Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 05 srp 2023, 14:10

A ještě doplňuji ,že u takového experimentálního pěstování se neobejdete bez záložního pylu v mrazáku . Stane se vám ,že zakvete třeba dlouho očekávaná rostlina - samička a vy ji nemáte čím opylit . Samečci ještě nekvetou . A nepomůže ani pokropení giberelinkou .
Pyl z mrazáku funguje .
Včerejší fotka z Prahy . Green light ( naroubovaný do kolomikty !!) sprášený opět pylem z mrazáku ,který jsem poslal poštou !
Obrázek
Semenáčky z hybridních rostlin ( letošní ! výsev v únoru ) je možné trochu urychlit naroubováním do zeleného výhonu dospělé rostliny . Zelené do zeleného . Roubovat se dá celé léto . Ne všechno se podaří , o to větší je radost , když vám to chytne . První roub 17.5. , druhý včera 4.8.
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 10 srp 2023, 14:32

Právě jsem se vrátil z hradu :D od pana Jožky Fridricha . Panu Fridrichovi letos poprvé zarodil hybrid , který musíte vidět . Je to kříženec arguta x deliciosa u kterého byl použit ke sprášení taktéž hybridní sameček . Kříženec má označení JF21 . Je naroubován na jinou rostlinu a roste ve skleníku . Plod připomíná vzhledem argutu . Má hladkou zelenou kůži ,ale je už asi 4cm veliký . Listem spíš připomíná deliciosu .
Dnes jsme ho roubovali na arguty a deliciosy ,které rostou venku . Bude nutné zjistit ,kdy pokvete a kdy dozraje ve venkovním prostředí .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 10 srp 2023, 20:06

Miloš 51: Miloši, co na to říct. prostě nádhera, vypadá úžasně. Panovi Fridrichovi velká gratulace no a Vám oběma, aby se Vám vše dařilo tak jako doposud.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 640
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 11 srp 2023, 12:46

Též gratuluji oběma, zkusil bych ho naroubovat na zvětšovacího samce, třeba plody ještě natáhne. Miloši, příští týden bych se zastavil.
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 12 srp 2023, 10:27

Ten hybridní samec vznikl křížením deliciosa- arguta, plody jsou témněř kulaté a skoro 4 cm. Hybridní samec vznikl opylením deliciosi argutou zároveň s sodrůdami JF 10 a JF 12 v 90 letech a tím samcem jsem opylil deliciosu,vzniklo 5plodů 4 byli bez semen a v 5tem byly 3 semena. Všechny byly samice JF 18 a JF 19 a JF 21 a tato největší.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 125
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 14 srp 2023, 16:02

Je to krása, ted by to ještě chtělo oprášit červeným samečkem a budeme mít "českou červenou princeznu" . Já čekám co vyleze z toho velkoplodého golda, na katapultu mám od Ivana červeného semenáčka a nově semenáč od Vaška, ten měl tak 1,5 mm , takže to byla hodinářská práce, uvidíme za měsíc.
Ono totiž při sdílení dochází k vegetativní hybridizaci, takže se rostliny hormonálně fůzují.
Na rozdíl od roubování to není diktát podnože, ale skutečná spolupráce.
Takhle si můžeme navzájem půjčovat rostlinky, než je definitivně zasadíme a máme zachovanou genovou databanku.
Tak kdyby jste někdo něco měl ?

Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 25 srp 2023, 14:24

Miloši, jen pro Tvoje info, rouby MH1 a JF10 v argutách se krásně rozjely, JF10 jsem už zaštípnul na 2m a MH1 má asi už necelý metr, to ještě asi chvíli nechám podle počasí. Dva rouby Zakarpatsie v argutách mají sice pěkné listové růžice 5 listů s výhonem asi kolem 8cm, dále se ale nějak nehýbou stejně jak Tsechelidis, Ašoka, Green Light a Tomuri. Pěkně zelené listy, ale výhony 6-8cm a stojí. Přitom srůsty roubů vypadají zdravě, pěkně, ale dál to nějak neroste. Zkoušel jsem 2 rouby Jumba do Weiki s celkovým zapouzdřením v alobalu a stažené rouby jen gumičkou, bez ničeho, žádný parafilm nebo folie, ZIP sáček, které si připravuji podle potřeby sám, jak tady psali někteří kolegové z Fóra, no a musím říct, že i v tom horku se zadařilo a oba rouby se chytily a pěkně jedou. Tak tato metoda také funguje. Šlo ale jen o pokus zelené do zeleného. Přesto děkuji Všem za radu. Měj se hezky a ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 640
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 25 srp 2023, 16:43

Josef: Jožko ,dík za dobré zprávy . Ty malé 8 cm velké výhonky ,které popisuješ u roubů Tsechelidise a Ašoky , bohatě stačí . Mám to vyzkoušené . Pokud se roub ujme a ještě do konce sezóny vyraší a ta část vyzraje ,tak stačí dokonce 2-3 očka . To už se mně stalo . Důležité je ,aby to nezmrzlo . U těch metrových prutů je to jasné . Tam už by se dalo očekávat příští rok kvetení . To zaštípnutí -zastavení prodlužování je taky dobré . Místo tvoření další zelené hmoty se tak rostlina přinutí , aby vyzrály očka . A zárodky příštích květů se utváří v očku už teď v tomto létě . Dále si myslím ,že se neobejdeš bez zmrazeného pylu . Pokud vykvete neočekávaně nějaký "vzácný" kříženec ,není možné spoléhat na včelku . :D Z tohoto důvodu by bylo taky dobré ,kdybys tam měl přiroubovaného i nějakého kříženého samečka a taky samečka deliciosy .
Příští středu mám domluvenou návštěvu u pana Fridricha . Podám hlášení :D
Lahvička s pylem a silikagelem .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1884
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 25 srp 2023, 21:26

Já s roubováním do argut moc dobré zkušenosti nemám, takhle vypadá JF10 roubovaná v květnu. Měla již cca 20 cm, ale pak náhle zaschla špička s třemi listy.
Obrázek
Chytl se roub Golden heart ( Kui-Mi ), roubováno v červnu, teď se teprve probral.
Obrázek
Další rouby - Zakarpacie, Solo a několik JF10 vůbec nevyrašily. Naopak rouby všech odrůd v chinensisce chytly a mají již přes dva metry. Takže příští rok čekám první květy. S12
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9233
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 26 srp 2023, 11:12

Stanley: Stando, chci se tě jen zeptat, v čem jsi měl tu Zakarpatsii, Solo a JF10 naroubovanou? V argutě, deliciose nebo chinensis? Mě tady tyto rouby v argutách celkem zlobí, že to neroste. Snažím se tomu dělat pomyšlení, rosím , přihnojuji a když jdu kolem, tak se to snažím tlačit očima, ale nic nepomáhá. Tohle se mně ještě na ničem takto nestalo, že vše vypadá na pohled dobře, ale neroste. Ještě jednou dík za to zapouzdření celého roubu. Ještě jsem zapomněl v článku napsat, že gumičky si stříhám sám z gumových škrtidel vyřazených lékárniček a šířku si volím podle síly roubu. Jde to s nimi perfektně. Zvolíš si délku, šířku, pohodový úvazek, hlavně to používám u stromů. Dále podle rady kamaráda od Znojma seříznuté rouby do klínu než usadím do podložky namočím do vody a ještě do gelu rostliny aloe, nemusí být Vera, jakékoliv aloe, zasadím do rozštěpu podložky a ještě tím gelem to celé místo roubu natřu. Hlavně vršek a boky roubu. Pak teprve následuje folie, parafilm... Já jsem to nyní zkusil na zkoušku poprvé s tím aloe i u toho Jumba a celkovým zapouzdřením alobalem, jen gumička, vše se chytlo a v celku dosti rychle i ve vedrech, tak to budu určitě praktikovat u kiwi asi i příští rok. Tak ať se Ti daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 640
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 26 srp 2023, 22:04

Josef píše:Stanley: Stando, chci se tě jen zeptat, v čem jsi měl tu Zakarpatsii, Solo a JF10 naroubovanou? V argutě, deliciose nebo chinensis?

Josefe, já to všechno roubuji do samce chinensis. Mám dva kvetoucí, více jak třicetileté semenáče a do nových výhonů to všechno valím. U argut se mi nedaří, tam ať dělám co dělám, nic se nechytá.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9233
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Josef » 27 srp 2023, 10:53

Stanley: Stando, dík za rychlou odpověď. Vím, že už jsi tady jednou psal, že roubuješ do semenáče samce chinensis, ale měl jsem za to, že tohle byl Tvůj nějaký další pokus třeba do argut nebo delicios a zrovna nevyšel. Tak hlavně ať se Ti nadále daří.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 640
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 02 zář 2023, 13:06

Obrázek
Je to nová odrůda která po první letos zarodila. Je to hybrid mezi deliciozou a argutou.
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 125
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 03 zář 2023, 16:22

Dal jsem jméno JF 21 a ze stejného křížení je odrůda JF 18
Obrázek
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 125
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Jozef » 03 zář 2023, 18:09

Odrůda JF 18 už plodí 10 roků a odrůda JF 21 za 23 roků plody jsou holé 4cm velké chuť ještě nevím
Jozef
nováček
nováček
 
Příspěvky: 125
Registrován: 17 úno 2017, 19:25

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků