Actinidia kolomikta

zde můžete probrat vše o pěstování kiwi

Moderátor: Stanley_51

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Josef » 25 kvě 2022, 10:35

Stanley - opravdu pěkné a Martine gratuluji, nádhera. U nás se nikdy zatím nestalo, že by se květenství kolomikt a argut nějak časově potkalo. Také ale u obou začínají napřed kvést samci a pak za pár dnů samice. Momentálně začínají se pomalu otevírat květy u kolomikty, u argut květy stále jen dorůstají, žádný náznak pro rozkvět. Tak ať se stále daří. Ač nerad, ale nyní po večerech bojuji se mšicemi. Stále neúspěšně.
Jediné pozitivum je, že se někam odstěhovali krtci. Zatím ani jeden krtinec. Většinou to bývá tak, že když není krtek, tak je tam někde hraboš polní, což je pro zahradu podstatně horší. Uvidíme.
Josef
oficír
oficír
 
Příspěvky: 586
Registrován: 04 bře 2022, 14:01
Bydliště: Žďársko, 560 m.n.m - Vysočina

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 25 kvě 2022, 14:07

U mě se občas arguty s kolomiktou potkávají. Adam, jak už je teď opravdu starý, tak kvete relativně dlouho. Je to ale hlavně dáno i tím jak to mám koncipované. Obojí mám sazeno u severozápadní zdi, ale arguty jsem dal hned na kraj a pěstuji je vlastně s přesahem na jihozápadní zeď. Arguty potřebují přeci jen trochu více slunce, kolomikty o dost méně. Tady je jedna už dost stará fotka, na které je to pěkně vidět. Ale omlouvám se za kvalitu.
Obrázek

Tím se vlastně také trochu stírá ten rozdíl mezi kolomiktou a argutou u mě. Takže se většinou potkají poslední květy od Adama i s argutami. Ale mám tam i samce arguty (sám se předělal na samospašnou samici), takže opylení funguje tak jako tak. Zajímavé je i to, že Milošův kříženec arguty a deliciosy MH1 bude u mě pravděpodobně kvést tak o minimálně 5 dní dříve, než samotné arguty.

A co se opylení arguty kolomiktou týče si myslím, že by to v nouzi určitě šlo. Nevím, jestli by z toho bylo nějaké životaschopné potomstvo, ale minimálně jako stimul pro tvorbu plodu by měl pyl z kolomikty na argutě fungovat.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 26 kvě 2022, 07:36

a myslite, ze by pomohlo strcit ty samci kvety treba do lednicky nebo mrazaku a vytahnout je az kdyz pokvete arguta? to by pro me bylo zajimavy reseni
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod EvaOstrava » 26 kvě 2022, 08:02

Kaktusáři to dělají
https://kkplzen.eu/index.php/semena-a-o ... rvace-pylu
https://kkplzen.eu/index.php/semena-a-o ... ace-pylu-2
A taky jsem někde jinde četla, že vodou s pylem se pak postřikují květy.
EvaOstrava
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 845
Registrován: 11 lis 2021, 18:14

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 26 kvě 2022, 10:37

Kasta: Pár dnů ta větvička ve vodě a v ledničce vydrží . Mám to vyzkoušené . A až rozkvete samička ,tak ji zavěs v PET flašce do keře . A na delší dobu -rok- dávám pyl do mrazáku . Pylové kuličky střihám nůžkami , nechám vysušit a se silikagelovým sáčkem uzavřu do malé skleničky a do mrazničky . Máme ověřeno , že proti takové malé čisté skleničce s pylem v mrazáku nemají výhrady ani " Řídící centra " :D Před použitím se potom pyl nechá prohřát (pokojová teplota ) a může se opylovat . Bylo by dobré ,kdyby tyto pokusy s uchováním pylu ,hlavně ty dlouhodobé ,dělalo víc lidí . Výrazně chybí zkušenosti .
Eva Ostrava : Evo ,dík za ty odkazy .
Obrázek
Naposledy upravil milos 51 dne 28 kvě 2022, 07:01, celkově upraveno 1
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1851
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 27 kvě 2022, 16:25

super, dekuju za tipy. mam na zahrade jen jednu argutu japsai + samce a k tomu nekolik kolomikt, ktery me vlastne bavi mnohem vic (zahrada je mala a na ty arguty myslim prilis zastinena). tak asi toho argutiho samce odvezu na zahradu c. 2 a urodu samosprasneho japsai budu zkouset vylepsovat opylovanim kolomiktou. Micurin by zavidel :)

P.S. musim teda rict, ze na internetu jsou informace o argute i kolomikte tak zmateny a vzajemne si odporujici, ze fakticky nezbyva nez to vyzkouset a udelat vlastni vyzkum :(
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod MartinS » 28 kvě 2022, 23:34

Odlozit pel pre buduci rok je zaujimave riesenie. Ale zaujala ma myslienka, ze kvitnuce vetvicky vydrzia v chladnicke par dni. Toto chcem vyskusat buduci rok. Adam dokvita tesne pred rozkvitnutim Purpurnej Sadovej (najskor kvitnuca samica arguty u mna). Takze by mohlo byt ucelne dat do chladnicky posledne kvety Adama a opelit s nimi prve argutie kvety, kym rozkvitne arguti samec.
Este ma zaujima vas nazor na 1 vec. Myslite, ze bude stacit vetvicky Adama zavesit do arguty? Alebo skor opelovat rucne. Ide mi o to, ze kolomikta a arguta su rozne botanicke druhy a myslim, ze vcely nebudu preletovat z Adama na argutu, kedze vyhladavaju kvety rovnakeho druhu.
MartinS
desátník
desátník
 
Příspěvky: 903
Registrován: 11 dub 2016, 23:02
Bydliště: Šaľa 116 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 01 čer 2022, 16:52

jakou dalsi samici odrudu kolomikty byste mi doporucili? mam vitakolu a chci jeste jednu. bylo by dobry treba, aby zrala pozdeji, aby se prodlouzila sezona a tak
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2022, 18:33

Sentyabrskaya by to už podle názvu mohla splňovat. Ale nepřijde mi, že by zrála o tolik později než Vitakola, i když by to tak mělo být. Ale Vitakolu mám opravdu velkou rostlinu a zraje tak průběžně a dlouho a Sentyabrskaya je ještě dost malá rostlina, takže se to jen velmi těžko posuzuje. Ale teoreticky by měla být pozdější. Stejně toho u kolomikty už na výběr moc není, takže asi tak.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 01 čer 2022, 19:11

jo, ve Spomysli maji jen jeste Szymanovskeho a Sentyabrskuju, ktera bude asi pozdejsi, takze to zni nejlip. Je mezi tema odrudama kolomikty nejaky chutovy rozdil? Koukal jsem, ze v Nemecku maji odrud vic
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 01 čer 2022, 23:20

Mezi Vitakolou a Sentyabrskayou jsem žádný extra velký rozdíl v chuti nepozoroval. Nic jiného jsem nechutnal.
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 02 čer 2022, 06:21

Hofis píše:Mezi Vitakolou a Sentyabrskayou jsem žádný extra velký rozdíl v chuti nepozoroval. Nic jiného jsem nechutnal.


Diky Honzo! Tak kdyz nenarazim na nejakou zajimavost, koupim tu Sentyabrskayu. Szymanowskeho uz jsem jednou kupoval (rikame mu doma Schimanski :) je z nej teda samec, ale porad je tam malickata sance ze se z nej jeste ta puvodni odruda vyklube )

Jinak musim rict, ze me oproti argutam ty kolomikty opravdu bavi, jak hned kvetou a plodi. Arguty mam na druhy zahrade uz asi 5 let a krome toho ze vytvareji nadhernou dzungli, tak zatim jen par kvitecku a plod jsem jeste nemel. Vitakolu mam letos tretim rokem a v lete uz urcite ochutnam.

EDIT: vitakolu mam vlastne teprve druhym rokem! a uz ma plody. tretim rokem mam vlastne toho nepravyho Schimanskiho
Naposledy upravil kasta dne 02 čer 2022, 11:17, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod milos 51 » 02 čer 2022, 07:33

Kasta : Zkus na jednom keři nekvetoucí arguty dělat na podzim pravidelný řez . Jenom pokusně - na porovnání :D
milos 51
admirál
admirál
 
Příspěvky: 1851
Registrován: 12 čer 2013, 07:26
Bydliště: Břeclav 162 m.n.m.

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod kasta » 02 čer 2022, 11:15

milos 51 píše:Kasta : Zkus na jednom keři nekvetoucí arguty dělat na podzim pravidelný řez . Jenom pokusně - na porovnání :D


Bohuzel ta zahrada neni moje a momentalne se prodava, takze o ty arguty prijdu :( Ale presadil jsem si aspon jednu k sobe do sousedni zahrady a zrovna na tyhle presazeny se objevilo par kvetu (uz pred presazenim). Jeste pockam a kdyztak ji seriznu, diky za tip!
Uživatelský avatar
kasta
generál
generál
 
Příspěvky: 1211
Registrován: 29 zář 2018, 19:22
Bydliště: zahrady: Berounsko, 260-275 m.n.m, USDA7a a Plzeňsko-sever, 430 m.n.m, USDA7a

Re: Actinidia kolomikta

Příspěvekod Hofis » 02 čer 2022, 12:11

MartinS píše:Este ma zaujima vas nazor na 1 vec. Myslite, ze bude stacit vetvicky Adama zavesit do arguty? Alebo skor opelovat rucne. Ide mi o to, ze kolomikta a arguta su rozne botanicke druhy a myslim, ze vcely nebudu preletovat z Adama na argutu, kedze vyhladavaju kvety rovnakeho druhu.

Stačí zavěsit, včely i čmeláci to nerozlišují podle druhu, prostě jdou na to, co zrovna kvete a vezmou to všechno při jednom... :wink:
Hofis
čestný člen ( přispívající )
čestný člen ( přispívající )
 
Příspěvky: 3762
Registrován: 04 čer 2013, 15:43
Bydliště: Varnsdorf - 334 m n. m., Praha-Motol - 301 m n. m.

PředchozíDalší

Zpět na KIWI ( Actinidia )

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků