje bohatou násadu plodů, podstatně větší než ostatní arguty, dokonce letos jedna z mladých sazenic, vlastního řízku, která bude letos 3 rokem, je tak obsypaná květy včetně kmínku, že jsem to na ostatních argutách ještě nikdy neviděl. Je to strašně vitální odrůda, výborně a zdravě roste a také má jiné, jemnější listy než ostatní arguty. To je jako něco přechod mezi argutou a deliciosou. Tu si dej na nejlepší místo. Také má největší plody ze všech argut co mám. Něco si přečti tady na tomto Fóru, ohledně drátěnek má dobrá videa pan Urbánek a co se týká T- vedeních, všechno je na www.clematis.eu - Dr. Latocha/ www.zradlo dobrych.eu, od výsadby až po sklizeň, včetně pěstovaných odrůd. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 643
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 21 kvě 2023, 12:09

Jaký samec se hodí k Issai? Mám dojem, že tahle odrůda kvete dost pozdě. Mohla bych mít jednoho samce pro tři rodiny, každý máme Issai, jsou 8 metrů od sebe vzdálené. Pak by si každý mohl aspoň utrhnout jednu rozkvetlou větvičku pro opylení.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 21 kvě 2023, 12:47

Eva Ostrava : Hodí se jakýkoliv samec arguty . Důležité je ,aby kvetl současně . Pokud kvete dřív ,je možné rozkvetlou větvičku ve flašce dát do ledničky (přibrzdit ho ) a počkat až rozkvetou samičky . Údajně vydrží až týden (nezkoušel jsem) . Tímto způsobem se dá pomáhat s opylováním u všech druhů kiwi . Jednou jsem na flašku se samcem arguty zapomněl a na podzim tam byly kořeny :D
Arguty ještě nekvetou , na fotce je dokvétající kolomikťák .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1891
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 21 kvě 2023, 13:11

No to je právě to, zjistit, který samec kvete u nás ve stejnou dobu. Budu muset obcházet známé a sondovat, komu co kvete. A to jsem ještě někde četla, že pokud je rostlina z řízku, doba kvetení nemusí být úplně stejná, jako u původní rostliny. :shock:
Už jste to někdo pozoroval?
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod radek.god » 21 kvě 2023, 15:27

kasta píše:taky má načervenalý řapíky a typický argutový listy.


Jo to jsem si dnes dopoledne poprve vsimnul na tom mem Rogów :shock: :shock: :shock:
druha polovina zatim dvou listu smerem ke spiscce je bila s ruzovymi fleky nebo plochou.To jsem necekal.Od lonske koupe a pestovani vcetne prezimovani a zacatek jara byly listy zelene.Navic se to objevilo fakt az ted.V nakym zahradnictvi kde jsem to kupoval , jsem videl starsi kiwi.Melo zelene listy s bilymi fleky, ale vim prd co to bylo za odrudu a nevybavuji si, ze by tam byl nadech ruzove.Myslel jsem, ze je to kolomikta.Ze to jeden z rozlisovacich prvku mezi argutou a kolomiktou.
Jo jinak na ty ceduli je u meho Rogów napsano samosprasne.Zadam to do googlu a tam je uvedeno, ze je to cizosprasne E7
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 21 kvě 2023, 15:44

Issai naozaj kvitne velmi neskoro. U nas sa jeho kvitnutie zhodovalo s kvitnutim delicios. Arguty uz boli odkvitnute, ked kvitol Issai. Dokonca aj neskory samec Weiki Male kvitne skor ako Issai. Takze asi podla Milosovej rady, dat bezneho samca arguty do chladnicky aby vydrzal na neskor. Alebo pouzit otuzilejsieho samca deliciosy ako opelovaca.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 914
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 22 kvě 2023, 08:53

Evi, samce arguty Weiki léta používám na všechny druhy argut, včetně odrůdy Issai, má vcelku delší dobu kvetení, překrývá se v pohodě se všemi staršími i novými odrůdami argut a podle mého názoru a zkušeností je to opravdu univerzální samec pro arguty. Je velice odolný mrazům, absolutně bezproblémový na údržbu, řežu ho po odkvětu na válcový způsob v průměru 1,5m - je už starší, větvičky zkracuji na 25 - 30cm, mladší rostliny stačí do 1m a nechávám ho do výšky max 3m. Nikdy jsem nepotřeboval pyl ani větvičky uchovávat v lednici a do 15m je schopen opylovat všechno. Osobně jsem s ním spokojen.
Radek, Kasta: odrůda Rogow není odrůda samosprašná a částečně samosprašná odrůda Issai je jedna z nejvíce odolných odrůd proti mrazu i jarním mrazíkům co na Vysočině pěstuji. Jinak pro rodinu chuťově jednoznačně každý rok vyhrává odrůda Domino. Sice plody menší, koule o průměru 3,5 - 4cm,ale chuťově pro nás nejlepší, odolná, bezproblémová. Tak ať se Vám všem daří.
Radku: jedna z možností kombinace asi 10m drátěnky, polovina převedena na tažně a polovina z ní je klasická drátěnka řezaná na 3 - 5 oké čípky. Uděláno pro porovnání velikosti plodů, množství a doby dozrávání.
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 643
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 22 kvě 2023, 09:50

Díky za všechny informace. Letos uvidím, jak to bude bez samce. Sousedi jsou spokojeni i tak. Pak bych mohla zkusit od někoho větvičku, jestli to fakt stojí za to. Představa, mít zase něco moc bujného na zahradě, mě moc neláká. Obdivuji všechny, kdo umíte kiwi "zkrotit". S6
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod radek.god » 22 kvě 2023, 12:14

Take dekuji vsem za cenne rady, stejne to nakonec budu muset prizpusobit okolnim podminkam a asi jich dam par bliz k sobe :(
Ale ta loni kupovana arguta Rogów uz mi poprve bile kvete , plody samozrejme zatim necekam, ale co kdyby aspon jeden malej S12
radek.god
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 25 kvě 2020, 15:13
Bydliště: Praha 6

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 22 kvě 2023, 12:52

EvaOstrava píše:...mít zase něco moc bujného na zahradě, mě moc neláká. Obdivuji všechny, kdo umíte kiwi "zkrotit". S6


Prostě - co překáží, to se (ve vhodnou dobu) ustřihne. Samce si klidně nasaďte a když bude moc přerostlý, tak mu nechte třeba i jen jednu větev. A samce stříhejte pro jistotu v době, kdy kvete, na opylení stačí jen několik květů. A pokud by byl propletený se samicí, tak v době květu poznáte, co odstřihnout.
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4267
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 22 kvě 2023, 14:31

Tak jo, možná to s tím samcem zkusím, jestli se podaří hned napoprvé správná odrůda nebo řízek. :)
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 23 kvě 2023, 09:05

Evi, nebo si naroubuj do jedné samice větev samce, nyní je na to ideální čas, zelené do zeleného. Kdo má méně místa na zahradě nebo nechce další rostlinu tak ideální. Přeji Ti hodně úspěchů v zahradničení.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 643
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 23 kvě 2023, 10:31

Tak k roubování jsem ještě nedospěla, ale už se pomalu chystám. Z kiwi teď mám jen mladé Issai, nevím, jestli by se k naroubování bujného samce hodilo, není tak moc vzrůstné. Za přání úspěchů moc děkuji, obzvlášť dnes, prošla jsem zahradou a všude nějaký problém. Tak jsem zauvažovala, že by mohla stačit čistě okrasná zahrada, a časem možná i následovat příklad souseda - celou zahradu projel křovinořezem a přeměnil ji v trávník. Ale ještě to nevzdávám. S14
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 940
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod nene » 23 kvě 2023, 12:53

EvaOstrava píše:......by mohla stačit čistě okrasná zahrada, a časem možná i následovat příklad souseda - celou zahradu projel křovinořezem a přeměnil ji v trávník. S14


Pokud vám zdraví dovolí, tak bychom se vsadili, že TOHLE nezvládnete :wink: ....kolikrát my už to balili a ....a nic :lol:. Jednak kamarádi nedovolili (díky Honzo), jednak - pořád je co objevovat....a o tom to je, o té zvědavosti. Být zvědavý na trávník, to asi dost dobře nejde. :wink:
nene
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 4267
Registrován: 09 říj 2016, 13:28
Bydliště: Vsetínsko (425, mrazová kotlina) + Hodonínsko(165)

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků