Actinidia chinensis

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2022, 11:27

Semenáčky chinensis odrůdy Dori od Jakuba v Praze krásně přežily letošní mírnou zimu a mají se čile k světu... :)
Obrázek
Foto: Praha-Motol, 30.05.22
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 31 kvě 2022, 12:37

Zima byla opravdu mírná. Moje kiwi je staré, takže je v pohodě. Konečně se v RECEPTÁŘI objevily příspěvky na kiwi! Doporučují tam se učit roubovat. Klidně pokusem a omylem. Ještě jsem to nedělal, tak uvidím. Letos jsem na úrodu zvědav!
Obrázek
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2022, 15:09

jirka54 píše:Konečně se v RECEPTÁŘI objevily příspěvky na kiwi! Doporučují tam se učit roubovat. Klidně pokusem a omylem.

Jasná Milošova stopa... :lol: S6
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 31 kvě 2022, 20:59

Ahaaaa, takže Ty víš, odkud vítr fouká. :D
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Hofis » 31 kvě 2022, 21:25

No, řekněme, že mi spíš lecos dojde, viz příspěvek viewtopic.php?f=1&t=406&start=750#p115948 :)
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Ivos_66 » 03 čer 2022, 13:24

Trocha absolutního hormonálního automanagementu.
GH (golden heart) alias Kui mi se jeví jako sestra samce Gold. Po několikaleté stabilizaci, to nabírá postupné trsové kvetení, takže rozdíl mezi prvními a posledními květy je až 1 měsíc, což se logicky přenáší do plodů, které zrají od září do listopadu, zajímavé je, že na pravokořenu si to řídí vždy mateřská rostlina, tedy na GH má trsy ona, ostatní nechá tak tak ujmout, zatím na ní nikdo neplodí.
Opačně na samci Gold, má trsy právě on, částečně to dovoluje Montimu, GH má nanejvýše 3 květy na tažeň, i když plody budou zase větší, než na pravokořenu, jsem zvědavý,jestli se někdy dostane do trsů. Fascinující u obou rostlin je opylovací včelí semafor, nové květy jsou bílé s černým lemem a jak odkvétají, tak se zbarvují do růžovo hněda, čímž dávají najevo opylovačům, že už jsou za zenitem. Zajímavé je, že mi připadá, že součástí tohoto společenství se stal Sollissimo, jehož květy jsou velké a nejsou vůbec podobné klasickým samosprašným, jako jenny nebo skylet, taky nakvetl porvé solo a ten je přesně mezi nimi. Má někdo zkušenost se sollissimem a jeho plody 80 g plus ? Až začínám GH podezřívat z toho, že funguje jako opylovač.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Ivos_66
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 14 srp 2019, 11:21
Bydliště: Hrušovany u Brna, 185 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Radoslav » 05 čer 2022, 19:42

Nevie niekto pôvodný názov pre čínsky hybrid vo Francúzsku v škôlkach pod ochrannou známkou Wonder. Žltá dužina, červený stred. Donghong to myslím nie je, ten má iné listy.
Radoslav
ouško
ouško
 
Příspěvky: 57
Registrován: 20 kvě 2021, 17:00

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 25 čer 2022, 11:28

Ahoj Ivos_66, květy jsou krásné! Jsem si jist, že úžasně voní jako ty moje (vůně se podobá keři jasmínu). Jak rychle vykvetly (3 dny, včelky aj. hmyz z velkého okolí se mohly ubzučet), tak rychle odkvétají. Teď ta vůně už není moc lákavá. V Receptáři 6/2022 radí pan Ing. Radek Sotonář, že se letorosty mají osečkovat - zalomit, ale nevím, v jaké délce od podoček; a zda je tím míněno i prosté sestříhání. Rozhodně nedoporučoval odlamovat úplně (což já bohužel do dneška dělal a letorostů přibývalo a rozhodně to sazenici oslabovalo), protože z podoček právě narůstají stále další letorosty. Teď se květy přeměňují v malá kiwátka, ale nevím, zda to jedna rostlina "utáhne". A další moje otázka: reguluje si A. chinensis sama množství plodů prostým opadem pro konečné dozrání (jako třeba některé jiné ovocné stromy), nebo je vhodné je prostě fyzicky selektovat (protrháním či oklepáním)? Díky! Ať nám to rodí!
Obrázek

Obrázek

Obrázek
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 26 čer 2022, 09:36

milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 28 čer 2022, 13:38

Zdravím milos 51, videa jsou fajn, i když italsky ani turecky jsem vůbec nerozuměl! U zlatého kiwi z toho N. Zélandu to bylo lepší. Je v tom pro mne dost "háčků" - jednak mám málo prostoru na střechový styl pěstování a hlavně mám již starou a přebujelou rostlinu. Nevadí, něco zvládnu. Každopádně jsem už prošvihnul odlamování malých větvových přírůstků a bobulek před květem. Mohu si tedy dovolit až teď provádět selekci malých plodů? Od včerejšího večera je pod babkou stovka odpadlých kiwáčků velikosti angreštu. Také jsem se poučil, že je dobré odstřihnout ty mladé začínající větévky z kmene u země. Kmínek jsem chtěl chránit pletivem před cizími kočkami, které si tam (krom kálení) často brousily drápky. Nešlo by je použít na roub či nového jedince? Nu což - pro sklizeň to zatím nemám, tak se budu učit a experimentovat. Moc děkuju!
Obrázek

Obrázek
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 28 čer 2022, 17:27

Jirka54 : Nepotřebuješ mluvit italsky ani turecky . Je tam vidět , že rostliny nejsou přebujelé , ale pravidelně každoročně řezané . Na podzim ,po sběru plodů a opadání listů udělej normální řez . Nechej jenom pár silných dlouhých a rovných letošních prutů tažňů ,tak jak to mají na videu . Ty vybrané letorosty bys sis už teď mohl označit ,nedovolit jim omotávat a směrovat je už teď na místo ,kde porostou příští rok . Stačí , když budou ve výšce asi 2m upevněné a mohou růst do prostoru . Příští rok váhou plodů potom visí dolů (záclona)
Obrázek
Obrázek
Pokud ti plody po opylení opadávají ,je to znak nedokonalého opylení . Nepíšeš o samečkovi . Mohlo by jít o samosprašnou odrůdu Jenny. Přiroubovaný sameček by to vylepšil .
Proutky ,které vyrůstají u paty rostliny bys mohl zkusit zahřížit .
Ta tvoje rostlina je cenná hlavně z toho důvodu ,že v tom místě bez problému už tak dlouho roste !!! Teď už jenom stačí ji normálně řezat a případně ji přeroubovat . A v odrůdách je opravdu rozdíl .
Samosprašná Solisimmo
Obrázek
A Megakiwi -Tsechelidis (opravdu foceno ve stejný den)
Obrázek
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 09 črc 2022, 11:54

Milos 51: Moc děkuji za další rady! Těch chyb a možná už prošvihnutých činností mám asi dost... Rostlinu jsem nechal přebujet do "pralesní" liány a nevím si rady s prostřihem. Rodí letos nadprůměrně, ale uvidím, jaká bude kvalita a kvantita při sklizni. Ale tu tady dělám až v prosinci (zkoušel jsem to i v lednu - plody docela vydržely). Nevím, mohu-li ji uspíšit a plody uskladnit už v tom listopadu. Jako samosprašnou jsem ji vlastně kupoval. Ale kde sehnat k roubování "spolehlivého" samce? Toho fakt nemám! Nikoho v okolí neznám (myslím tedy kiwaře :D ) a do "zahradnictví" se mi nechce. Možná si udělám prosebný výlet k někomu z vás (ale ten benzín...). Udělal jsem včera vodorovnou konstrukci z drátů ve výšce asi 2,5 m . Uvidím, jak se budou chtít proutky plazit. To zahřížení přízemních odrostů zkusím. Jo - a také se mi objevily v minimálním množství pokroucené listy! Plíseň? Houba? Nemoc? Náhodná anomálie? ...?
A co to vlastně mám za odrůdu se přiznávám, že neumím stanovit; což mi vůbec nevadí; možná časem při šlechtění by bylo dobré to vědět přesně.
Pěkné prázdninové a dovolenkové dny!
Obrázek

Obrázek

Obrázek
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod Stanley_51 » 09 črc 2022, 16:57

jirka54 píše:Možná si udělám prosebný výlet k někomu z vás (ale ten benzín...).

A přesně z tohoto důvodu se do profilu udává, kde dotyčný bydlí, případně má zahradu. Zjistíš, kde je nejblížší spřízněná duše a ten benzín ušetříš.
Stanley_51
Uživatelský avatar
Stanley_51
administrátor
administrátor
 
Příspěvky: 9189
Registrován: 12 kvě 2007, 10:02
Bydliště: Tachov 520 m.n.m. USDA 6b

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod milos 51 » 09 črc 2022, 17:35

Jirka54: Nikam jezdit nemusíš ,rouby i pyl se dají lehce poslat poštou - máme to vyzkoušené . Jde o to ,jestli roubuješ a máš s tím nějaké zkušenosti . Celé léto se dá roubovat zelenými rouby . Pokud máš tu rostlinu tak hustou jak popisuješ ,můžeš na ní až do podzimu trénovat to bylinné roubování . A hned jak ti to začne chytat , pošlu rouby a můžeš tam naroubovat něco jiného . :D
Co se týká zralosti plodů , kiwi se sklízí když dosáhne cukr v plodech 7°Brix . A to se měří refraktometrem . V žádném případě to nenechávej přemrznout . To je znehodnocení ovoce .
Obrázek
Pár fotek bylinného roubování dávám do oddílu - Mezidruhové křížení a štěpování - Ale nejlepší je , spojit se telefonem přes WhatsApp a nebo Messenger a vidět to v přímém přenosu . Dopiš si město ,kde máš tu rostlinu .
Ty větvičky s pokroucenými listy bych odstranil .
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1852
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia chinensis

Příspěvekod jirka54 » 10 črc 2022, 10:43

Přátelé, úžasná spolupráce! Přesně takto jsem si přihlášením do Kiwifóra pomoc představoval :P Jiří Houser, bydlím v Novém Městě nad Metují 549 01. Možná se mi fakt někdo z okolí přihlásí. Rozhodně bych rád využil možnosti získat semínka, pyl či rouby poštou. DÍKY za nabídku. A to roubování určitě zvládnu. Jen si nejsem jist přesnějším místem právě na tomto druhu rostliny z hlediska umístění roubu a věku dané větve! Napadené větve vyhledám a ihned odstraním. A ptám se amatérsky a stydlivě: dá se z mé fotky poznat, co to vlastně mám za druh kiwi? Jo - a termín sklizně rozhodně uspíším, navrhovaný refraktometr RWN10-ATC si zakoupím (nebo jiný?). PS: Rozmáhá se i pro důchodce kutilství v chovu včel, ale jsem si jist, že jsem mám "na stará kolena" jiné plány! Úplně jste mě pobláznili! :lol:
jirka54
škvrně
škvrně
 
Příspěvky: 13
Registrován: 05 srp 2021, 08:55
Bydliště: Nové Město nad Metují

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků