Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 07 kvě 2024, 10:11

Moonvil: Michale, já jsem o tom také přemýšlel, že dám některé pryč, ale nakonec jsem se rozhodl do samic naroubovat arguty a nějakou deliciosu. Od Luboše tam mám např. Kiwino a Bojnici i nějaký Green L. Zase si říkám, že je škoda to nezkusit a likvidovat hned krásně vzrostlé keře. Třeba i samec Adam se zeleno-bílo-růžovo panašovanými listy vypadá na zahradě jako solitera, nebo i na pergole jako krásný ozdobný keř u kterého se musíš jestli chceš nebo nechceš chvíli zastavit. Kolemjdoucí si to fotí a vypadá to moc pěkně. Kromě jiného, jak psal Honza, i po omrznutí velice rychle regenerují. Sice většinou samice Vitakola bez plodů, ale vypadá svými listy také pěkně. Když to někdy na jaře vidím, jako např. letos omrzlé, tak mě také jako první vždy napadne hledat motorovou pilu. A nejen u tohoto ovoce. Je u nás v sadu spousta stromů, které tam jsou jen kvůli manželce, sázel je tam děda snad před 90 léty, která nad nimi drží ochrannou ruku. Jinak už by tam dávno nebyly. Pak to nějak rozchodím a jede se dál. Nechám je na pokusy pro roubování jiných odrůd a také i pro okrasu. Tak ať se Ti daří.
Naposledy upravil Josef dne 07 kvě 2024, 11:05, celkově upraveno 1
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 645
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Stanley_51 » 07 kvě 2024, 10:40

MikeDundee píše:OK, díky. A dozrává v Tvé poloze A. chinensis Hayward ? Případně jiná odrůda A. čínské ?

Zatím mám zkušenost s A.deliciosou Green light, ta u mně dozrává v pohodě. Ostatní odrůdy, které jsem rouboval, měly letos první poupata. Bohužel, mráz vykonal dílo zkázy, takže sezona v háji. Hayward ale nepěstuji, jsou lepší, perspektivnější odrůdy.

Obrázek
Actinidia deliciosa Green light
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9239
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MikeDundee » 07 kvě 2024, 10:44

Já už jsem na předělu Hané a Nízkého Jeseníku, na hodně svažitém a kamenitém pozemku, takže oproti úrodné Hané okolo Olomouce tady dá fušku něco vypěstovat.

Mohli byste ještě posoudit můj záměr na pěstování kiwi:
Obrázek

Vybral jsem nejvlhčí místo na svém pozemku - rovinku schovanou za boudou, ze všech stran zastíněné (a stéká a drží se tam voda ze svahu nahoře a padá tam spousta listí, které tvoří dobrý mulč). Jedná se o JV, ale po této straně boudy nemohu kiwi vést, jednak kvůli oknu, druhak kvůli zastínení, za třetí ta plocha není tak veliká. Chtěl bych tedy kořeny nechat na vlkém místě za boudou, ale nasměrovat kmínek tak, aby šel vespod kolem boudy na JZ stranu a tam teprve šplhal nahoru. Na tu JZ stranu by se vešly 2 odrůdy (případně i kolomikta a arguta) s tím že bych na kmínek přirouboval i samce. Výška boudy cca 3m. JZ je u mě celkem vypečená strana, ale před boudou roste hruška, která časem kiwi trochu přistíní. Při suchu bych zavlažil. Myslíte, že by takto bylo možné u mě kiwi pěstovat ? Není ten vodorovný kmínek dole už moc dlouhý ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod moonvil » 07 kvě 2024, 11:28

Josef píše:Moonvil: Michale, já jsem o tom také přemýšlel, že dám některé pryč, ale nakonec jsem se rozhodl do samic naroubovat arguty...


Ano, tohle přesně mám v plánu. Hodím na to arguty.
Uživatelský avatar
moonvil
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 4126
Registrován: 16 čer 2009, 08:34
Bydliště: Řícmanice, 275mnm - mrazová kotlina Moravského krasu

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 07 kvě 2024, 11:39

MikeDundee píše:Mohli byste ještě posoudit můj záměr na pěstování kiwi...

Nemyslím si, že by to takto bylo vhodné pro kolomiktu, ta moc slunce nemusí. Na toto stanoviště by podle mě byla spíš vhodnější arguta, deliciosa nebo chinensis. Ale to lze potom vše přiroubovat. Pokud máš takovéto plány, pořídil bych asi samosprašnou argutu Issai a samosprašnou deliciosu Solissimo s tím, že opylení budeš mít už dopředu zajištěné i bez samců a přiroubovat se později nechá cokoliv. Ale je to jen můj názor. Brzkému rašení se ale asi takto úplně nevyhneš. Občas ti to asi zmrzne, jako každému... :?
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3850
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MikeDundee » 07 kvě 2024, 12:26

Hofis píše: pořídil bych asi samosprašnou argutu Issai a samosprašnou deliciosu Solissimo ...

Díky za tip, tu kolomiktu bych teoreticky mohl dát na SZ stranu boudy, pokud ji budu tvarovat aby nelezla do dveří.
Co se týče samosprašnosti - hodně lidí píše že samosprašné odrůdy za nic nestojí a že plodí méně než kdyby byl samec a samice. Máš zkušenosti se zmíněnou Issai a Solissimo bez dalšího opylovače? A případně i s nějakou samosprašnou kolomiktou ?
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 07 kvě 2024, 15:59

MikeDundee: Představ si , těsně pod střechou té boudy napnutý drát z rohu do rohu ,tedy 6m . A v zimě na ten drát pověsíš dvě plachty netkanky nebo fólie 3x3metry ,tedy shora až dolů . A zatáhneš to jako oponu . Rostliny budou u stěny toho domku a kryté plachtou . Jenom přes zimu . Tam ti poroste i Hongyang !
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 07 kvě 2024, 16:20

No, Issai plodí celkem slušně, mi přijde, se Solissimem osobní zkušenost nemám, ale jak jsem psal, lze to pak přeroubovat a na začátek dobrý. Dokonce i Miloš tady myslím psal, že to je dobrý opylovač, jestli se nemýlím. Ale se samcem je to asi jistota, lze ho ale později případně přiroubovat, kdyby bylo nejhůř.
Ta kolomikta by opravdu chtěla na SZ stranu, tam by mohla celkem dobře prosperovat. Řezu není třeba se bát, a také není tolik vzrůstná, jako třeba arguta nebo deliciosa. Řezem se určitě bude dát bezpečně ukočírovat. Samosprašnou kolomiktu upřímně neznám, mluvilo se dříve v této souvislosti o odrůdě Dr. Szymanovsky, která prý údajně měla být samosprašná, ale pouze na prodejních webech, v odborné literatuře jsem k tomu nic nenašel. Takže už tehdy jsem tomu nevěřil, a už se uvádí jako čistě samičí rostlina, takže se asi někde stala chybička. Ale třeba s ní někdo tady má jinou zkušenost. :) Takže kolomikta opravdu jen se samcem. :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3850
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MikeDundee » 07 kvě 2024, 17:47

Tak všem děkuji, na podzim se tedy pustím do kiwi, to mi v ovocném poftfóliu ještě chybí :-) Také jsem si říkal, že by ta stěna mohla jít dobře přikrýt netkankou v případě mrazíků, tak jsem rád že jste mi to potvrdili...
MikeDundee
ouško
ouško
 
Příspěvky: 91
Registrován: 17 čer 2016, 17:24
Bydliště: Olomoucko 280m

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 09 kvě 2024, 13:17

minule jsem tu resil kocky na kolomikte, byly jak pominuty! (asi diky tomu mrazovymu poraneni rostlina vic sirila vuni). ja rostliny pletivem moc ochranit nemuzu, takze z nouze jsem to tam co nejvic potrel kolem octem + rozvesil hadry napusteny octem vsude po konstrukci a vypada to, ze to zabralo. Tak jen kdybyste nekdo resil podobny problem...
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1367
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Předchozí

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků