Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 18 pro 2021, 22:41

izi: Opylováno to bylo zmrazeným loňským pylem z deliciosy ,který jsem mu poslal v obálce :D Opyloval štětečkem a odflinknul to ! Kvalita opylení se pozná právě podle množství semínek . Proto budou do naší genetické banky důležití i samečci chinensisek .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 18 pro 2021, 22:56

mifin: Řezal jsem vždycky na podzim . Poslední roky používám na zatření obarvený latex . U řezu je důležité dělat řez hladký , čistý a nenechávat čípky - věšáky , jak jim říká pan Urbánek . Pod takovým věšákem praskne kůra a rána se zvětšuje ,místo toho aby zarostla a zavalila se kalusem .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod MartinB » 22 pro 2021, 23:17

Dobrý deň, som tu nový. V záhrade mám vedľa seba dve kiwi Jenny už 9 rokov. Ani jedna ešte nekvitla. Niekoľko krát mi vyschli (vymrzli) výhony a z hlavy pri zemi vyhnalo nové. Viete mi prosím poradiť čo robiť? Bývam pri Prešove n.m.v. 260 m.n.m. Posielam aj fotky.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Balajty
MartinB
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 01 pro 2021, 17:06
Bydliště: Tulčík, 260 m n.nm.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod J.K. » 23 pro 2021, 08:46

Pochybujem, že v Prešove bežne neklesajú teploty pod -15. Bez ochrany to potom vždy vymrzne a chrániť takto voľne zasadenú lianu bude problém. Ale keď sa chce, všetko sa dá. Len je otázka, či to má kvôli Jenny zmysel (ak to vôbec bude ona, lebo "zámeny" sú časté).
J.K.
oficír
oficír
 
Příspěvky: 525
Registrován: 15 říj 2014, 08:07
Bydliště: Žilina, 420m n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 23 pro 2021, 09:32

MartinB píše:Dobrý deň, som tu nový.

Ahoj Martine, vítám tě na kiwifóru. E5
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9207
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 23 pro 2021, 11:04

MartinB

Na druhej fotke je vidieť riadne praskliny na kmeni, vyzerá to tak, že rastlina má problémy s jarnými mrazmi a každý rok rastie akoby od nuly, to bude ozaj ťažko plodiť, hoci má už toľko rokov. Treba doriešiť ochranu pred jarnými mrazmi, zabrániť skorému rašeniu a prebudzaniu rastliny. Je možné, že je zasadená na zlom mieste. Ale posledné dva roky trpeli dosť kiwi kvôli divokému počasiu v zime a na jar.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 23 pro 2021, 15:27

MartinB : Mám na to stejný názor jako odborníci přede mnou . :D Kiwi je na špatném místě . Je to určitě otevřený prostor a fouká tam . Kiwi nejlépe roste na zdi u baráku , v závětří , na krytém dvoře , pod pergolou . Takové místo tam určitě najdeš . A na jaře to můžeš zkusit přesadit . Kiwi má povrchové kořeny a když seřízneš vršek na 2-3 očka ,tak by to neměl být problém .
No a první roky je dobré tu rostlinu na zimu chránit .Hlavně ten kmen a kořeny . Čím je potom starší ,tím je odolnější .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1863
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod MartinB » 28 pro 2021, 12:16

Máte úplnú pravdu, aj keď ju vždy na jeseň zakryjeme čečinou, tak aj tak výhonky vymrznú a ďalší na novo. Aj včera bola u nás teplota -15 ☹️. Okrem tejto mám ešte colomictu a minikiwi, ale tie s mrazom problém nemajú.
Pomohlo by jej preštepiť ju inou odrodou, alebo bude vymŕzať stále?

Inak existuje aj nejaká veľkoplošná kiwi, ktorá by u nás prežila zimu a aj by rodila?

Ďakujem za odpoveď.
Balajty
MartinB
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 01 pro 2021, 17:06
Bydliště: Tulčík, 260 m n.nm.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Ivos_66 » 04 led 2022, 18:14

Dnes jsem provedl senzorickou ochutnávku X3 ( Kui mi, Golden heart) naroubovaná a opylená na samci gold.
Barva světle zelená, až do žluta, chut medově sladká, velikost 100 g +, je to spojovací článek mezi chinensis a deliciosa.

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 05 led 2022, 20:08

MartinB píše:Máte úplnú pravdu, aj keď ju vždy na jeseň zakryjeme čečinou, tak aj tak výhonky vymrznú a ďalší na novo. Aj včera bola u nás teplota -15 ☹️. Okrem tejto mám ešte colomictu a minikiwi, ale tie s mrazom problém nemajú.
Pomohlo by jej preštepiť ju inou odrodou, alebo bude vymŕzať stále?

Inak existuje aj nejaká veľkoplošná kiwi, ktorá by u nás prežila zimu a aj by rodila?

Ďakujem za odpoveď.


U teba to bude tazke s pestovanim velkoplodeho kiwi, ked aj v takomto teplom pocasi ti to kleslo pod -15 stupnov. Bez zimmej ochrany to asi nepojde, otazne je, aj keby to nejaka odroda prezila, ci vegetacna sezona je dostatocne dlha na dozretie plodov. Mohol by si skusit odrodu Straton, ta by mala byt odolnejsia ale nemam s nou skusenosti v pripade nizkych teplot. Zakladom a nutnostou bude u teba zrejme zimna ochrana kmenov alebo zmena miesta pestovania kiwi blizsie k domu.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milas » 07 led 2022, 17:15

A ešte pripomínam,že v niektorých lokalitách sú ešte veľké patálie s ochranou "jarnou"...vrátane veľkých výkyvov teplôt počas celej zimy...
Uživatelský avatar
milas
admirál
admirál
 
Příspěvky: 2582
Registrován: 27 kvě 2009, 18:15
Bydliště: Skoro Piešťany 169 m n. m.- M.I.L.A.N

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod MartinB » 07 led 2022, 22:36

Dik za info a neviete ako sa dostať k tej odrode Straton?
Balajty
MartinB
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 5
Registrován: 01 pro 2021, 17:06
Bydliště: Tulčík, 260 m n.nm.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 08 led 2022, 10:03

MartinB píše:Dik za info a neviete ako sa dostať k tej odrode Straton?

V podobe vrúbľov ti viem pomôcť. A ak sa ozvu Košice (pozdravujem ťa Štefan) možno budeme mať vrúble aj priamo od pána Stratona.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 08 led 2022, 20:36

MartinB píše:Dik za info a neviete ako sa dostať k tej odrode Straton?


Ak hľadáš hotovú rastlinu, predáva sa aj pod názvom Zakarpacie a býva dostupná v zahradníctvach, treba pogúgliť. Ale budeš potrebovať aj samca....
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Davidoff » 08 led 2022, 21:36

Pozdravujem Ivan, uz som ti pisal SZ ale k tomu Stratonovi do Uzhorodu som sa nedostal je to komplikovane teraz takze original vruble ani rastlinu som nezohnal zatial. snad dakedy v marci sa tam uz vyberiem tak ci tak ale tie vruble su presne z tej odrody Zakarpacie tak snad to bude ono. Ma byt samoopeliva ale tak samec urcite pomoze k lepsiemu opeleniu.Ci sa ja dockam urody neviem. iked unas bolo v noci len 13 :lol:
Davidoff
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 36
Registrován: 09 pro 2019, 18:10
Bydliště: Kosice- okolie 500 m.n.m

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků