Actinidia arguta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 23 kvě 2023, 13:34

Jenže, když se to týká hlavně objevování nových chorob a škůdců, tak....... S21
Ale jo, zatím to odskáčou jen keřové višně, na ostatní přijde řada někdy příště. :D
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod MartinS » 27 kvě 2023, 09:40

Arguty rozkvitli vo stvrtok. Je to bezny termin kvitnutia. Najprv bola vegetacia urychlena, ale studeny maj vsetko pribrzdil, takze sa to dostalo do normalu.
Na fotke Purpurna Sadova
Obrázek

Tento rok je trochu atypicka situacia, arguty kvitnu naraz s kolomiktami, kedze kolomikty vymrzli a teraz kvitnu na vyhonkoch zo zaloznych ociek. Adam bezne kvitne aj po vymrznuti, ale som prekvapeny, ze samica (neznama odroda) pomerne bohato zakvitla po totalnom vymrznuti. Zato na argutach musim kvety hladat. Nastastie su to velke kry, takze za vacsiu misu bude aj ked zmrzli.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Hofis » 27 kvě 2023, 12:02

MartinS píše:Adam bezne kvitne aj po vymrznuti, ale som prekvapeny, ze samica (neznama odroda) pomerne bohato zakvitla po totalnom vymrznuti.

Ano, kolomikta umí zakvést i po vymrznutí ze záložních oček, už jsem to tu psal. U arguty můžeš na něco takového zapomenout. Jakmile vymrzne, je pro aktuální sezonu konečná...
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3808
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 27 kvě 2023, 13:02

Josef píše:Radek, Kasta: odrůda Rogow není odrůda samosprašná a částečně samosprašná odrůda Issai je jedna z nejvíce odolných odrůd proti mrazu i jarním mrazíkům co na Vysočině pěstuji.


A jak vypada tvoje Issai? Cela zelena, nebo ma nacervenale rapiky? Mne zmatlo, ze moje japsai (coz by mel byt snad semenac Issai s lepsi mrazuvzdornosti) je ciste zelena a listy nema uplne 100ne jako arguta, je videt, ze je to necim "rizly". Zatimco moje Issai ma nacervenale rapiky a uplne typicke argutove listy. Ale je teda vyrazne min vzrustna nez vedle rostouci scarlet september, to zase ano.
Kazdopadne letos mi vsechny poprve pokvetou (dva vlhci roky jim prospely) tak snad uvidim vic. Issai uz mam asi 6. sezonu a pokvete prvne, japsai pokvete uz druhym rokem, co je na zahrade....

P.S. kdyz jsem kupoval Scarlet september, byla na kvetinaci na stitku taky cedulka "samosprasne". Ale ja jim to neveril :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod EvaOstrava » 27 kvě 2023, 13:44

Tady je fotka mého Issai. Koupila jsem ho loni, byl maličký, s poupaty, a plody dozrály. Nic červeného.
Obrázek
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 894
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 27 kvě 2023, 17:45

EvaOstrava píše:Tady je fotka mého Issai. Koupila jsem ho loni, byl maličký, s poupaty, a plody dozrály. Nic červeného.


Ano, takhle podobne vypada moje japsai. Dekuju!
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 28 kvě 2023, 09:42

Kasta: Jak píše Eva, Issai je zelená, sazenice kvetou již druhým rokem, je vysoce mrazuvzdorná, podle mých zkušeností nejvíce s argut s Dominem, celkem velké roční přírůstky, za 25 let žádná nemoc, žádné problémy, když má sucho svěsí listy, zalije se a je po problému, doposud žádná chemie, velikost plodů většinou 4cm, některé i větší při protrhání, výborně jde na drátěnce střihaná na čípky a ještě lepší je na T-vedeních. Potřebuje koruna hodně slunce, pak bohatě kvete, při polostínu nebo stínu kvete málo nebo vůbec. Chuťově lepší průměr. U mě jednoznačně tady jednička je Domino, plody sice koule o průměru 3,5 - 4cm, chutná nám nejvíce, vynikající do kvasu, hodně sladká. Japsai, chutnal jsem, nepěstuji, mám ji na jedné větvi naroubovanou, podobná Issai. Nejhůře z argut jde Bingo, má stejné podmínky, nevím proč. Ostatní Jumbo, Chang další 2 před lety dovezené z Německa, cedulky dávno nejsou, podobné jak Issai. Co do plodnosti a násady květů vede Chang i co do velikosti plodů.
Obrázek Issai z loňské úrody, která byla silně zredukována v červenci obrovskými kroupami:
Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 625
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 28 kvě 2023, 10:09

Josef: dekuju, to jsem zvedavy, co to te teda ja mam za issai, treba se z toho letos konecne neco vyklube a uvidim :)
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Josef » 03 čer 2023, 09:46

Zatím takto stav argut na Žďársku. Letošní rok, pokud opět nepřijdou kroupy, vypadá opět na abnormální úrodu. Bude se muset dělat asi opět velká probírka plodů.
Obrázek

Obrázek

Obrázek
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 625
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod JančiZV » 03 čer 2023, 10:11

Ja som prvý krát robil prebierku kvetov, odstránil som až 2/3 kvitnúcich výhonkov, nechal som len každých 15-20cm od seba, ako radí p. Urbánek.
JančiZV
pokročilý
pokročilý
 
Příspěvky: 356
Registrován: 30 bře 2014, 12:16
Bydliště: Zvolen 299m.m. SR

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 04 čer 2023, 09:06

Tak pred 5i dny jsem zkusil naroubovat arguty podle navodu zde (zelene do zeleneho - scarlet september do samce), kdy to asi tak sroste? mam to prekryte mikrotenovym pytlikem a co muzu videt tak list na roubu je porad zeleny. Za jak dlouho se mam odvazit to sundat?

P.S. ale dobry pocit z toho nemam, snazil jsem se, ale tahle mikrochirurgie bude asi nad moje moznosti :-(
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod milos 51 » 04 čer 2023, 16:42

kasta : Podle mých zkušeností to srůstá tak 2 až 3 týdny . Pokud na tom máš sáček ,tak to zabal i s několika listy ( vlhkost ) a pokud na to praží sluníčko ,tak musíš stínit . Taky těch roubů musíš udělat víc ,ne vždy se to podaří . Ale asi je to jediný způsob ,jak rychle a bez dlouhého čekání vyzkoušet novou odrůdu a nebo jak ji rychle namnožit . A nebo jak využít samčí rostlinu , u které marně čekáme až zarodí :D

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1865
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod ivan » 04 čer 2023, 17:34

kasta píše:Tak pred 5i dny jsem zkusil naroubovat arguty podle navodu zde (zelene do zeleneho - scarlet september do samce), kdy to asi tak sroste? mam to prekryte mikrotenovym pytlikem a co muzu videt tak list na roubu je porad zeleny. Za jak dlouho se mam odvazit to sundat?

P.S. ale dobry pocit z toho nemam, snazil jsem se, ale tahle mikrochirurgie bude asi nad moje moznosti :-(

kasta- pre lepší výsledok je treba rastlinu poriadne zaliať ( najlepšie pár dní pred vrúblovaním aj po vrúblovaní- najlepšie to poznať podľa toho- ak po zrezaní zelenej podnože vyteká "miazga"- vtedy je výsledok 100% )- a najlepšie ak pod vrúblom a aj nad vrúblom na tom konári už nie sú žiadne výhonky- potom zelený vrúbel rastie raketovou rýchlosťou...a ide to vrúblovať aj v lete- vrúbloval som ešte aj začiatkom aj koncom júla
- ak je sucho+ horúco tak výsledky nebývajú také dobré, najlepšie výsledky sú pri zamračenom + upršanom počasí, a ak nie sú "polodrevnaté" odrezky- ak nie sú polovyzreté(ale veľmi mäkké)- tiež nie sú výsledky 100% - ale ide to- treba skúšať - je to veľmi dobrá metóda- lebo nemusia byť "ruky také presné"- ako pri klasickom vrúblovaní- aj podložka môže byť hrubšia ako vrúbel-( netreba skúšky z mikrochirurgie- len ostrý nôž- alebo žiletku) ....dokonca pred x rokmi- keď som nepoznal toto fórum, tak na chinensiskách som mal najlepšie výsledky zelené do zeleného....
ivan
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1785
Registrován: 16 lis 2015, 16:42
Bydliště: okr. Nitra, 140 m.n.m.

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod kasta » 04 čer 2023, 21:10

ivan, milos51: udelal jsem 4 rouby a snazil se aby to bylo zelene. uz jsem to tu procital driv, takze roub je stazeny potravinarskou folii, pak alobal a pak mikrotenovy sacek i pres list a je tam vlhko. nestinim, ale nejsou uplne na slunci. a po naroubovani me napadlo to poradne zalit (pred tim teda ne). tak pockam do konce cervna a uvidim, kdyztak zopakuju a jeste pridam i ty dalsi opatreni, jak pisete. dik moc!

P.S. rouboval jsem do tech novych dlouhych vyhonu, urizl jsem ho v miste, kde uz mi to prislo dost tlusty.
Uživatelský avatar
kasta
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 1306
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia arguta

Příspěvekod Stanley_51 » 04 čer 2023, 21:44

Využil jsem dnešní krásnou neděli k roubování deliciosy do arguty. Narouboval jsem 4x Zakarpacii, 2x JF10 a 2x Solo. JF10 z minulého roubování už raší.
Obrázek
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9219
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků