Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jardos » 28 lis 2021, 23:24

Airbusy, rad by som, ale miesta uz nemam. Mam este jeden kusok, dake semena poputuju do Nitry.
Rado, a teda nevies, co by to mohlo byt za odrodu...?
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radoslav » 29 lis 2021, 08:20

jardos píše:Airbusy, rad by som, ale miesta uz nemam. Mam este jeden kusok, dake semena poputuju do Nitry.
Rado, a teda nevies, co by to mohlo byt za odrodu...?


No, ako som napísal, v záhradníctve povedali, že je to Jintao, plod tvarom odpovedá, prierez kruhový, ukončenia nesploštené, tak je to asi tak.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 30 lis 2021, 18:57

Rado, a vruble z tejto odrody budu k dispozicii? :-) v Malych Hostiach sa buduje geneticka banka kiwi odrod, ze Ivan(Izi)? :-)

Inak mam pocit, ze u nas tieto zltoplode kiwi vplyvom kratsej vegetacie asi nenarastu tak velke, ako napriklad v Taliansku. Viď minulorocne fotky plodov Sorelli u Milosa a Vaska. Tiez boli okolo 60-70 g, ak si dobre spominam. Druha moznost je, ze mame zleho opelovaca pre tieto zltoplode odrody a plody sa nedostatocne vyvinu. Chce to vyskusat pestovat v roznych podmienkach.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jardos » 30 lis 2021, 21:33

Airbusy, dajte to mne do Senca a uvidite, jak mi to tu pojde :D
jardos
oficír
oficír
 
Příspěvky: 502
Registrován: 09 úno 2010, 15:35
Bydliště: Reca-Senec, 124 m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 01 pro 2021, 09:44

Jardos, ja robim len PR slovenskej genetickej banke, bez nároku na honorár :-)
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radoslav » 01 pro 2021, 10:34

airbusy píše:Rado, a vruble z tejto odrody budu k dispozicii? :-) v Malych Hostiach sa buduje geneticka banka kiwi odrod, ze Ivan(Izi)? :-)

Inak mam pocit, ze u nas tieto zltoplode kiwi vplyvom kratsej vegetacie asi nenarastu tak velke, ako napriklad v Taliansku. Viď minulorocne fotky plodov Sorelli u Milosa a Vaska. Tiez boli okolo 60-70 g, ak si dobre spominam. Druha moznost je, ze mame zleho opelovaca pre tieto zltoplode odrody a plody sa nedostatocne vyvinu. Chce to vyskusat pestovat v roznych podmienkach.


Naopak, išli ako divé až do momentu keď v máji nastali v skleníku horúčavy, tak sa zasekli a už nerástli, takže im skôr bolo príliš teplo. Opelovač je originál z Talianska.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 59
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 01 pro 2021, 19:58

Tak potom treba nastepit z nej vonku a porovnat plody v skleniku s tymi vonkajsimi. Geneticka banka testuje kiwi v nasich prirodzenych podmienkach :lol: Alebo to je nieco ine, aj to sa stava. V Taliansku tieto zlte kiwi casto predavaju len ako kiwi giallo, tam sa to tazko odrodovo dohladava.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 04 pro 2021, 13:26

Obrázek
Červená princezna ze skleníku v Č. Budějovicích
Je to pořád jedna a ta samá rostlina kterou má i Ivan . Dovezl ji kdysi Marek z Japonska jako Hong yang .
Naposledy upravil milos 51 dne 05 pro 2021, 16:44, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod airbusy » 04 pro 2021, 17:20

Zas dalsie kiwi zo sklenika? :-) Ta cervena je svetlejsia ako u Iziho, vonku tomu bude asi lepsie, najlepsie niekde pri dome v mikroklime.
airbusy
člen
člen
 
Příspěvky: 437
Registrován: 02 čer 2019, 15:56
Bydliště: Partizánske, 220 m. n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 05 pro 2021, 05:27

Na vyfarbenie pôsobí oveľa viac faktorov, Z technických je to kvalita fotografie, z tých prírodných hlavne kvalita opelenia vhodným samcom stanovištné podmienky, dostatok a kvalita prijateľnej výživy, sumár teplôt a zrážok za vegetačné obdobie,
U mňa majú sparťanskú výchovu. Tak, ako som písal, nehnojím, skutočne iba minimum kvôli blízkosti studne, nepolievam - nemám čím, a opelené to bolo "chcípajícim" samcom Miro v poslednej chvíli. A v neposlednej miere sa pod farbu a určite aj kvalitu podpísal fakt, že sa jednalo o panenskú úrodu. O to zaujímavejšie je, že cukornatosť bola cez 15brix
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod kaossik » 05 pro 2021, 19:58

Dnes po ostříhání. Samice minkigold (co vím, žluté kiwi o vekikosti vlašského ořechu, jak je to s raností zatím nevím) a samec minkimale kterého jsem kupoval na opylení mojí Sorelli. Mohu podarovat nějaké rouby (samce si ale budu roubovat do Sorelli, takže ne vše), kdo by měl zájem.


Obrázek
Mukařov, 420 m.n.m. - meteodata
kaossik
desátník
desátník
 
Příspěvky: 1180
Registrován: 30 pro 2018, 17:38
Bydliště: Mukařov 420 m.n.m. (Praha-Východ)

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 18 pro 2021, 11:42

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Zkoušel jsem roubovat Červenou princeznu . Chinensisky mají velice krátkou dobu dormance a obzvlášť ve skleníku velice brzy startují . Vloni odebrané rouby v únoru byly už silně narašené . Letos neriskujeme :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 18 pro 2021, 12:41

Obrázek
Obrázek
Zajímavý postřeh z Budějovic . Plody ČP uzrálé volně v zahrádce byly lepší než plody ze skleníku .
Radoslav : Tvoje zkušenost je taky velice cenná . V létě by to asi chtělo skleník zastínit aby nedošlo k zastavení růstu . A ještě upozorňuji ,že je ideální doba na řez a odběr roubů . Kiwi se musí řezat pravidelně stejně jak vinná réva .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod izi » 18 pro 2021, 20:00

milos 51 píše:Zajímavý postřeh z Budějovic . Plody ČP uzrálé volně v zahrádce byly lepší než plody ze skleníku .

Je tu asi podobný vzťah, ako trebárs rajčata - ako sme sa dnes bavili telefonicky. Z voľnej pôdy sú chutnejšie ako zo skleníka.
Mňa ale zaujal na tvojich fotkách výrazne nižší počet semien ako na mojich. Pritom predpokladám, že rastliny majú rovnaký pôvod. To by potvrdzovalo moju teóriu, že na vyfarbenie dužiny ma vplyv kvalita opelenia, a teda aj druh samca. Moje boli opelené Hort 16Miro.
Ivan
izi
člen
člen
 
Příspěvky: 472
Registrován: 28 srp 2016, 09:53
Bydliště: Malé Hoste 255m.n.m

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod mifin » 18 pro 2021, 22:36

Stříhal jsem část chinensisky teprve nedávno. Samozřejmě jsem ohlídal, že nepršelo a následné dny byly vyšší teploty, ale chci se zeptat zkušenějších na tenhle termín řezu.
Na jaře to moc teče, v létě samozřejmě stříhám, ale když jsou plody, tak je potřeba hlavní řezat udělat jindy a plody jsem sklízel až co nejpozději. Slunce bylo letos méně, tak jsem chtěl, aby dozrály a přišlo mi, že na "keři" drží líp než ve sklepě. Takže řez mi vychází až na přelom podzimu a zimy. Zaznamenali jste poškození mrazem po řezu v zimě? Mám hlavně obavy, že ty rány se v zimě nezavalí. U jabloní je to OK, ale kiwi není jabloň. Mažete rány?
mifin
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 318
Registrován: 15 led 2017, 21:11
Bydliště: Praha - sever, 236 m n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků