Mezidruhové křížení a štěpování

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MartinS » 07 kvě 2024, 22:50

Hongyang 9. den po vrublovani.
Obrázek

Druhy vrubel sa nehybe, tam predpokladam ze z toho nic nebude.
Zaujima ma nazor vas skusenych vrublovacov. Do kolkych dni po vrublovani sa zvykne najneskor prebudit ocko? Jedna sa o drevnaty vrubel do zeleneho letorastu. Alebo inac povedane, ako dlho ma zmysel dat tomu sancu aby som zbytocne nestracal cas a dal tam pripadne nieco ine. Na tom Hongyangu sa ocko zacalo nalievat uz po 4-5 dnoch. Green light zatial ziadne znamky zivota, ale ten je 5 dni po navrublovani.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 920
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 08 kvě 2024, 07:51

MartinS: Jsem na tom úplně stejně . A to nefotím ty vrúble ,které se nepodaří . Trvá to tak 14 dní až měsíc . To očko nejdřív vyrazí ,bere sílu asi z vlastního dřeva-roubu a potom to teprve srůstá . A taky bude záležet na tom , jak se trefíš do té správné doby a taky na počasí , teplotě a rosném bodu a taky trochu na rukách :D A taky ten roub nemusí být dobrý , očko je třeba přemrzlé . Proto je lepší pro nás amatéry dělat těch pokusů co nejvíc , aby tě jedno očko nerozhodilo :D
A já tu roubovanou část poslední dva roky balím do alobalu . Lépe roste kalus .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod MartinS » 08 kvě 2024, 09:58

Milos, vyzeraju velmi pekne. :D
Co sa tyka toho Hongyangu, mal som iba 2 ocka, takze viac ako 2 vruble sa nedali urobit. :D Ale nevadi, ja verim ze ten co som sem daval fotku, sa chyti, vyzera zatial dobre.
Ked si spominal, ze najprv ten vrubel rasi z vlastnych zasobnych latok, po akom case od vrublovania este zvyknu zaschnut? Mne sa zatial tato situacia nestala. Bud vyrasili do tyzdna a chytili sa alebo sa vobec neprebudili a nebolo z toho nic.
Ten alobal okolo spoja je dobry napad, paci sa mi to. Ja som mal prikryte alobalom cele vruble, dal som alobal dolu vcera, kedze sa ochladilo. Bal som sa aby sa v tom teple co bolo, neuvarili.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 920
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Stanley_51 » 08 kvě 2024, 21:35

Před příchodem těch zničujících mrazů jsem narouboval Červenou princeznu a ejhle, roub v pořádku mrazy přežil a nyní se zdárně rozjel. Jen se to mobilem špatně fotí, ostří to na něco jiného.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9239
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 12 kvě 2024, 12:47

Dnešní stav jediného plodu Mayflower . Velikost plodu asi 1cm ,stejně jako u Hongyangu .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 14 kvě 2024, 09:16

Hofis: Honzo , dnes jsem srovnával plody ,letorosty a očka Mayflower a Červené princezny a mám velice silné podezření ,že "odrůda" Mayflover není kříženec s Fridrichovou JF10 , ale obyčejný plodící chinensiskový semenáč . Tvar oček je naprosto stejný a se tvarem delicios nebo argut nemá nic společného .
V domnění ,že se jedná o křížence s kolomiktou ,jsem to do kolomikty narouboval . A v kolomiktě to roste . Sice blbě ( má např. kratší vzdálenosti mezi očky -nody ), ale roste a dokonce plodí . A to je ta lepší zpráva . Dokazuje to ,že se aktinidie dají mezi sebou navzájem roubovat . A rostlinu Mayflower zařazuji mezi chinensisky !
Mayflower .
Obrázek
Červená princezna -Hongyang
Obrázek
Mayflower .
Obrázek
Červená princezna
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2024, 13:02

Miloši, to si úplně nemyslím, jinak by to byl podvod od pánů z kiwiri.de, kteří šlechtí už dlouho kiwi v Chemnitzu. Ale samozřejmě všechno je možné... :? Myslím, že i Vašek s nimi byl v kontaktu. A i to potkání se v květu s kolomiktou sedí, jak jsi sám psal, nehledě na to, že mi to v nevyzrálém a polozeleném stavu přežilo mráz skoro -19°C, to by čistá chinensiska asi nedala. Asi bych ještě počkal na plod, jak to bude vypadat. U mě to vypadá a i se to chová jako větší brácha kolomikty, i ty pupeny tak vypadají, listy, prostě všechno. Škoda, že to letos zmrzlo, mohly být konečně i u mě první plody. :( Semenáče chinensisek, co mám v Praze, vypadají trochu jinak. No, uvidíme...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3850
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 14 kvě 2024, 13:53

Taky bych byl raději ,kdyby došlo k nějaké záměně roubů . Nemám to bohužel s čím srovnat . Kvetlo to přibližně stejně Mayflover ,princezna i kolomikta .
Ale listy se nepodobají . Příležitostně bys mohl poslat nějakou fotku té rostliny a listů .
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2024, 14:46

Miloši, určitě vyfotím a hodím sem. Musím ale nejprve počkat, až obroste. Viděl jsem tam už minulý víkend nahoře nějaké pěkné rašící pupeny. Regeneruje opravdu dobře, stejně rychle jako kolomikta, chovají se u mě opravdu jako dvě stejné rostliny, akorát že Mayflower vypadá oproti kolomiktě jako nakažený gigantismem, vše je tak minimálně dvakrát až třikrát větší. U mě k záměně dojít nemohlo, ve VDF jsem měl tehdy jenom to a ze semenáčů chinensisky v Praze jsem to určitě nebral. Ale ten list mi teda jako z Mayflower moc nepřipadá, Mayflower má ty listy takové spíše srdčité, mi přijde. Vyfotím...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3850
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2024, 16:37

Miloši, našel jsem jednu fotku listů Mayflower z roku 2020, jedná se o mladé listy, krásně se barví do červena... :)
Obrázek
Foto: Varnsdorf, 22.08.2020

Aktuální fotky dodám později.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3850
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 14 kvě 2024, 18:02

Honzo děkuji . Znovu jsem to vyfotil a ty horní listy mají skutečně náběh na špičku . Problém je ,že jsem to narouboval do kolomikty . Fakt jsem se domníval ,že je to kříženec kolomikta x JF10 . Na kolomiktě to dělá velice krátké články . Bude zábava to naroubovat . Ale prohlížel jsem tvoji fotku a očko (dole) je stejné !
Podle mě je to chinensiska . Taky jsem hledal na jejich stránkách a odrůdu Mayflower jsem nikde nenašel .
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Hofis » 14 kvě 2024, 19:54

Ano, Mayflower tam nemají už několik let, proč, to opravdu nevím. Přesto jsem to dostal odtamtud a ta mrazuvzdornost je tedy excelentní. Podle nich by to měl být kříženec arguty, kolomikty a chinensis. Uvidíme dál, co se z toho vyklube, ten referenční plod je velmi důležitý. S6
Zde originální zpráva od pana Hamanna z kiwiri.de, když jsem se na to tehdy ptal:
Hallo herr Fischer,

die Mayflower ist eine Mehrfach-Hybride aus arguta, kolomikta und chinensis. Sie wird von kolomikta bestäubt und ist frosthart bis ca - 25 Grad Celsius. Die Ernte ist je nach geografischer Lage ca Mitte Oktober. Der Geschmack geht eher in Richtung chinensis als kolomikta.

Herzliche Grüße und ein schönes Wochenende

Richard Hamann

www.kiwiri.de
www.kiwi-berry.eu

Zde překlad toho nejdůležitějšího:
Mayflower je vícenásobný hybrid arguty, kolomikty a chinensis. Je opylován kolomiktou a mrazuvdorný do -25 stupňů Celsia. Sklizeň je podle geografické polohy cca v polovině října. Chuť je více jako chinensis než jako kolomikta.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3850
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod milos 51 » 16 kvě 2024, 08:15

Hofis: Pokud to tak skutečně je , tak se ta odrůda musí namnožit a vyzkoušet . Tři očka jsem dal "zelené do zeleného" .
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1897
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 16 kvě 2024, 08:49

Já jsem ještě díky dostatku materiálu z jarního setkání doroubovával tvrdé do zeleného.
Takhle roubuji já.
Bujný výhon v bujně olistěném místě.
Do místa vrcholového očka.
Roub očko do očka.
Listy podnožové postříkám naředěným postřikem, viz příspěvek hnojení.
Roub obalím do listů a během pár minut se tam vytvoří mlha z transpirace a respirace.
Manganistan je metabolický katalyzátor a zároveň protiplísnový fungicid.
Transplantovaný roub tedy vůbec nezasychá a rostlina vnímá celou zonu, jako metabolicky zajímavou, takže v pletivech probíhá intenzivní látková výměna.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Mezidruhové křížení a štěpování

Příspěvekod Ivos_66 » 16 kvě 2024, 08:53

A ještě dotaz, rouboval jste si někdo Zakarpacii ?
Předpokládám, že byla od paní Jarky.
Já měl jednu větevku a nejen, že se všechny 3 rouby ujaly, tak všechny rostou jako by ani nebyly z roubu a všechny nasadily na květy ?
Stalo se vám to někomu taky ?

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 63
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků