Actinidia deliciosa

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod ivan » 30 bře 2024, 11:16

MartinS- ja by som ich ostrihal (aby som dosiahol k budúcemu roku silnejšie prúty- tie budú už na 100% kvitnúť)- takto keď to teraz necháš- získaš k budúcemu roku veľa tenších prútov, ktoré aj tak teraz na jeseň "zredukuješ")...určite radšej menej a silnejších prútov k roku, ako veľa tenkých...neviem aký tvar chceš robiť, ale ja by som rezal a nechal (teraz rašiace očká)tie čo najnižšie- nie až "pod stropom" skleníku...počkaj pre istotu ešte cca 2 týždne (aby to náhodou netieklo)- ale myslím, že tiecť to už 100% nebude
- neviem prečo ti vôbec nekvitnú, ja som si vlani navrúbloval samca do 1 rok starej rastliny a má teraz už nahodené kvetné púčiky (rastlina bola vonku hneď po navrúblovaní vysadená)...a do dnes chránená do v. 1m čečinou (všetko nad hrubou vrstvou čečiny zmrzlo )+bolo priryté bublinkovou fóliou v kritických nociach
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1790
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 09 dub 2024, 08:58

Blíží se doba drcení konců výhonků . Dělá se to tam ,kde nechceme aby rostlina pokračovala v růstu , aby se protahovala . Na koncích prutů . Vrcholek se musí pouze rozdrtit v prstech ,neodštípnout ale ponechat . Stejně tak se drtí ty výhonky ,které mají násadu poupat . Růst se zastaví a všechno jde do vývoje plodů .
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 09 dub 2024, 16:00, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 09 dub 2024, 09:15

Miloši, žiješ v jiném podnebním pásmu. E3 E3 Na západě se teprve nalévají listové pupeny.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 09 dub 2024, 09:31

Stando , jsem si toho vědom ,a proto to píšu s předstihem . A kdo to správně rozdrtí ,tak může očekávat takovéto plody .
A ještě prozradím ,že to u nás roste všude ,ale nikomu o tom neříkejte ! :D
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 09 dub 2024, 11:17

Miloš 51: Miloši, u nás je to podobné zatím jak u Standy. Pouze nalévání pupenů u deliciosy a zatím žádný náznak rozvinutí do zeleného lístečku. U Tebe je to opravdu asi o něčem jiném. Kolomikty rozvinuly první listy a arguty zatím také sem tam nějaký lísteček. Jinak nic. Zde také do nějakého zaštipování ještě opravdu dosti daleko.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 09 dub 2024, 11:23

Miloš 51: Miloši, u nás zatím podobné jako u Standy. Deliciosy zatím jsou ve fázi nalévání pupenů, kolomikty mají rozvinuté prvé listy a arguty sem tam nějaký zelený lísteček. Jinak zatím dobře, nechci to zakřiknout, vypadají letošní rouby, snad z toho něco zůstane. U Vás na jihu je to pěstování asi úplně o něčem jiném. Tak ať se Všem daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod haco » 17 dub 2024, 20:17

velkoplode kiwi (Green light, Tsechelidis) ma nahodene tento rok stovky samicich kvetov... rozmiestnene rovnomerne po celom kriku... ak to najblizsie dni nepomrzne (doteraz sa nam mrazy vyhybali) tak by to mohlo byt fajn.
Obrázek

naopak arguta ktora vlani dala velmi peknu urodu, ma kvety len na zopar haluzkach (skor vyssie polozenych). ostatne 2 arguty maju prvy krat kvetov dost a tiez su rovnomerne rozmiestnene. mate skusenosti s alternaciou rodivosti, alebo je to sposobene oslnenim, resp. tym ci vlani rastol ten ktory tazen zvislo / vodorovne, alebo nic z toho?
haco
nováček
nováček
 
Příspěvky: 139
Registrován: 06 bře 2019, 22:27
Bydliště: Trencin

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 18 dub 2024, 10:34

Haco: Drátěnka - kolomikta - arguta: Já pěstuji kiwi na drátěnce podobným způsobem jak Ty, hlavní větve rozloženy vodorovně do stran, čípky od sebe 25-30cm a z nich plodící větve zastřižené, podle Miloše rozmáčklé za 3-5 listem posledního plodu. Tomuto způsobu dal někdo název válcový způsob řezu na drátěnce. Při pohledu to vypadá jako vodorovně položený válec. Ty podle foto máš 4 patra, nevím jakou máš mezi nimi vzdálenost, já mám 3 patra vzdálená 70-80cm od sebe kvůli dobrému oslunění. Všechny větve vyrůstající svisle nahoru dávám okamžitě pryč kvůli zahuštění keřů. Vyjímku tvoří pouze větve pro založení nového, vyššího patra nebo pro části náhrady staré větve za novou a ty se snažím také vyvazovat do vodorovné polohy konečné délky větve. Jak se nechá růst něco nahoru, zahušťuje to drátěnku, je zde málo slunce a téměř žádné plody. Tohle u drátěnek radí i pan Urbánek tak jako nejlepší jarní hnojivo pro kiwi zředěný kvašený slepičí trus. Nesmí se to však s tím hnojením přehnat a dávat min. 30-50 cm od kmene keře. U deštníkového vedení, jinak T - vedení, tam je snaha zapěstovat svisle co nejrychleji 1 - 2 rovné ředitele, jak říká Dr. Latocha - hlavní kmeny do požadované výšky a pak je ohnout do vodorovné polohy jako hlavní větve. Z nich pak vyrůstají plodící dlouhé větve, které se svojí váhou ohýbají, v srpnu se již vyvazují k vodícím drátům a pohledově vytváří jako deštník. Proto se tomu říká také deštníkové vedení. Podle mých zkušeností je tohle nejpraktičtější a nejsnadnější způsob vedení spolu s pergolou. Při zapěstování svislých hlavních kmenů se vytváří postranní obrost, který často i nasazuje plody. Já je odstraňuji a postr. obrost zastřihávám za 4 listem aby zůstalo co nejvíce listové plochy na budoucích kmenech, podpora růstu hlavních kmenů, no a na podzim po opadu listů je celé u báze kmenů odstřihnu. Kmeny musí být rovné a čisté bez postranního obrostu. To je základ. U těchto dvou druhů jsou pouze nepřátelé: kočky u mladých sazenic, dobré chránit aspoň 2 roky proti okusu, mráz, zahuštění keřů a tím pádem málo slunce. Dát kolomikty do stínu nebo max. do polostínu a arguty na plné slunce, max. do polostínu. Máš to na foto moc pěkné. Tak ať se Ti nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 21 dub 2024, 09:36

Dnes v noci začalo padat to bílé svinstvo, teplota sice nespadla pod nulu, ale stejně mám pocit, že to bude konečná. Na loňských roubech Zakarpacie už byla vidět poupata, tak jsem byl zvědav, jaké budou plody. No nic, další rok v tahu. S13
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 21 dub 2024, 10:18

Stanley_51: Stando, to Tvoje foto vypadá stejně, jak by jsi fotil i u nás na zahradě. Kolomikty jsou definitivně letos v tahu, tam už není co řešit a je jedno, jestli byly někde u domu nebo ve volném prostoru, arguty co měly už první rozvinuté lístky tak spálené, to je tak polovina a doufám, že z těch ostatních snad něco bude, roubované deliciosy jsem se sice snažil něčím přikrýt, to už byly krásně narašené pupeny a zatím nemám ani odvahu to odkrýt, abych se na to podíval jak to vypadá. Moc šancí tomu ale také nedávám, protože už 4. nebo 5. den tu bylo ráno kolem -5°C, tak jaký může být asi výsledek. Tady v těch našich podmínkách je to opravdu složité a do poloviny května nikdo nikdy neví, co přijde...Příznivá šňůra jar se nám letos, bohužel, přetrhla. Ale budeme se snažit jet nějak dál. Tak ať se daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 21 dub 2024, 13:46

Stanley51 ,Josef : Podobnou situaci jsem zažil i já pánové asi před deseti lety . Rostlina byla ve stejné fázi jako u Standy a v noci přišel mrazík . Listy to spálilo úplně na tabák ,ale kuličky poupat na stopkách to přežily . Byl to zvláštní pohled . Rostlina normálně odkvetla bez listů . A listy se postupně začaly tvořit náhradní . Bohužel jsem neměl foťák ,tak nemám fotky .Ale z toho se dá usoudit ,že uzavřené květy v poupatech mají větší odolnost proti mrazu než listy .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod MonikaV » 21 dub 2024, 21:22

milosi-- kez by to byla pravda S12 a kvety přežili, jsem na tom uplne slejne i tady radil mrazik S13
MonikaV
desátník
desátník
 
Příspěvky: 994
Registrován: 27 črc 2018, 21:26
Bydliště: Hroznová Lhota

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Stanley_51 » 22 dub 2024, 22:12

milos 51 píše:Stanley51 ,Josef : Podobnou situaci jsem zažil i já pánové asi před deseti lety .

Bohužel, Miloši, tohle asi nebude ten případ. Tady už je vymalováno a to nás čeká stejná noc ještě nejméně jednou ( ne-li víckrát ).
Obrázek
Roub Zakarpacie.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9220
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod Josef » 28 dub 2024, 09:42

Miloš 51, Standa_51: Včerejší kontrola krásně narašených roubů argut a delicios po minulých mrazech dopadla podle očekávání. I když každý roub byl kryt několika vrstvami netkanky a ZIP sáčkem, neměly prostě ve více jak týdenních mrazech a sněhu kolem -6°C to ustát. Celkem 22 krásných roubů 11 odrůd je definitivně KO. Těší mě, že nezmrzl loňský 2m dlouhý roub Jozefova JF10, ale asi odešel celý také 2m dlouhý loňský roub Milošův MH1. Snad se ještě probere. Deliciosy ve skleníku Tsechelidis, Starella, Tomuri a Minkigold vypadají dobře bez poškození. Co bylo venku narašené nebo mělo nějaké lístky je KO. Ještě nějaké rouby jsou tak po zmrzlých bude částečné repete. Ať se Všem daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 629
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia deliciosa

Příspěvekod milos 51 » 28 dub 2024, 11:48

milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1868
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 návštevníků